Licensed to IHSAA Championship Meet HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 2/5/2022 08:30 PM
          Evansville North High School - Girls - 2/3/2022 to 2/5/2022          
                         Evansville North High School                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mt. Vernon                                        1:53.31    1:51.83  
     1) Jaley Hamilton FR               2) Kaleigh Kelley JR              
     3) Julien Glover SO                4) Sophie Kloppenburg JR          
  2 Boonville                                         1:49.09    1:58.32  
     1) Hannah Pryor FR                 2) Kaeli Pollock FR               
     3) Abigail James SO                4) Kendal Rankins SR              
  3 Evansville North                                  1:58.49    2:00.63  
     1) Lydia Baumberger SR             2) Isabelle Edwards SR            
     3) Katherine Coe SR                4) Avery Lasher FR                
  4 Evansville Reitz Memorial                         1:58.51    2:01.16  
     1) Caroline Jones JR               2) Madelyn Ivie SR                
     3) Caroline Ivie FR                4) Hannah Gatz FR                 
  5 Castle                                            1:57.60    2:03.07  
     1) Emory Wilson FR                 2) Zara Ahmed FR                  
     3) Caitleen Reyes SR               4) Sanjana Reddy SO               
  6 Evansville Mater Dei                              2:11.39    2:03.80  
     1) Devon Folz SR                   2) Kelly Blair SR                 
     3) Sophia Fehrenbacher JR          4) Emily Daza SR                  
  7 Evansville F.J. Reitz                             2:06.42    2:04.22  
     1) Shu Yanagisawa JR               2) Taylor Willett JR              
     3) Olivia Owen FR                  4) Aubree Beyer SO                
  8 Gibson Southern                                   2:17.81    2:16.80  
     1) Davina Witte SR                 2) Lilly Parmer SR                
     3) Kaleigh Baehl JR                4) Alyssa Baehl FR                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Evansville Central                                2:23.42    2:22.81  
     1) Elsie Hamby SO                  2) Amelia Keen FR                 
     3) Juliana Smith SR                4) Emma Byrd SO                   
 10 Evansville Bosse                                  2:34.51    2:30.62  
     1) Sydney Gist SO                  2) Catelyn Witte SO               
     3) Carly Gist JR                   4) Prudence Allen                 
 
Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Ailyn Zurliene            SO CAST                 1:53.97    1:57.78  
  2 Madelyn Porter            JR CAST                 1:52.54    2:03.05  
  3 Macy Meyer                FR CAST                 2:08.95    2:03.87  
  4 Jordan Gehlhausen         FR ENOR                 2:07.51    2:04.46  
  5 Aubrey Ellis              JR ENOR                 2:08.58    2:05.03  
  6 Madelyn Ivie              SR EMEM                 2:09.10    2:09.49  
  7 Ruth Mercer               JR GIBS                 2:08.38    2:09.71  
  8 Hallie Spurling           JR ENOR                 2:17.64    2:10.60  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Eva Kremer                JR ERTZ                 2:15.39    2:12.44  
 10 Abigail James             SO BOON                 2:10.20    2:14.05  
 11 Haley Rutledge            JR  MTV                 2:20.91    2:16.22  
 12 Lindsey Waller            SR EMEM                 2:20.90    2:17.35  
 13 Laira Cloin               SO GIBS                 2:20.32    2:19.49  
 14 Adison Fuller             JR ERTZ                 2:21.77    2:20.27  
 15 Ava Cody                  FR ERTZ                 2:25.47    2:21.82  
 16 Ali Schiff                SO  EMD                 2:21.87    2:22.02  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Madeline Maier            SO  MTV                 2:24.00    2:24.31  
 18 Sydney Gist               SO EBOS                 2:29.79    2:28.46  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Emma Titzer               SO BOON                 2:29.80    2:28.61  
 20 Reegan Siewert            SO EMEM                 2:21.60    2:30.01  
 21 Hannah Sammet             FR  EMD                 2:35.05    2:36.63  
 22 Lillian Traylor           SO  EMD                 2:40.33    2:37.48  
 23 Davina Witte              SR GIBS                 2:43.55    2:40.89  
 24 Emily Russell             JR BOON                 3:01.10    3:02.12  
 
Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Kaleigh Kelley            JR  MTV                 2:12.28    2:10.71  
  2 Ava Buttefield            SO CAST                 2:08.22    2:10.90  
  3 Avery Lasher              FR ENOR                 2:22.14    2:19.36  
  4 Devon Folz                SR  EMD                 2:26.07    2:25.06  
  5 Caroline Jones            JR EMEM                 2:23.20    2:25.59  
  6 Olivia Owen               FR ERTZ                 2:31.52    2:25.66  
  7 Isabelle Edwards          SR ENOR                 2:30.62    2:27.69  
  8 Caroline Ivie             FR EMEM                 2:27.20    2:30.66  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Katherine Coe             SR ENOR                 2:37.09    2:31.71  
 10 Elle Dewees               JR CAST                 2:29.07    2:31.83  
 11 Malley Wagner             FR  MTV                 2:36.59    2:34.87  
 12 Kaeli Pollock             FR BOON                 2:33.70    2:36.37  
 13 Meredith Perkins          JR EMEM                 2:42.90    2:41.53  
 14 Carly Gist                JR EBOS                 2:41.14    2:46.96  
 15 Zara Ahmed                FR CAST                 2:41.67    2:47.52  
 16 Lilly Parmer              SR GIBS                 2:51.35    2:55.88  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Madalynn Steckler         SR GIBS                 2:57.04    2:58.48  
 18 Hazel Heerdt              JR BOON                 2:59.30    3:02.33  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Juliana Smith             SR EVCE                 3:05.44    3:05.33  
 20 Mavery Chandler           FR GIBS                 3:13.20    3:08.34  
 21 Grace Reyes               SO  MTV                 3:29.19    3:17.22  
 -- Abigail Harrison          SR ERTZ                 2:39.50        DFS  
 -- Kaitlyn Mitchell          SR ERTZ                 3:05.74        DFS  
 
Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Sophie Kloppenburg        JR  MTV                   24.58      24.25  
  2 Chloe Plank               JR CAST                   23.67      24.53  
  3 Leighton Beasley          JR ENOR                   26.85      26.41  
  3 Ada Emerson               SO ENOR                   27.07      26.41  
  5 Sophia Fehrenbacher       JR  EMD                   26.65      26.70  
  6 Hailey Richter            JR GIBS                   27.00      26.75  
  7 Julien Glover             SO  MTV                   27.50      26.82  
  8 Isabelle Hamilton         JR ENOR                   27.64      26.83  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sanjana Reddy             SO CAST                   26.66      26.95  
 10 Annalisa Haseman          FR EMEM                   26.92      26.97  
 11 Jillian Schmidt           JR EMEM                   26.57      27.03  
 12 Kendal Rankins            SR BOON                   27.20      27.39  
 13 Aubree Beyer              SO ERTZ                   28.01      27.41  
 14 Shea Hohne                FR CAST                   27.22      27.51  
 15 Hannah Gatz               FR EMEM                   26.80      27.86  
 16 Alana Bredemeier          FR  MTV                   28.38      28.08  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Emily Daza                SR  EMD                   27.87      28.09  
 18 Catelyn Witte             SO EBOS                   28.22      28.41  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Alyssa Beyer              FR ERTZ                   30.65      29.21  
 20 Elizabeth Steckler        FR GIBS                   31.40      29.45  
 21 Emma Byrd                 SO EVCE                   29.44      29.58  
 22 Ava Knight                FR  EMD                   30.52      29.60  
 23 Alyssa Baehl              FR GIBS                   28.79      29.80  
 24 Madison Singer            SO BOON                   30.77      31.20  
 25 Kaylee Henderson          FR EHAR                   34.07      33.23  
 26 Megan Bickel              FR EVCE                   35.32      34.61  
 27 Kaelyn Holt               SO BOON                   36.43      37.09  
 28 Kirsten Shofstall         JR EHAR                   35.70      37.90  
 -- Allison Bishop            SO ERTZ                   30.12         DQ  
 -- Alyson Collins            SO EBOS                   33.29        DFS  
 -- Ashley Tedrow             SR EVCE                   33.48        DFS  
 
Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Hannah Pryor              FR BOON                   59.24    1:00.23  
  2 Madelyn Porter            JR CAST                   56.57    1:01.09  
  3 Lydia Baumberger          SR ENOR                 1:03.76    1:02.38  
  4 Ada Emerson               SO ENOR                 1:06.29    1:03.23  
  5 Aubree Meyer              SO CAST                 1:07.19    1:04.38  
  6 Olivia Owen               FR ERTZ                 1:06.64    1:04.78  
  7 Caitleen Reyes            SR CAST                 1:03.99    1:04.95  
  8 Caroline Ivie             FR EMEM                 1:03.60    1:05.25  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sophia Fehrenbacher       JR  EMD                 1:08.04    1:07.14  
 10 Haley Rutledge            JR  MTV                 1:12.97    1:10.06  
 11 Kate Muehlbauer           SO EMEM                 1:15.90    1:15.05  
 12 Kiley Standring           FR ENOR                 1:20.28    1:15.06  
 13 Maria Coleman             JR EMEM                 1:16.10    1:17.01  
 14 Lydia Pryor               SR BOON                 1:22.80    1:21.69  
 15 Juliana Smith             SR EVCE                 1:21.28    1:22.58  
 16 Allison Bishop            SO ERTZ                 1:19.30    1:24.30  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Kaleigh Baehl             JR GIBS                 1:21.31    1:26.00  
 18 Grace Reyes               SO  MTV                 1:37.74    1:27.53  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Madalynn Steckler         SR GIBS                 1:26.32    1:29.43  
 -- Leah Plasse               SO GIBS                 1:34.26         DQ  
 -- Abigail Harrison          SR ERTZ                 1:13.93        DFS  
 
Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Sophie Kloppenburg        JR  MTV                   52.60      52.64  
  2 Chloe Plank               JR CAST                   52.97      54.26  
  3 Jaley Hamilton            FR  MTV                   58.37      55.93  
  4 Leighton Beasley          JR ENOR                   59.68      57.78  
  5 Hallie Spurling           JR ENOR                 1:00.34      58.95  
  6 Isabelle Hamilton         JR ENOR                 1:00.75      58.97  
  7 Annalisa Haseman          FR EMEM                   59.89      59.03  
  8 Sanjana Reddy             SO CAST                   57.58      59.06  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hailey Richter            JR GIBS                   58.80      59.07  
 10 Emory Wilson              FR CAST                   59.29      59.71  
 11 Julien Glover             SO  MTV                 1:02.27      59.76  
 12 Eva Kremer                JR ERTZ                 1:01.84      59.94  
 13 Jillian Schmidt           JR EMEM                 1:00.70    1:00.18  
 14 Kendal Rankins            SR BOON                 1:00.80    1:02.06  
 15 Emily Daza                SR  EMD                 1:02.08    1:02.07  
 16 Laira Cloin               SO GIBS                 1:02.80    1:03.24  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Catelyn Witte             SO EBOS                 1:05.85    1:03.33  
 18 Reegan Siewert            SO EMEM                 1:00.90    1:04.29  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Ava Cody                  FR ERTZ                 1:06.98    1:05.31  
 20 Shu Yanagisawa            JR ERTZ                 1:05.93    1:05.39  
 21 Emma Byrd                 SO EVCE                 1:04.07    1:05.62  
 22 Elsie Hamby               SO EVCE                 1:06.63    1:05.96  
 23 Emma Schroeder            SO  EMD                 1:06.07    1:06.61  
 24 Bralynne Adams            FR GIBS                 1:09.86    1:08.59  
 25 Lillian Traylor           SO  EMD                 1:11.75    1:11.27  
 26 Hadley Osterman           SO EVCE                 1:09.64    1:11.66  
 27 Madison Singer            SO BOON                 1:12.50    1:16.21  
 28 Kaelyn Holt               SO BOON                 1:19.80    1:26.89  
 -- Alyson Collins            SO EBOS                 1:15.36        DFS  
 
Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Ailyn Zurliene            SO CAST                 5:08.56    5:17.98  
  2 Macy Meyer                FR CAST                 5:41.75    5:38.55  
  3 Aubrey Ellis              JR ENOR                 5:47.45    5:38.99  
  4 Jordan Gehlhausen         FR ENOR                 5:46.44    5:39.72  
  5 Taylor Willett            JR ERTZ                 5:54.15    5:45.51  
  6 Abigail James             SO BOON                 5:51.00    5:52.74  
  7 Ruth Mercer               JR GIBS                 5:51.72    5:55.58  
  8 Baylee Haywood            SO ENOR                 6:41.93    6:17.61  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hunter Hurst              SO CAST                 6:24.24    6:17.98  
 10 Lindsey Waller            SR EMEM                 6:24.60    6:18.49  
 11 Andrea Rutledge           FR  MTV                 6:47.87    6:22.19  
 12 Maria Coleman             JR EMEM                 6:35.00    6:36.98  
 13 Olivia Cody               SR ERTZ                 6:59.38    6:38.39  
 14 Ali Schiff                SO  EMD                 6:35.83    6:38.67  
 15 Audra Schlachter          FR  EMD                 6:44.18    6:41.40  
 16 Lila Pfettscher           JR ERTZ                 6:59.45    6:44.80  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Isabella Dezember         FR EMEM                 7:05.60    6:48.13  
 18 Emma Titzer               SO BOON                 6:53.40    6:49.35  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Madeline Maier            SO  MTV                 6:30.00    6:50.76  
 20 Abigail Daisey            SO GIBS                 6:31.10    7:00.04  
 21 Kelly Blair               SR  EMD                 7:05.07    7:12.94  
 
Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Mt. Vernon                                        1:55.00    1:40.48  
     1) Julien Glover SO                2) Jaley Hamilton FR              
     3) Sophie Kloppenburg JR           4) Kaleigh Kelley JR              
  2 Evansville North                                  1:49.19    1:47.47  
     1) Hallie Spurling JR              2) Leighton Beasley JR            
     3) Isabelle Hamilton JR            4) Jordan Gehlhausen FR           
  3 Boonville                                         2:00.47    1:47.72  
     1) Hannah Pryor FR                 2) Kendal Rankins SR              
     3) Kaeli Pollock FR                4) Abigail James SO               
  4 Castle                                            1:40.65    1:47.85  
     1) Chloe Plank JR                  2) Caitleen Reyes SR              
     3) Elle Dewees JR                  4) Julia Barrett FR               
  5 Evansville Reitz Memorial                         1:48.83    1:49.96  
     1) Hannah Gatz FR                  2) Jillian Schmidt JR             
     3) Madelyn Ivie SR                 4) Annalisa Haseman FR            
  6 Gibson Southern                                   1:55.80    1:52.90  
     1) Hailey Richter JR               2) Laira Cloin SO                 
     3) Lilly Parmer SR                 4) Ruth Mercer JR                 
  7 Evansville F.J. Reitz                             1:54.33    1:53.44  
     1) Eva Kremer JR                   2) Allison Bishop SO              
     3) Olivia Owen FR                  4) Aubree Beyer SO                
  8 Evansville Mater Dei                              2:03.30    2:03.57  
     1) Kelly Blair SR                  2) Lillian Traylor SO             
     3) Ali Schiff SO                   4) Emma Schroeder SO              
-------------------------------------------------------------------------
  9 Evansville Central                                2:05.88    2:04.60  
     1) Hadley Osterman SO              2) Amelia Keen FR                 
     3) Elsie Hamby SO                  4) Emma Byrd SO                   
 
Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Ava Buttefield            SO CAST                   58.07      58.87  
  2 Hannah Pryor              FR BOON                   59.79    1:01.02  
  3 Aubree Meyer              SO CAST                 1:01.35    1:01.42  
  4 Lydia Baumberger          SR ENOR                 1:02.52    1:01.78  
  5 Caroline Jones            JR EMEM                 1:02.90    1:03.51  
  6 Devon Folz                SR  EMD                 1:04.07    1:03.90  
  7 Jaley Hamilton            FR  MTV                 1:04.72    1:04.50  
  8 Emory Wilson              FR CAST                 1:04.33    1:05.74  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Katherine Coe             SR ENOR                 1:12.58    1:09.65  
 10 Riley Bader               SO EMEM                 1:13.30    1:10.67  
 11 Adison Fuller             JR ERTZ                 1:16.41    1:11.12  
 12 Meredith Perkins          JR EMEM                 1:10.60    1:11.45  
 13 Alana Bredemeier          FR  MTV                 1:12.00    1:11.80  
 14 Baylee Haywood            SO ENOR                 1:16.53    1:12.93  
 15 Andrea Rutledge           FR  MTV                 1:17.69    1:13.15  
 16 Sydney Gist               SO EBOS                 1:18.36    1:13.21  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Carly Gist                JR EBOS                 1:11.15    1:13.80  
 18 Shu Yanagisawa            JR ERTZ                 1:14.82    1:14.60  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Audra Schlachter          FR  EMD                 1:16.74    1:16.28  
 20 Lydia Pryor               SR BOON                 1:21.40    1:17.24  
 21 Davina Witte              SR GIBS                 1:15.50    1:17.49  
 22 Abigail Daisey            SO GIBS                 1:15.70    1:20.76  
 23 Lila Pfettscher           JR ERTZ                 1:22.98    1:22.44  
 24 Hannah Sammet             FR  EMD                 1:24.62    1:26.09  
 25 Elsie Hamby               SO EVCE                 1:25.12    1:26.59  
 26 Kaylee Henderson          FR EHAR                 1:37.81    1:33.90  
 -- Kendall White             SR GIBS                 1:28.24         DQ  
 
Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Kaleigh Kelley            JR  MTV                 1:06.98    1:06.30  
  2 Avery Lasher              FR ENOR                 1:13.28    1:11.19  
  3 Elle Dewees               JR CAST                 1:13.31    1:13.06  
  4 Madelyn Ivie              SR EMEM                 1:16.20    1:16.14  
  5 Isabelle Edwards          SR ENOR                 1:16.42    1:16.79  
  6 Taylor Willett            JR ERTZ                 1:17.27    1:16.82  
  7 Malley Wagner             FR  MTV                 1:18.87    1:16.88  
  8 Caitleen Reyes            SR CAST                 1:17.12    1:17.84  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ashlynn Dillon            SO CAST                 1:17.28    1:19.02  
 10 Kaeli Pollock             FR BOON                 1:18.00    1:19.14  
 11 Lillian Zausch            SO EMEM                 1:22.50    1:21.18  
 12 Lilly Parmer              SR GIBS                 1:21.60    1:23.47  
 13 Kelly Blair               SR  EMD                 1:25.27    1:25.33  
 14 Hannah Gatz               FR EMEM                 1:23.60    1:25.51  
 15 Ava Knight                FR  EMD                 1:30.59    1:26.53  
 16 Aleksandra Parmer         SO GIBS                 1:27.40    1:27.60  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Emma Schroeder            SO  EMD                 1:29.07    1:28.41  
 18 Mavery Chandler           FR GIBS                 1:28.52    1:28.52  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Kaitlyn Mitchell          SR ERTZ                 1:35.62    1:30.80  
 20 Olivia Cody               SR ERTZ                 1:34.87    1:31.60  
 21 Amelia Keen               FR EVCE                 1:33.84    1:32.82  
 22 Hadley Osterman           SO EVCE                 1:37.28    1:35.05  
 23 Hazel Heerdt              JR BOON                 1:32.20    1:35.31  
 24 Emily Russell             JR BOON                 1:35.00    1:35.67  
 25 Kirsten Shofstall         JR EHAR                 1:46.54    1:44.68  
 -- Inna Popov                SO ENOR                 1:26.90         DQ  
 
Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Evansville North                                  3:55.92    3:54.93  
     1) Jordan Gehlhausen FR            2) Hallie Spurling JR             
     3) Isabelle Hamilton JR            4) Aubrey Ellis JR                
  2 Castle                                            3:41.19    4:02.34  
     1) Emory Wilson FR                 2) Shea Hohne FR                  
     3) Sanjana Reddy SO                4) Macy Meyer FR                  
  3 Evansville F.J. Reitz                             4:11.14    4:06.14  
     1) Olivia Owen FR                  2) Eva Kremer JR                  
     3) Ava Cody FR                     4) Taylor Willett JR              
  4 Evansville Mater Dei                              4:08.03    4:06.55  
     1) Ali Schiff SO                   2) Emily Daza SR                  
     3) Sophia Fehrenbacher JR          4) Devon Folz SR                  
  5 Evansville Reitz Memorial                         3:59.78    4:07.10  
     1) Reegan Siewert SO               2) Annalisa Haseman FR            
     3) Lindsey Waller SR               4) Caroline Jones JR              
  6 Gibson Southern                                   4:20.56    4:14.53  
     1) Hailey Richter JR               2) Laira Cloin SO                 
     3) Bralynne Adams FR               4) Ruth Mercer JR                 
  7 Boonville                                         4:04.78    4:54.33  
     1) Lydia Pryor SR                  2) Emma Titzer SO                 
     3) Madison Singer SO               4) Hazel Heerdt JR                
  8 Evansville Bosse                                  4:59.36    4:59.03  
     1) Prudence Allen                  2) Sydney Gist SO                 
     3) Carly Gist JR                   4) Catelyn Witte SO               
-------------------------------------------------------------------------
  9 Evansville Central                                5:07.11    5:20.78  
     1) Megan Bickel FR                 2) Ashley Tedrow SR               
     3) Amelia Keen FR                  4) Juliana Smith SR