Licensed to IHSAA Championship Meet HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 2/5/2022 05:06 PM
       Hamilton Southeastern High School - Girls - 2/5/2022 to 2/7/2022        
                       Hamilton Southeastern High School                       
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fishers                                           1:46.85    1:47.59  
     1) Josephine Ramey JR              2) MACKENZIE Pierce SR            
     3) Grace Lux SR                    4) Claire Francis FR              
  2 Hamilton Southeastern                             1:46.59    1:49.23  
     1) Makana Goss SR                  2) Eloise Harrison SO             
     3) Kaleigh Stivers SR              4) Ashley Saple JR                
  3 Oak Hill                                          2:01.58    1:56.14  
     1) Taylor King SR                  2) Emma Bledsoe JR                
     3) Audra Berens JR                 4) Mallory Cheek SR               
  4 Yorktown                                          2:01.04    1:56.85  
     1) Lilly Cole FR                   2) Emma Day JR                    
     3) Grace Huisman SR                4) Maria Alexander JR             
  5 Hamilton Heights                                  1:57.91    1:57.43  
     1) Sophia Hulen FR                 2) Teegan Madara SO               
     3) Kennedy Weaver SR               4) Maddie Hutcherson SR           
  6 Pendleton Heights                                 2:00.94    2:03.70  
     1) Claire Wittkamper SR            2) Alia Walters JR                
     3) Kennedy Safford SO              4) Daniella Rector FR             
  7 Marion                                            2:15.89    2:12.20  
     1) Stevie McAtee SR                2) Ella Topping SO                
     3) Molley Steenbergh SO            4) Halle Larson SO                
  8 Anderson                                          2:29.10    2:25.74  
     1) Kiley Greer SO                  2) Lizzi Horton JR                
     3) Rebekah Bale JR                 4) Alitza Goar FR                 
-------------------------------------------------------------------------
  9 Liberty Christian                                 2:39.12    2:40.48  
     1) Annabelle Harlan JR             2) Sienna Koscelek FR             
     3) Caroline Caldwell JR            4) Isabella Smith SR              
 10 Elwood Community                                  2:26.71    2:41.11  
     1) Kennedy Perrin JR               2) Katelyn Foor JR                
     3) Ellie Laub JR                   4) Makenzie Cornwell JR           
 
Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Nalanie Marinel Cortez    JR FISH                 1:53.80    1:52.55  
  2 Emma Schumacher           FR FISH                 1:55.92    1:52.97  
  3 Grace McKinney            SR PEND                 1:59.49    1:54.86  
  4 Josephine Ramey           JR FISH                 1:52.28    1:55.00  
  5 Amelia Vicory             SR HSE                  1:58.29    1:57.93  
  6 Ava Olson                 JR HSE                  2:00.20    1:58.52  
  7 Lauren Bergman            JR HSE                  2:02.49    1:59.20  
  8 Sophie Kaster             JR PEND                 2:05.89    2:00.27  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Clara McIntyre            SO PEND                 2:07.41    2:04.07  
 10 Amber Lindzy              SR AHS                  2:01.92    2:04.32  
 11 Sophia Hulen              FR HHTS                 2:14.00    2:13.20  
 12 Kaylie Gunion             SR OAKH                 2:16.16    2:13.97  
 13 Emma Day                  JR YORK                 2:19.19    2:17.89  
 14 Josie Pressnall           JR YORK                 2:19.92    2:17.94  
 15 Claire Gamble             SR OAKH                 2:20.52    2:19.02  
 16 Alaina Stohler            SR HHTS                 2:19.65    2:20.37  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Whitney York              JR OAKH                 2:22.46    2:21.76  
 18 Sophie Gernand            FR YORK                 2:30.36    2:27.71  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Halle Larson              SO MARN                 2:35.68    2:33.85  
 20 Emma Miller               FR MARN                 2:34.08    2:36.19  
 21 Bea Pache                 FR HHTS                 2:55.26    2:36.90  
 22 Campbell Kinnaman         JR AHS                  2:40.77    2:38.64  
 23 Molley Steenbergh         SO MARN                 2:42.12    2:45.08  
 24 Katelyn Foor              JR ELWD                 2:58.27    2:57.50  
 25 Kiley Greer               SO AHS                  2:47.02    2:57.64  
 26 Brianna Lane              JR ELWD                 3:13.44    3:18.08  
 27 Anna Bucksot              JR ELWD                 3:14.01    3:26.81  
 
Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Avery Stein               SO FISH                 2:08.30    2:04.70  
  2 Audrey Crawford           SO HSE                  2:06.33    2:07.18  
  3 Lydia Reade               SR FISH                 2:10.85    2:07.24  
  4 Kate Mouser               JR FISH                 2:07.16    2:08.93  
  5 Anna Stolle               JR HSE                  2:11.20    2:10.13  
  6 Teegan Madara             SO HHTS                 2:12.70    2:11.69  
  7 Katelyn Kertin            JR HSE                  2:13.13    2:12.53  
  8 Grace Huisman             SR YORK                 2:21.07    2:16.69  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Emma Bledsoe              JR OAKH                 2:16.71    2:17.19  
 10 Jaima Link                SR PEND                 2:23.57    2:18.21  
 11 Stella Payne              JR PEND                 2:28.64    2:24.20  
 12 Catherine Dudley          SR PEND                 2:32.03    2:28.46  
 13 Mahathi Raju              JR YORK                 2:40.83    2:34.58  
 14 Kenae Drollinger          FR OAKH                 2:39.89    2:37.00  
 15 Grace Marsh               SR OAKH                 2:39.00    2:37.89  
 16 Libby Hahn                SR AHS                  2:41.29    2:41.31  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lilly Kleinschmidt        SO YORK                 2:45.81    2:43.05  
 18 Jane Pache                JR HHTS                 2:42.66    2:43.29  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Rebekah Bale              JR AHS                  2:56.33    2:55.04  
 20 Ellie Laub                JR ELWD                 3:09.85    3:14.05  
 21 Alitza Goar               FR AHS                  3:15.58    3:18.54  
 22 Anna Blower               JR LIBC                 3:49.65    3:46.71  
 23 Alyvia Savage             JR ELWD                 3:38.12    3:49.56  
 -- Karley Duncan             JR HHTS                 2:55.42         DQ  
 
Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Kalliopi Agapios          SR FISH                   24.54      23.88  
  2 Kennedy Fisher            SR HSE                    24.15      23.99  
  3 Ashley Saple              JR HSE                    24.85      24.23  
  4 Alexandra Stein           SR FISH                   24.96      24.42  
  5 Claire Francis            FR FISH                   25.38      24.66  
  6 Kiley Zoeller             FR HSE                    25.45      24.71  
  7 Mallory Gentry            SO PEND                   26.10      24.82  
  8 Taylor King               SR OAKH                   25.30      25.02  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Maria Alexander           JR YORK                   25.40      25.07  
 10 Ella Dixon                SR PEND                   27.41      26.07  
 11 Maddie Hutcherson         SR HHTS                   26.67      26.29  
 12 Ava Nickelson             SO AHS                    26.66      26.56  
 13 Riley Powers              JR YORK                   27.17      26.85  
 14 Anna Jozsa                JR HHTS                   27.60      27.39  
 15 Ellie Ray                 SO PEND                   27.88      27.44  
 16 Mallory Cheek             SR OAKH                   28.08      27.71  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lauren Rex                JR OAKH                   29.03      28.64  
 18 Jasmine Demarco           JR AHS                    28.72      28.99  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Lilly Cole                FR YORK                   30.06      29.14  
 20 Stevie McAtee             SR MARN                   28.50      29.20  
 21 Kamryn Moon               SR ELWD                   28.74      29.74  
 22 Alysa DeMarco             FR AHS                    31.03      30.24  
 23 Isabella Smith            SR LIBC                   29.46      30.93  
 24 Addison Updegraff         JR ELWD                   30.88      31.15  
 25 Olivia Shannon            JR ELWD                   31.57      31.40  
 26 Daniela Zamora-Herrera    JR MARN                   32.23      31.64  
 27 Maggie Pache              SO HHTS                   34.50      34.17  
 28 Anna Faulkner             JR LIBC                   38.00      37.12  
 29 Emily Luckey              SO MARN                   37.90      38.17  
 30 Sienna Koscelek           FR LIBC                   40.67      38.31  
 
Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Audrey Crawford           SO HSE                    56.33      56.94  
  2 Abigail Miller            SR FISH                 1:00.69      57.08  
  3 Diane Koo                 SR FISH                   59.31      57.33  
  4 Alexandra Stein           SR FISH                   59.57      57.90  
  5 Grace Huisman             SR YORK                 1:01.34      58.71  
  6 Grace Newton              JR HSE                  1:01.65      59.49  
  7 Taylor King               SR OAKH                 1:00.88    1:00.28  
  8 Kaleigh Stivers           SR HSE                    58.53    1:00.33  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sophie Kaster             JR PEND                 1:02.64    1:00.94  
 10 Jaima Link                SR PEND                 1:03.92    1:02.25  
 11 Kennedy Weaver            SR HHTS                 1:06.61    1:08.02  
 12 Kennedy Safford           SO PEND                 1:08.60    1:08.34  
 13 Audra Berens              JR OAKH                 1:13.56    1:09.78  
 14 Kenae Drollinger          FR OAKH                 1:13.79    1:13.65  
 15 Alexis Lay                FR YORK                 1:17.30    1:15.12  
 16 Sarah Toll                FR HHTS                 1:16.62    1:16.50  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Molley Steenbergh         SO MARN                 1:16.54    1:17.25  
 18 Mary Ella Bichey          SO HHTS                 1:17.70    1:17.97  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Payton O'Brien-Huerta     SR YORK                 1:19.19    1:19.90  
 20 Lizzi Horton              JR AHS                  1:28.27    1:21.78  
 21 Ellie Laub                JR ELWD                 1:34.30    1:36.89  
 22 Alyvia Savage             JR ELWD                 1:42.49    1:49.28  
 23 Kaydence McDonald         SO AHS                  1:45.07    1:52.50  
 -- Adah Bell                 FR AHS                  1:47.17         DQ  
 
Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Nalanie Marinel Cortez    JR FISH                   52.82      52.29  
  2 Kalliopi Agapios          SR FISH                   52.94      52.39  
  3 Amelia Vicory             SR HSE                    54.19      53.93  
  4 Claire Francis            FR FISH                   54.46      54.08  
  5 Ava Olson                 JR HSE                    55.33      54.50  
  6 Maria Alexander           JR YORK                   55.59      54.71  
  7 Mallory Gentry            SO PEND                   57.39      54.85  
  8 Katelyn Kertin            JR HSE                    56.68      54.86  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Riley Powers              JR YORK                 1:00.72      58.84  
 10 Ava Nickelson             SO AHS                    59.29      58.94  
 11 Maddie Hutcherson         SR HHTS                   58.21      59.68  
 11 Daniella Rector           FR PEND                   59.60      59.68  
 13 Alia Walters              JR PEND                 1:01.64    1:00.56  
 14 Mallory Cheek             SR OAKH                 1:01.58    1:00.69  
 15 Anna Jozsa                JR HHTS                 1:01.99    1:01.47  
 16 Evie Holz                 SO OAKH                 1:05.68    1:03.79  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Alaina Stohler            SR HHTS                 1:01.94    1:04.49  
 18 Lauren Rex                JR OAKH                 1:06.41    1:06.47  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Kamryn Moon               SR ELWD                 1:06.79    1:08.55  
 20 Lauren Hollensbe          SO YORK                 1:11.71    1:09.25  
 21 Addison Updegraff         JR ELWD                 1:10.92    1:09.78  
 22 Alysa DeMarco             FR AHS                  1:13.82    1:09.98  
 23 Daniela Zamora-Herrera    JR MARN                 1:11.17    1:10.01  
 24 Bria Dawson               SO MISS                 1:13.52    1:11.17  
 25 Fatima Carreon            SO AHS                  1:11.84    1:11.90  
 26 Isabella Smith            SR LIBC                 1:10.34    1:13.92  
 27 Olivia Shannon            JR ELWD                 1:15.99    1:15.37  
 28 Macy Summers              JR MARN                 1:15.32    1:16.45  
 29 Caroline Caldwell         JR LIBC                 1:17.23    1:19.94  
 30 Annabelle Harlan          JR LIBC                 1:36.53    1:33.37  
 
Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Arabelle Johnson          FR FISH                 5:13.98    5:08.59  
  2 Kate Mouser               JR FISH                 5:05.35    5:09.08  
  3 Emma Schumacher           FR FISH                 5:15.20    5:09.22  
  4 Teegan Madara             SO HHTS                 5:06.99    5:11.21  
  5 Grace McKinney            SR PEND                 5:29.31    5:16.26  
  6 Sloane Gardner            SR HSE                  5:16.87    5:18.66  
  7 Isabelle Waren            JR HSE                  5:30.16    5:24.82  
  8 Amber Lindzy              SR AHS                  5:27.41    5:26.21  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lauren Bergman            JR HSE                  5:31.13    5:30.77  
 10 Clara McIntyre            SO PEND                 5:50.83    5:41.52  
 11 Allison Gentry            SR PEND                 6:24.22    6:05.32  
 12 Claire Gamble             SR OAKH                 6:19.17    6:13.45  
 13 Kennedy Weaver            SR HHTS                 6:15.77    6:14.36  
 14 Whitney York              JR OAKH                 6:24.61    6:24.25  
 15 Rebekah Bale              JR AHS                  6:45.70    6:31.84  
 16 Isabel Snyder             FR OAKH                 6:44.60    6:38.27  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Sophie Gernand            FR YORK                 6:48.10    6:44.83  
 18 Alexis Lay                FR YORK                 6:50.76    6:46.58  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Miah Sosenheimer          SO YORK                 6:57.42    6:49.37  
 20 Halle Larson              SO MARN                 6:47.60    6:52.63  
 21 Emma Miller               FR MARN                 6:51.56    6:58.68  
 22 Campbell Kinnaman         JR AHS                  7:06.07    7:04.62  
 23 Sarah Toll                FR HHTS                 6:56.04    7:06.46  
 24 Ella Topping              SO MARN                 7:25.45    7:08.12  
 
Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Fishers                                           1:37.38    1:37.92  
     1) Claire Francis FR               2) Emma Schumacher FR             
     3) Nalanie Marinel Cortez JR       4) Kalliopi Agapios SR            
  2 Hamilton Southeastern                             1:38.62    1:39.48  
     1) Anna Stolle JR                  2) Kiley Zoeller FR               
     3) Lauren Bergman JR               4) Ashley Saple JR                
  3 Pendleton Heights                                 1:44.04    1:45.63  
     1) Sophie Kaster JR                2) Kennedy Safford SO             
     3) Clara McIntyre SO               4) Jaima Link SR                  
  4 Yorktown                                          1:48.05    1:46.49  
     1) Grace Huisman SR                2) Josie Pressnall JR             
     3) Riley Powers JR                 4) Maria Alexander JR             
  5 Anderson                                          1:51.15    1:50.62  
     1) Jasmine Demarco JR              2) Libby Hahn SR                  
     3) Ava Nickelson SO                4) Amber Lindzy SR                
  6 Oak Hill                                          1:46.65    1:51.36  
     1) Grace Marsh SR                  2) Kelli Moore FR                 
     3) Kaylie Gunion SR                4) Kenae Drollinger FR            
  7 Hamilton Heights                                  1:55.43    1:55.55  
     1) Alaina Stohler SR               2) Bea Pache FR                   
     3) Sarah Toll FR                   4) Anna Jozsa JR                  
  8 Marion                                            2:04.60    2:05.11  
     1) Daniela Zamora-Herrera JR       2) Molley Steenbergh SO           
     3) Halle Larson SO                 4) Stevie McAtee SR               
-------------------------------------------------------------------------
  9 Elwood Community                                  2:04.83    2:05.14  
     1) Addison Updegraff JR            2) Olivia Shannon JR              
     3) Kendra Sallee FR                4) Kamryn Moon SR                 
 
Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Grace Newton              JR HSE                    59.72      58.89  
  2 Josephine Ramey           JR FISH                   57.78      59.01  
  3 Abigail Miller            SR FISH                 1:01.65      59.61  
  4 Mia Wilson                FR FISH                 1:01.61      59.68  
  5 Makana Goss               SR HSE                  1:01.48    1:00.46  
  6 Kaleigh Stivers           SR HSE                  1:01.96    1:03.71  
  7 Daniella Rector           FR PEND                 1:06.50    1:06.26  
  8 Stella Payne              JR PEND                 1:09.12    1:06.35  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Claire Wittkamper         SR PEND                 1:07.85    1:06.87  
 10 Lilly Cole                FR YORK                 1:11.25    1:07.95  
 11 Mahathi Raju              JR YORK                 1:12.62    1:09.11  
 12 Sophia Hulen              FR HHTS                 1:10.08    1:09.32  
 13 Jane Pache                JR HHTS                 1:08.75    1:10.72  
 14 Josie Pressnall           JR YORK                 1:12.15    1:11.66  
 15 Jaycie Pearce             SO OAKH                 1:13.95    1:13.20  
 16 Kelli Moore               FR OAKH                 1:16.75    1:14.08  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Riley Alfandre            FR OAKH                 1:21.75    1:15.11  
 18 Jasmine Demarco           JR AHS                  1:17.60    1:15.70  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Caroline Caldwell         JR LIBC                 1:30.30    1:26.99  
 20 Bea Pache                 FR HHTS                 1:28.83    1:27.06  
 21 Macy Summers              JR MARN                 1:32.41    1:27.51  
 22 Kennedy Perrin            JR ELWD                 1:26.13    1:29.24  
 23 Roxana Sierra             SO AHS                  1:33.14    1:29.65  
 24 Emily Luckey              SO MARN                 1:43.05    1:39.09  
 25 Annabelle Harlan          JR LIBC                 1:39.98    1:41.91  
 26 Anna Faulkner             JR LIBC                 1:52.13    1:54.61  
 -- Makenzie Cornwell         JR ELWD                 1:55.13         DQ  
 
Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Kennedy Fisher            SR HSE                  1:03.92    1:03.89  
  2 Avery Stein               SO FISH                 1:06.31    1:04.22  
  3 Lydia Reade               SR FISH                 1:06.75    1:04.98  
  4 Grace Lux                 SR FISH                 1:06.36    1:05.17  
  5 Anna Stolle               JR HSE                  1:06.75    1:07.15  
  6 Emma Bledsoe              JR OAKH                 1:09.29    1:08.15  
  7 Eloise Harrison           SO HSE                  1:07.47    1:08.64  
  8 Emma Day                  JR YORK                 1:15.91    1:11.84  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ella Dixon                SR PEND                 1:15.86    1:13.32  
 10 Catherine Dudley          SR PEND                 1:16.70    1:13.63  
 11 Grace Marsh               SR OAKH                 1:18.60    1:17.99  
 12 Ellie Ray                 SO PEND                 1:17.17    1:18.62  
 13 Libby Hahn                SR AHS                  1:19.46    1:19.98  
 14 Stevie McAtee             SR MARN                 1:21.96    1:22.11  
 15 Hannah Santino            JR YORK                 1:22.84    1:22.33  
 16 Karley Duncan             JR HHTS                 1:27.39    1:22.39  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lilly Kleinschmidt        SO YORK                 1:23.52    1:22.90  
 18 Mary Ella Bichey          SO HHTS                 1:26.64    1:24.05  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Ella Topping              SO MARN                 1:23.95    1:26.63  
 20 Lizzi Horton              JR AHS                  1:30.16    1:28.37  
 21 Kendra Sallee             FR ELWD                 1:29.00    1:29.27  
 22 Reece Wagner              FR OAKH                 1:31.09    1:29.38  
 23 Bria Dawson               SO MISS                 1:33.56    1:33.45  
 24 Mikayla Poole             SO AHS                  1:35.06    1:36.42  
 25 Maggie Pache              SO HHTS                 1:34.20    1:36.54  
 26 Katelyn Foor              JR ELWD                 1:45.66    1:45.64  
 27 Sienna Koscelek           FR LIBC                 1:46.75    1:46.37  
 28 Anna Blower               JR LIBC                 1:46.31    1:53.74  
 -- Olivia Simmons            FR ELWD                 1:56.38         DQ  
 
Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Fishers                                           3:31.00    3:39.48  
     1) Emma Schwertfeger FR            2) Emma Schumacher FR             
     3) Nalanie Marinel Cortez JR       4) Josephine Ramey JR             
  2 Hamilton Southeastern                             3:35.01    3:41.25  
     1) Lauren Bergman JR               2) Ava Olson JR                   
     3) Grace Newton JR                 4) Ashley Saple JR                
  3 Pendleton Heights                                 3:48.10    3:54.28  
     1) Alia Walters JR                 2) Stella Payne JR                
     3) Daniella Rector FR              4) Clara McIntyre SO              
  4 Hamilton Heights                                  3:57.23    4:03.07  
     1) Maddie Hutcherson SR            2) Kennedy Weaver SR              
     3) Sophia Hulen FR                 4) Teegan Madara SO               
  5 Yorktown                                          4:00.22    4:12.22  
     1) Riley Powers JR                 2) Mahathi Raju JR                
     3) Lilly Kleinschmidt SO           4) Emma Day JR                    
  6 Oak Hill                                          4:23.84    4:17.35  
     1) Evie Holz SO                    2) Kenae Drollinger FR            
     3) Lauren Rex JR                   4) Claire Gamble SR               
  7 Anderson                                          4:14.14    4:17.95  
     1) Jasmine Demarco JR              2) Ava Nickelson SO               
     3) Libby Hahn SR                   4) Amber Lindzy SR                
  8 Marion                                            5:21.21    5:00.50  
     1) Daniela Zamora-Herrera JR       2) Macy Summers JR                
     3) Ella Topping SO                 4) Emma Miller FR                 
-------------------------------------------------------------------------
  9 Elwood Community                                  5:15.10    5:03.30  
     1) Addison Updegraff JR            2) Kamryn Moon SR                 
     3) Olivia Shannon JR               4) Makenzie Cornwell JR