Licensed to IHSAA Championship Meet HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 2/5/2022 05:38 PM
       Fort Wayne South Side High School - Girls - 2/4/2022 to 2/5/2022        
                       Fort Wayne South Side High School                       
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Carroll (Fort Wayne)                              1:49.00    1:43.49   40  
     1) Mya DeWitt                      2) Lauren Crews                   
     3) Alexis Jankowski                4) Natalie Marshall               
  2 Homestead                                         1:52.30    1:43.75   34  
     1) Morgan Brown                    2) Hayden Shurtz                  
     3) Ripley Merritt                  4) Halle Weaver                   
  3 Fort Wayne Concordia Lutheran                     1:57.45    1:54.05   32  
     1) Lauren Harris                   2) Katherine McKay                
     3) Adrianna Germann                4) Jordyn Nygaard                 
  4 Fort Wayne Bishop Dwenger                         2:01.22    1:59.12   30  
     1) Marybeth Roussel                2) Hannah Weadock                 
     3) Mallory DeWald                  4) Camryn Wright                  
  5 Fort Wayne Wayne                                  2:05.53    2:02.89   28  
     1) Aubree Armsttrong               2) Luca Mcgee                     
     3) Salma Vergara                   4) Sophia Huff                    
  6 Fort Wayne Snider                                 2:04.60    2:03.98   26  
     1) Emma Fiess                      2) Madison Cocks                  
     3) Mackenzie Sipe                  4) Madelyn Niemeyer               
  7 Fort Wayne Canterbury                             2:13.12    2:13.02   24  
     1) Lily-Anne Bohnke                2) Abigail Westropp               
     3) Alexus Bohnke                   4) Katian Hornbostel              
  8 Fort Wayne Blackhawk Christian                    2:14.52    2:16.32   22  
     1) Delanie Bainter                 2) Janelle Albrecht               
     3) McKenna Kelley                  4) Lillian Sorensen               
B - Final
  9 Fort Wayne Bishop Luers                           2:16.43    2:13.31   18  
     1) Grace Runion                    2) Riley Howard                   
     3) Rachel Hall                     4) Abigail Hall                   
 10 Fort Wayne Northrop                               2:25.02    2:26.24   14  
     1) Jessica Schiel SR               2) Morgan McEachern               
     3) Vivienne Clark                  4) Sophia Boner                   
 11 Fort Wayne South Side                             2:34.49    2:33.86   12  
     1) Madeline Hensler                2) Savannah Hatfield              
     3) Jaclyn Embry                    4) Lillith Williams               
 12 Fort Wayne North Side                             2:40.41    2:41.65   10  
     1) Vada Hackbush                   2) Jackeline Shackleford          
     3) Jordan Fritz                    4) Kasey Craig                    
 
Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kirsten Lee               JR CAFW                 1:58.26    1:53.02   20  
  2 Paige Jennings            SO CAFW                 2:00.66    1:57.76   17  
  3 Mallory Lindsay           SR HMST                 2:03.17    1:58.31   16  
  4 Addison Knoblauch         SO HMST                 1:59.85    1:59.56   15  
  5 Sofia Fornos              JR CAFW                 2:04.39    2:00.42   14  
  6 Maggie Evans              SO FWSN                 2:08.33    2:06.74   13  
  7 Olivia Katzel             FR HMST                 2:04.39    2:08.83   12  
  8 Emma Fiess                SR FWSN                 2:11.69    2:13.18   11  
B - Final
  9 Allison Dubay             SO FWCL                 2:12.68    2:13.90    9  
 10 Alicia Risley             FR FWCL                 2:22.44    2:20.27    7  
 11 Jaclyn Embry              JR FWSO                 2:28.05    2:27.04    6  
 12 Ava Blackman              FR FWSN                 2:27.27    2:27.19    5  
 13 Samantha Walden           SO FWBD                 2:25.78    2:27.33    4  
 14 Margaret Steigmeyer       FR FWBD                 2:31.03    2:32.34    3  
 15 Madeline Hensler          SR FWSO                 2:33.48    2:32.71    2  
 16 Emma Gernhardt            JR FWNO                 2:34.55    2:36.20    1  
 
Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Lauren Crews              SR CAFW                 2:13.95    2:07.34   20  
  2 Morgan Brown              SR HMST                 2:13.38    2:07.42   17  
  3 Autumn Bruns              JR CAFW                 2:17.66    2:10.48   16  
  4 Lillian Heine             SO HMST                 2:14.99    2:10.59   15  
  5 Luca Mcgee                SO FWWA                 2:14.37    2:12.14   14  
  6 Savannah Farlee           SO CAFW                 2:14.99    2:14.48   13  
  7 Sydney Koehrn             SO HMST                 2:23.89    2:18.08   12  
  8 Lauren Harris             FR FWCL                 2:20.27    2:22.08   11  
B - Final
  9 Mackenzie Sipe            JR FWSN                 2:26.58    2:29.81    9  
 10 Morgan McEachern          JR FWNO                 2:44.07    2:37.41    7  
 11 Madelyn Niemeyer          SR FWSN                 2:41.64    2:43.01    6  
 12 Grace Runion              SR FWBL                 2:49.66    2:49.95    5  
 13 Aida Kelly                JR FWBD                 2:56.66    2:54.96    4  
 14 Jessica Schiel            SR FWNO                 3:02.41    2:56.86    3  
 15 Ava Baron                 SO FWSO                 2:56.89    2:57.54    2  
 16 Gianna Eyrich             JR FWBL                 2:56.93    2:58.80    1  
 
Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Natalie Marshall          JR CAFW                   24.37      23.89   20  
  2 Alexis Jankowski          JR CAFW                   24.74      23.99   17  
  3 Emily McIntosh            SR CAFW                   25.21      24.64   16  
  4 Hailey Todd               SR HMST                   25.60      24.80   15  
  5 Adrianna Germann          SO FWCL                   24.93      24.94   14  
  6 Margaret Steward          JR HMST                   25.79      25.05   13  
  7 Katherine McKay           SR FWCL                   25.86      25.39   12  
  8 Camryn Wright             JR FWBD                   26.46      26.22   11  
B - Final
  9 Cynthia Lutterbeck        JR HMST                   26.62      26.52    9  
 10 Sophia Huff               SR FWWA                   26.75      26.95    7  
 11 Julia Strait              FR FWSN                   27.82      28.08    6  
 12 Marybeth Roussel          SO FWBD                   28.29      28.37    5  
 13 Delanie Bainter           FR FWBK                   29.60      29.56    4  
 14 Peyton Swinford           SR FWWA                   30.41      30.28    3  
 15 Olivia Boner              FR FWNO                   30.34      30.36    2  
 16 Victoria Rodenbeck        JR FWBD                   30.77      31.21    1  
 
Event 5  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                 Semis     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Amelia Rinehart           FR FWSN                  347.30     488.90   20  
  2 Hannah Brown              SO HMST                  278.65     383.15   17  
  3 Elizabeth Murotani        SO HMST                  258.60     336.80   16  
  4 Allison Sullivan          JR HMST                  250.70     330.30   15  
  5 Kendyl Kinsey             SO CAFW                  230.10     302.20   14  
  6 Sona Andrews              SR CAFW                  214.45     289.30   13  
  7 Eliza Castleman           FR CAFW                  209.15     283.40   12  
  8 Nya Meade                 SO FWBD                  199.20     283.25   11  
  9 Natalie Porter            FR FWSN                  214.35     282.90    9  
 10 Sarah Rodenbeck           SR FWSN                  183.10     259.80    7  
 11 Anna Doyle                SO FWBD                  166.25     207.85    6  
 
Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Ripley Merritt            SO HMST                   56.82      55.83   20  
  2 Adrianna Germann          SO FWCL                   59.00      58.10   17  
  3 Savannah Farlee           SO CAFW                   59.67      58.46   16  
  4 Gabrielle Parrish         SO CAFW                 1:02.01      58.88   15  
  5 Mallory DeWald            SR FWBD                 1:00.97      59.25   14  
  6 Hayden Shurtz             JR HMST                 1:01.28    1:00.14   13  
  7 Christina Barranda        SO CAFW                 1:01.42    1:00.53   12  
  8 Sydney Koehrn             SO HMST                 1:04.97    1:01.60   11  
B - Final
  9 Alexus Bohnke             JR FWCA                 1:06.85    1:08.84    9  
 10 Natalie Porter            FR FWSN                 1:12.18    1:13.28    7  
 11 Salma Vergara             JR FWWA                 1:15.92    1:14.75    6  
 12 McKenna Kelley            FR FWBK                 1:14.98    1:16.34    5  
 13 Abigail Worrel            JR FWBD                 1:14.99    1:17.18    4  
 14 Nicole Robinson           JR FWBD                 1:19.77    1:20.94    3  
 15 Ava Baron                 SO FWSO                 1:24.07    1:22.67    2  
 16 Rachel Hall               SO FWBL                 1:20.48    1:25.32    1  
 
Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Halle Weaver              SR HMST                   54.09      53.35   20  
  2 Alaina Brooks             JR CAFW                   55.62      53.68   17  
  3 Margaret Steward          JR HMST                   57.00      54.09   16  
  4 Morgan DeWald             SO CAFW                   56.62      54.24   15  
  5 Sofia Fornos              JR CAFW                   55.64      54.84   14  
  6 Katherine McKay           SR FWCL                   55.89      55.11   13  
  7 Maggie Evans              SO FWSN                   58.11      57.24   12  
  8 Cynthia Lutterbeck        JR HMST                   58.03      58.19   11  
B - Final
  9 Camryn Wright             JR FWBD                   58.82      57.85    9  
 10 Lily-Anne Bohnke          FR FWCA                   58.77      59.15    7  
 11 Jordyn Nygaard            JR FWCL                 1:01.05    1:00.05    6  
 12 Allison Dubay             SO FWCL                 1:01.62    1:01.50    5  
 13 Janelle Albrecht          SO FWBK                 1:02.20    1:01.71    4  
 14 Madison Cocks             SR FWSN                 1:02.56    1:01.79    3  
 15 Sydney Fischer            SO FWBD                 1:03.14    1:02.33    2  
 16 Aubree Armsttrong         JR FWWA                 1:03.82    1:03.10    1  
 
Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kirsten Lee               JR CAFW                 5:25.43    5:10.48   20  
  2 Paige Jennings            SO CAFW                 5:27.66    5:12.39   17  
  3 Addison Knoblauch         SO HMST                 5:16.51    5:13.78   16  
  4 Mallory Lindsay           SR HMST                 5:27.87    5:17.84   15  
  5 Luca Mcgee                SO FWWA                 5:26.76    5:21.26   14  
  6 Catherine Greenlee        FR CAFW                 5:30.41    5:22.58   13  
  7 Chloe Hunter              SO HMST                 5:45.23    5:43.69   12  
  8 Aubrey Blackman           FR FWSN                 6:09.98    6:13.19   11  
B - Final
  9 Alicia Risley             FR FWCL                 6:17.00    6:09.51    9  
 10 Madelyn Niemeyer          SR FWSN                 6:26.36    6:21.07    7  
 11 Elizabeth Aylward         JR FWSO                 6:25.54    6:33.56    6  
 12 Abigail Worrel            JR FWBD                 6:34.06    6:39.43    5  
 13 Kennedy Court             SR FWBD                 6:56.37    6:46.59    4  
 14 Alexandra Beber           SO FWBD                 6:53.03    6:56.81    3  
 15 Abigail Hall              JR FWBL                 7:01.09    7:00.09    2  
 16 Gianna Eyrich             JR FWBL                 7:03.34    7:03.33    1  
 
Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Carroll (Fort Wayne)                              1:38.73    1:34.74   40  
     1) Alexis Jankowski                2) Mya DeWitt                     
     3) Kirsten Lee                     4) Natalie Marshall               
  2 Homestead                                         1:44.16    1:37.80   34  
     1) Margaret Steward                2) Mallory Lindsay                
     3) Hayden Shurtz                   4) Halle Weaver                   
  3 Fort Wayne Concordia Lutheran                     1:47.35    1:46.53   32  
     1) Adrianna Germann                2) Allison Dubay                  
     3) Jordyn Nygaard                  4) Katherine McKay                
  4 Fort Wayne Snider                                 1:48.61    1:46.76   30  
     1) Natalie Porter                  2) Julia Strait                   
     3) Madison Cocks                   4) Maggie Evans                   
  5 Fort Wayne Wayne                                  1:53.09    1:49.68   28  
     1) Sophia Huff                     2) Aubree Armsttrong              
     3) Peyton Swinford                 4) Luca Mcgee                     
  6 Fort Wayne Bishop Dwenger                         2:00.32    1:59.79   26  
     1) Margaret Steigmeyer             2) Valentina Perera               
     3) Victoria Rodenbeck              4) Anna Verslype                  
  7 Fort Wayne Canterbury                             1:59.37    1:59.89   24  
     1) Lily-Anne Bohnke                2) Yashika Gupta                  
     3) Katian Hornbostel               4) Alexus Bohnke                  
  8 Fort Wayne South Side                             2:04.39    2:01.02   22  
     1) Jaclyn Embry JR                 2) Madeline Hensler SR            
     3) Ava Baron SO                    4) Elizabeth Aylward JR           
B - Final
  9 Fort Wayne Blackhawk Christian                    2:04.57    2:02.51   18  
     1) McKenna Kelley                  2) Lillian Sorensen               
     3) Delanie Bainter                 4) Janelle Albrecht               
 10 Fort Wayne Northrop                               2:10.64    2:09.48   14  
     1) Emma Gernhardt                  2) Danielle Smith                 
     3) Jessica Schiel                  4) Olivia Boner                   
 11 Fort Wayne North Side                             2:23.18    2:20.97   12  
     1) Vada Hackbush                   2) Kasey Craig                    
     3) Jackeline Shackleford           4) Jordan Fritz                   
 
Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Mya DeWitt                SR CAFW                   56.04      54.24   20  
  2 Ripley Merritt            SO HMST                   58.67      55.96   17  
  3 Morgan Brown              SR HMST                   59.49      57.05   16  
  4 Addison Burrough          FR CAFW                 1:00.70      58.62   15  
  5 Hailey Todd               SR HMST                 1:00.60      58.78   14  
  6 Alaina Brooks             JR CAFW                 1:01.55    1:00.59   13  
  7 Lauren Harris             FR FWCL                 1:00.95    1:01.93   12  
  8 Mallory DeWald            SR FWBD                 1:04.78    1:02.37   11  
B - Final
  9 Mackenzie Sipe            JR FWSN                 1:07.67    1:07.98    9  
 10 Sophia Huff               SR FWWA                 1:08.22    1:09.70    7  
 11 Jordyn Nygaard            JR FWCL                 1:08.60    1:10.15    6  
 12 Marybeth Roussel          SO FWBD                 1:12.29    1:10.35    5  
 13 Emma Fiess                SR FWSN                 1:10.57    1:10.80    4  
 14 Aubrey Blackman           FR FWSN                 1:10.61    1:12.48    3  
 15 Aubree Armsttrong         JR FWWA                 1:13.07    1:13.75    2  
 16 Delanie Bainter           FR FWBK                 1:15.14    1:15.31    1  
 
Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hayden Shurtz             JR HMST                 1:07.60    1:05.64   20  
  2 Autumn Bruns              JR CAFW                 1:10.19    1:05.83   17  
  3 Lauren Crews              SR CAFW                 1:08.74    1:05.85   16  
  4 Sadie Leininger           FR CAFW                 1:10.81    1:08.11   15  
  5 Lillian Heine             SO HMST                 1:10.85    1:09.36   14  
  6 Chloe Hunter              SO HMST                 1:11.78    1:12.69   13  
  7 Hannah Weadock            SO FWBD                 1:15.08    1:13.89   12  
  8 Janelle Albrecht          SO FWBK                 1:12.99    1:14.16   11  
B - Final
  9 Julia Strait              FR FWSN                 1:16.45    1:16.65    9  
 10 Madison Cocks             SR FWSN                 1:19.73    1:17.32    7  
 11 Morgan McEachern          JR FWNO                 1:19.82    1:20.06    6  
 12 Riley Howard              SR FWBL                 1:22.62    1:23.61    4.5
 12 Caroline Close            JR FWBD                 1:23.56    1:23.61    4.5
 14 Kaitlyn Howard            SO FWBL                 1:27.82    1:27.30    3  
 15 Ariana Kouhestani Farouj  SO FWCA                 1:29.68    1:30.55    2  
 16 Lucy Bobay                SR FWBD                 1:29.71    1:30.61    1  
 
Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Carroll (Fort Wayne)                              3:50.53    3:29.99   40  
     1) Mya DeWitt                      2) Alexis Jankowski               
     3) Kirsten Lee                     4) Natalie Marshall               
  2 Homestead                                         3:48.77    3:34.32   34  
     1) Halle Weaver                    2) Mallory Lindsay                
     3) Morgan Brown                    4) Ripley Merritt                 
  3 Fort Wayne Snider                                 4:03.40    4:00.27   32  
     1) Aubrey Blackman                 2) Mackenzie Sipe                 
     3) Emma Fiess                      4) Maggie Evans                   
  4 Fort Wayne Bishop Dwenger                         4:10.77    4:06.66   30  
     1) Mallory DeWald                  2) Sydney Fischer                 
     3) Camryn Wright                   4) Hannah Weadock                 
  5 Fort Wayne Concordia Lutheran                     4:25.82    4:23.66   28  
     1) Allison Dubay                   2) Olivia Walker                  
     3) Alicia Risley                   4) Lauren Harris                  
  6 Fort Wayne Canterbury                             4:43.60    4:35.42   26  
     1) Lily-Anne Bohnke                2) Yashika Gupta                  
     3) Katian Hornbostel               4) Alexus Bohnke                  
  7 Fort Wayne Northrop                               4:46.35    4:40.55   24  
     1) Emma Gernhardt                  2) Olivia Boner                   
     3) Sophia Boner                    4) Morgan McEachern               
  8 Fort Wayne Bishop Luers                           4:51.51    5:00.87   22  
     1) Gianna Eyrich                   2) Elizabeth Hormann              
     3) Jane Schroeder                  4) Grace Runion                   
B - Final
  9 Fort Wayne South Side                             5:14.67    5:07.38   18  
     1) Savannah Hatfield               2) Lillith Williams               
     3) Ava Baron                       4) Elizabeth Aylward