Licensed to IHSAA Championship Meet HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 2/7/2022 10:06 PM
              Jasper High School - Jasper - 2/3/2022 to 2/5/2022               
                              Jasper High School                               
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Jasper                                            1:55.98    1:51.27   40  
     1) Nicole Fant FR                  2) Lillian Polley FR              
     3) Linzi VanMeter FR               4) Avery Henke SR                 
  2 Southridge                                        2:00.60    1:56.35   34  
     1) Adi Luker SR                    2) Claire Hentrup SR              
     3) Jordan Biehl SR                 4) Lilly Mohr SO                  
  3 Heritage Hills                                    2:01.12    1:59.90   32  
     1) Lillian Gogel SR                2) Claire Coleman SO              
     3) Sidney Ayer SO                  4) Jada Banks SR                  
  4 Tell City                                         2:03.67    2:01.69   30  
     1) Lily Marion SR                  2) Anna Armstrong SO              
     3) Carli Hosler SR                 4) Kayla Combs SR                 
  5 Pike Central                                      2:05.59    2:02.35   28  
     1) Madison Riley SR                2) Emma McKinney SR               
     3) Alexis Oswalt FR                4) Jillian Bailey JR              
  6 North Harrison                                    2:05.20    2:05.19   26  
     1) Elizabeth Wright JR             2) Leire Acasuso SO               
     3) Lilly Wiseman SR                4) Destiny Kays JR                
  7 Bedford North Lawrence                            2:12.82    2:10.92   24  
     1) Madeleine King FR               2) Emma Gabhart JR                
     3) Shelby Slaughter JR             4) Katelyn Moody JR               
  8 Tecumseh                                          2:13.85    2:13.37   22  
     1) Lindsey McDaniel JR             2) Caroline Wilson JR             
     3) Chloe Ashby SO                  4) Shelby Hemmer SO               
B - Final
  9 Forest Park                                       2:15.77    2:15.80   18  
     1) Kenzie Schulz JR                2) Philicity Collignon SR         
     3) Kiersten Rasche SO              4) Grace Wendholt SR              
 10 South Spencer                                     2:25.05    2:22.95   14  
     1) Reagan Lawrence JR              2) Hannah Goffinet SO             
     3) Lola Matthews SR                4) Lillian Basham SR              
 11 Northeast Dubois                                  2:23.69    2:24.13   12  
     1) Elizabeth Schepers JR           2) Averi Bauer SO                 
     3) Anna Schnell SR                 4) Sabrina Dunning SR             
 12 Vincennes Lincoln                                 2:27.72    2:31.46   10  
     1) Paris Robinson JR               2) Payton Dugan JR                
     3) Isabella Lange JR               4) Abi Kirk SR                    
 13 South Knox                                        2:36.03    2:37.63    8  
     1) Brooklyn Decker SO              2) Abigail Cunningham SO          
     3) Cora Anson SR                   4) Eliza Dellinger FR             
 
Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Megan Matheis             SR JASP                 2:02.15    1:56.52   20  
  2 Linzi VanMeter            FR JASP                 2:04.07    2:02.12   17  
  3 Mary Hollinden            SR TELL                 2:06.59    2:06.82   16  
  4 Shelby Slaughter          JR  BNL                 2:08.50    2:10.19   15  
  5 Kayla Combs               SR TELL                 2:10.52    2:10.28   14  
  6 Alyssa Beadles            SR TECU                 2:13.85    2:13.03   13  
  7 Bridget Flannagan         JR HERH                 2:13.86    2:13.57   12  
  8 Sara Vaughn               FR JASP                 2:16.57    2:14.16   11  
B - Final
  9 Ella Johnson              FR CORY                 2:16.78    2:13.17    9  
 10 Skylar Young              SR SSPN                 2:17.49    2:14.83    7  
 11 Sidney Ayer               SO HERH                 2:18.06    2:17.87    6  
 12 Calista Martin            JR SRID                 2:20.99    2:20.37    5  
 13 Jenna Roos                FR HERH                 2:20.27    2:21.70    4  
 14 Emmalee Riecken              TECU                 2:27.98    2:23.16    3  
 15 Maggie Davis              SO TELL                 2:27.34    2:27.91    2  
 16 Anna Schnell              SR NEDU                 2:26.54    2:30.23    1  
 
Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Emma Gabhart              JR  BNL                 2:15.78    2:10.96   20  
  2 Avery Henke               SR JASP                 2:25.03    2:16.92   17  
  3 Kara Kurucz               FR JASP                 2:26.07    2:23.07   16  
  4 Lily Marion               SR TELL                 2:28.11    2:23.19   15  
  5 Leire Acasuso             SO NHRR                 2:26.99    2:23.86   14  
  6 Megan King                SO CORY                 2:29.07    2:24.57   13  
  7 Lillian Polley            FR JASP                 2:31.38    2:24.73   12  
  8 Carli Hosler              SR TELL                 2:29.36    2:30.42   11  
B - Final
  9 Kiersten Rasche           SO   FP                 2:35.15    2:32.10    9  
 10 Claire Coleman            SO HERH                 2:34.91    2:32.37    7  
 11 Avery Vinson              JR HERH                 2:36.72    2:32.96    6  
 12 Alex Shaffer              SR NHRR                 2:37.57    2:38.23    5  
 13 Emma Hollinden            SO TELL                 2:42.15    2:39.23    4  
 14 Reagan Lawrence           JR SSPN                 2:42.78    2:41.62    3  
 15 Maisey Zurschmiede        FR LANE                 2:47.42    2:43.02    2  
 16 Xavery Weisman            FR PCEN                 2:43.81    2:44.11    1  
 
Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Jada Banks                SR HERH                   24.65      24.52   20  
  2 Nicole Fant               FR JASP                   25.42      24.67   17  
  3 Emma Ettensohn            SR TELL                   25.28      25.31   16  
  4 Claire Hentrup            SR SRID                   25.87      25.39   15  
  5 Andi VanMeter             SR JASP                   26.24      25.87   14  
  6 Gabrielle Ettensohn       SO TELL                   26.03      25.88   13  
  7 Lilly Mohr                SO SRID                   26.80      26.42   12  
  8 Jillian Bailey            JR PCEN                   27.09      26.55   11  
B - Final
  9 Jordan Biehl              SR SRID                   28.46      27.57    9  
 10 Sophie Conrad             SO JASP                   27.09      27.70    7  
 11 Alexa Fleck               JR HERH                   28.33      28.03    6  
 12 Destiny Kays              JR NHRR                   27.94      28.23    5  
 13 Justice Kolley            SR SSPN                   28.16      28.26    4  
 14 Abi Kirk                  SR VINC                   28.54      28.98    3  
 15 Lindsey McDaniel          JR TECU                   29.48      29.01    2  
 16 Addison Applegate         SO CORY                   28.96      29.66    1  
 
Event 5  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                 Semis     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Ana Hewitt                SR SRID                  265.40     353.30   20  
  2 Molly Meyer               FR HERH                  236.50     319.80   17  
  3 Emilie Roll               SO TELL                  232.45     311.95   16  
  4 Kora Kaiser               JR TECU                  230.70     306.75   15  
  5 Olivia Stjernstrom        JR HERH                  209.85     291.90   14  
  6 Jenna Kendall             JR SRID                  190.90     264.90   13  
  7 Arrington Hartke          JR SRID                  185.20     260.30   12  
  8 Ella Richardt             JR TECU                  187.10     258.20   11  
  9 Avery Knies               SR JASP                  190.60     254.00    9  
 10 Grace Bartley             JR JASP                  187.95     250.15    7  
 11 Brianna Wiseman           SO JASP                  173.55     227.85    6  
 12 Emily Krieg               JR PCEN                  155.30     202.40    5  
 13 Tessa Vinnedge            JR PCEN                  156.20     201.05    4  
 
Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Emma Gabhart              JR  BNL                 1:01.02      58.79   20  
  2 Linzi VanMeter            FR JASP                 1:02.47    1:01.56   17  
  3 Megan King                SO CORY                 1:05.07    1:03.19   16  
  4 Jordan Biehl              SR SRID                 1:09.22    1:06.51   15  
  5 Carli Hosler              SR TELL                 1:05.67    1:06.82   14  
  6 Giselle Bez               SO JASP                 1:10.77    1:06.94   13  
  7 Madeleine King            FR  BNL                 1:10.86    1:09.42   12  
  8 Riley Ayer                SO HERH                 1:12.22    1:11.10   11  
B - Final
  9 Alexis Oswalt             FR PCEN                 1:14.26    1:08.34    9  
 10 Emma Hollinden            SO TELL                 1:12.78    1:10.95    7  
 11 Meredith Knies            SO JASP                 1:15.16    1:13.10    6  
 12 Alexa Fleck               JR HERH                 1:14.82    1:13.21    5  
 13 Lilly Wiseman             SR NHRR                 1:18.00    1:16.30    4  
 14 Xavery Weisman            FR PCEN                 1:16.44    1:17.05    3  
 15 Haylee Sheets             JR TECU                 1:18.82    1:18.79    2  
 16 Philea Fischer            JR HERH                 1:18.67    1:19.39    1  
 
Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Jada Banks                SR HERH                   54.82      53.57   20  
  2 Adi Luker                 SR SRID                   56.86      54.27   17  
  3 Emma Ettensohn            SR TELL                   56.40      55.69   16  
  4 Andi VanMeter             SR JASP                   57.71      58.16   15  
  5 Lillian Gogel             SR HERH                   58.54      58.41   14  
  6 Kiersten Rasche           SO   FP                 1:00.55      58.75   13  
  7 Sophie Conrad             SO JASP                 1:00.94      59.00   12  
  8 Lexi Wells                FR SSPN                   59.34      59.65   11  
B - Final
  9 Lilly Mohr                SO SRID                 1:02.11    1:00.44    9  
 10 Sidney Ayer               SO HERH                 1:03.03    1:02.67    7  
 11 Amara Combs               SO TELL                 1:04.56    1:03.29    6  
 12 Kenzie Schulz             JR   FP                 1:03.69    1:03.36    5  
 13 Justice Kolley            SR SSPN                 1:03.83    1:03.87    4  
 14 Shelby Hemmer             SO TECU                 1:04.67    1:04.68    3  
 15 Destiny Kays              JR NHRR                 1:04.57    1:05.74    2  
 16 Abi Kirk                  SR VINC                 1:05.29    1:06.60    1  
 
Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Avery Henke               SR JASP                 5:46.91    5:27.50   20  
  2 Shelby Slaughter          JR  BNL                 5:43.48    5:45.10   17  
  3 Anna Armstrong            SO TELL                 5:48.91    5:48.51   16  
  4 Kayla Combs               SR TELL                 6:01.57    5:53.95   15  
  5 Sara Vaughn               FR JASP                 5:54.81    5:54.36   14  
  6 Lexi Wells                FR SSPN                 6:05.68    6:02.13   13  
  7 Alyssa Beadles            SR TECU                 6:01.14    6:02.66   12  
  8 Philicity Collignon       SR   FP                 6:04.43    6:14.19   11  
B - Final
  9 Reagan Book               FR JASP                 6:07.67    6:02.90    9  
 10 Bridget Flannagan         JR HERH                 6:06.75    6:07.61    7  
 11 Addison Schaar            FR TECU                 6:23.68    6:19.16    6  
 12 Elizabeth Wright          JR NHRR                 6:20.00    6:19.35    5  
 13 Lilly Wiseman             SR NHRR                 6:54.55    6:31.48    4  
 14 Jenna Roos                FR HERH                 6:43.04    6:34.99    3  
 15 Kassie ZurSchmiede        SO LANE                 6:41.90    6:41.24    2  
 16 Elizabeth Schepers        JR NEDU                 6:43.62    6:42.27    1  
 
Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Jasper                                            1:44.77    1:40.74   40  
     1) Nicole Fant FR                  2) Lillian Polley FR              
     3) Andi VanMeter SR                4) Megan Matheis SR               
  2 Southridge                                        1:46.38    1:42.00   34  
     1) Lilly Mohr SO                   2) Jordan Biehl SR                
     3) Claire Hentrup SR               4) Adi Luker SR                   
  3 Tell City                                         1:44.72    1:43.74   32  
     1) Gabrielle Ettensohn SO          2) Mary Hollinden SR              
     3) Carli Hosler SR                 4) Emma Ettensohn SR              
  4 Heritage Hills                                    1:52.21    1:51.41   30  
     1) Claire Coleman SO               2) Avery Vinson JR                
     3) Alexa Fleck JR                  4) Bridget Flannagan JR           
  5 South Spencer                                     1:55.00    1:53.31   28  
     1) Lexi Wells FR                   2) Lola Matthews SR               
     3) Justice Kolley SR               4) Skylar Young SR                
  6 Bedford North Lawrence                            1:57.70    1:54.74   26  
     1) Madeleine King FR               2) Katelyn Moody JR               
     3) Shelby Slaughter JR             4) Emma Gabhart JR                
  7 Corydon Central                                   1:55.15    1:55.80   24  
     1) Ella Johnson FR                 2) Sydney Edwards FR              
     3) Addison Applegate SO            4) Megan King SO                  
  8 North Harrison                                    1:55.75    1:55.97   22  
     1) Alex Shaffer SR                 2) Ava Burden SR                  
     3) Elizabeth Wright JR             4) Destiny Kays JR                
B - Final
  9 Tecumseh                                          2:01.02    1:57.63   18  
     1) Lilian Hess FR                  2) Emmalee Riecken                
     3) Addison Schaar FR               4) Alyssa Beadles SR              
 10 Pike Central                                      2:01.13    1:58.06   14  
     1) Xavery Weisman FR               2) Lexie Onyett SO                
     3) Izzy Luker FR                   4) Emma McKinney SR               
 11 Vincennes Lincoln                                 2:09.13    2:10.53   12  
     1) Paris Robinson JR               2) Payton Dugan JR                
     3) Isabella Lange JR               4) Abi Kirk SR                    
 12 Northeast Dubois                                  2:25.48    2:20.71   10  
     1) Madelyn Schepers FR             2) Mary Seybold SO                
     3) Emma Mitchell FR                4) Kendall Buechler JR            
 
Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Nicole Fant               FR JASP                 1:01.53      59.21   20  
  2 Adi Luker                 SR SRID                 1:04.77    1:03.54   17  
  3 Lily Marion               SR TELL                 1:05.77    1:04.88   16  
  4 Lillian Gogel             SR HERH                 1:06.14    1:05.35   15  
  5 Gabrielle Ettensohn       SO TELL                 1:07.22    1:05.76   14  
  6 Jillian Bailey            JR PCEN                 1:07.29    1:06.96   13  
  7 Elizabeth Wright          JR NHRR                 1:07.57    1:07.36   12  
  8 Kara Kurucz               FR JASP                 1:08.17    1:09.00   11  
B - Final
  9 Giselle Bez               SO JASP                 1:10.98    1:09.56    9  
 10 Madison Riley             SR PCEN                 1:10.23    1:09.74    7  
 11 Lindsey McDaniel          JR TECU                 1:11.56    1:10.87    6  
 12 Riley Ayer                SO HERH                 1:12.09    1:12.27    5  
 13 Alex Shaffer              SR NHRR                 1:13.39    1:13.01    4  
 14 Skylar Young              SR SSPN                 1:14.68    1:13.51    3  
 15 Calista Martin            JR SRID                 1:16.97    1:13.83    2  
 16 Reagan Lawrence           JR SSPN                 1:14.32    1:14.36    1  
 
Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Megan Matheis             SR JASP                 1:08.94    1:05.90   20  
  2 Lillian Polley            FR JASP                 1:16.08    1:11.66   17  
  3 Mary Hollinden            SR TELL                 1:12.94    1:13.26   16  
  4 Leire Acasuso             SO NHRR                 1:15.38    1:15.19   15  
  5 Claire Hentrup            SR SRID                 1:16.34    1:15.69   14  
  6 Anna Armstrong            SO TELL                 1:18.13    1:17.03   13  
  7 Kassie ZurSchmiede        SO LANE                 1:18.81    1:18.52   12  
  8 Claire Coleman            SO HERH                 1:19.71    1:20.84   11  
B - Final
  9 Avery Vinson              JR HERH                 1:21.85    1:20.15    9  
 10 Izzy Luker                FR PCEN                 1:23.10    1:20.68    7  
 11 Ella Johnson              FR CORY                 1:23.44    1:21.28    6  
 12 Philicity Collignon       SR   FP                 1:22.27    1:21.77    5  
 13 Ava Burden                SR NHRR                 1:25.37    1:23.75    4  
 14 Paige O'Neil              JR JASP                 1:24.71    1:25.17    3  
 15 Caroline Wilson           JR TECU                 1:27.11    1:25.35    2  
 16 Shelby Keeker             JR PCEN                 1:26.57    1:27.23    1  
 
Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Jasper                                            3:53.24    3:43.14   40  
     1) Andi VanMeter SR                2) Avery Henke SR                 
     3) Linzi VanMeter FR               4) Megan Matheis SR               
  2 Tell City                                         3:57.42    3:49.34   34  
     1) Lily Marion SR                  2) Gabrielle Ettensohn SO         
     3) Mary Hollinden SR               4) Emma Ettensohn SR              
  3 Heritage Hills                                    4:01.10    3:55.34   32  
     1) Jada Banks SR                   2) Sidney Ayer SO                 
     3) Lillian Gogel SR                4) Avery Vinson JR                
  4 Pike Central                                      4:24.63    4:13.50   30  
     1) Xavery Weisman FR               2) Alexis Oswalt FR               
     3) Madison Riley SR                4) Jillian Bailey JR              
  5 Corydon Central                                   4:23.60    4:14.26   28  
     1) Ella Johnson FR                 2) Sydney Edwards FR              
     3) Addison Applegate SO            4) Megan King SO                  
  6 Forest Park                                       4:21.51    4:16.16   26  
     1) Kenzie Schulz JR                2) Brooke Rasche SO               
     3) Philicity Collignon SR          4) Kiersten Rasche SO             
  7 Tecumseh                                          4:26.44    4:18.07   24  
     1) Alyssa Beadles SR               2) Emmalee Riecken                
     3) Shelby Hemmer SO                4) Lindsey McDaniel JR            
  8 North Harrison                                    4:37.54    4:20.25   22  
     1) Alexandria Smith SR             2) Lilly Wiseman SR               
     3) Ava Burden SR                   4) Leire Acasuso SO               
B - Final
  9 Northeast Dubois                                  4:48.37    4:33.47   18  
     1) Sabrina Dunning SR              2) Averi Bauer SO                 
     3) Elizabeth Schepers JR           4) Anna Schnell SR                
 10 South Knox                                        4:56.87    4:39.02   14  
     1) Abigail Cunningham SO           2) Eliza Dellinger FR             
     3) Salena Dellinger SR             4) Cora Anson SR                  
 11 Southridge                                        4:51.74    4:42.82   12  
     1) Mallory Tooley FR               2) Kara Schmitt FR                
     3) Ayla Ring FR                    4) Calista Martin JR