Licensed to IHSAA Championship Meet HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 2/5/2022 05:35 PM
             Mishawaka High School - Girls - 2/3/2022 to 2/5/2022              
                             Mishawaka High School                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Penn                                              1:51.95    1:46.76   40  
     1) Alyssa Messenger SR             2) Anika Guenther FR              
     3) Avery Woods SO                  4) Madison Bottorff SR            
  2 South Bend St Joseph                              1:53.04    1:49.26   34  
     1) Olivia Elston JR                2) Grace Litzinger FR             
     3) Jacqueline Dobrydney JR         4) Jane Lloyd SR                  
  3 New Prairie                                       1:56.42    1:53.75   32  
     1) Alaina Brison FR                2) Emma Tulacz SO                 
     3) Landi Newcomb JR                4) McKenzie Waltz FR              
  4 South Bend Riley                                  1:55.32    1:55.48   30  
     1) Emma Richards JR                2) Paula Alvarez-Ruiz SR          
     3) Alexandria Park JR              4) Celeste Hollis JR              
  5 South Bend Adams                                  1:59.21    1:56.96   28  
     1) Elisa Nerenberg JR              2) Sofia Frazee JR                
     3) Grace Hetler FR                 4) Cecilia Frazee JR              
  6 Bremen                                            2:03.50    1:59.56   26  
     1) Reid Frame SR                   2) Sylvia Meyer SO                
     3) Kaia Podlin SO                  4) Audrey Sands SO                
  7 South Bend Clay                                   2:17.45    2:16.15   24  
     1) Anna Tucker JR                  2) Anna Borger SO                 
     3) Alexa Hunt SR                   4) Rachel Hunt FR                 
  8 Mishawaka Marian                                  2:15.66    2:17.25   22  
     1) Anna Robledo JR                 2) Emme Mowers JR                 
     3) Molly Rach SO                   4) Sophie Pairitz SO              
B - Final
  9 Mishawaka                                         2:21.47    2:25.01   18  
     1) Cali Shook FR                   2) Sarah Beshara SR               
     3) Zara McCollough SR              4) Lilly Wilson SR                
 
Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Ingrid Fretz              SR PENN                 1:56.84    1:52.86   20  
  2 Isabel Leader             FR PENN                 2:04.42    2:00.21   17  
  3 Cecilia Farrell           JR SBSJ                 2:05.87    2:00.86   16  
  4 Ebba Fox                  SO PENN                 2:05.89    2:01.33   15  
  5 Vivian Wheeler            FR SBSJ                 2:09.69    2:08.82   14  
  6 Mallorie Frietag          JR SBRI                 2:09.72    2:10.89   13  
  7 Grace Hetler              FR SBAD                 2:10.26    2:12.86   12  
  8 Addison Skube             JR SBAD                 2:07.39    2:13.24   11  
B - Final
  9 Alexa Hunt                SR SBCL                 2:12.04    2:12.41    9  
 10 Margaret Whitmer          SR SBRI                 2:11.66    2:12.66    7  
 11 Ciara Humeston            JR SBAD                 2:14.94    2:13.54    6  
 12 Cali Shook                FR MISH                 2:13.35    2:16.49    5  
 13 Madeline Crowley          SO SBSJ                 2:15.87    2:17.91    4  
 14 Leah Williams             JR NPRA                 2:19.05    2:22.93    3  
 15 Cadence Platz             FR NPRA                 2:19.24    2:23.09    2  
 16 Stella Mowery             FR SBRI                 2:23.42    2:24.68    1  
 
Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Anika Guenther            FR PENN                 2:13.08    2:09.61   20  
  2 Alyssa Messenger          SR PENN                 2:16.84    2:10.12   17  
  3 Elisa Nerenberg           JR SBAD                 2:19.16    2:18.90   16  
  4 Vanessa Domalewski        FR PENN                 2:28.55    2:23.97   15  
  5 Alexandria Park           JR SBRI                 2:24.01    2:25.40   14  
  6 Olivia Vanmeter           SR SBRI                 2:27.56    2:28.93   13  
  7 Grace Litzinger           FR SBSJ                 2:27.64    2:32.28   12  
  8 Adelyn Rabbitt            SO SBAD                 2:32.94    2:34.72   11  
B - Final
  9 Reid Frame                SR BREM                 2:37.99    2:34.38    9  
 10 Lilly Wilson              SR MISH                 2:35.77    2:36.29    7  
 11 Anna Robledo              JR MMAR                 2:37.47    2:37.28    6  
 12 Peyton Stantz             FR NPRA                 2:40.51    2:39.97    5  
 13 Sylvia Meyer              SO BREM                 2:46.25    2:43.16    4  
 14 Kathryn Walkowski         SO SBRI                 2:42.86    2:44.59    3  
 15 Kylie Kepplin             SR NPRA                 2:45.39    2:48.55    2  
 -- Daniella Morales-Garibay  SO SBAD                 2:36.90         DQ  
 
Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Lilian Christianson       SO PENN                   23.42      22.85   20  
  2 Celeste Hollis            JR SBRI                   24.37      24.52   17  
  3 Landi Newcomb             JR NPRA                   25.38      25.15   16  
  4 Jacqueline Dobrydney      JR SBSJ                   25.78      25.21   15  
  5 Tory Temeles              JR PENN                   25.51      25.46   14  
  6 Olivia Elston             JR SBSJ                   25.93      25.50   13  
  7 Hailey Crampton           FR PENN                   25.57      25.62   12  
  8 Emma Tulacz               SO NPRA                   25.83      26.12   11  
B - Final
  9 Sofia Frazee              JR SBAD                   26.61      26.54    9  
 10 McKenzie Waltz            FR NPRA                   27.53      27.33    6.5
 10 Audrey Sands              SO BREM                   28.03      27.33    6.5
 12 Yvette Burton             JR SBAD                   27.96      27.42    5  
 13 Kathleen Burns            JR SBRI                   27.97      27.63    4  
 14 Ayva Rainwater            SO SBAD                   28.74      28.55    3  
 15 Avery Wildauer            SO BREM                   29.97      29.50    2  
 16 Anne Gray                 FR SBRI                   29.20      29.83    1  
 
Event 5  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                 Semis     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Katherine Hensell         SR SBAD                  440.05     440.05   20  
  2 Lilly Deeds               SO MISH                  363.40     363.40   17  
  3 Kailey Corban             SO SBAD                  361.50     361.50   16  
  4 Cecelia Pooler            SR PENN                  330.64     330.64   15  
  5 Isabel Hojnacki           JR NPRA                  323.90     323.90   14  
  6 Lorali Hensel             SO MISH                  305.95     305.95   13  
  7 Kaitlin Barba             SO PENN                  293.35     293.35   12  
  8 Caila Dehner              JR PENN                  279.65     279.65   11  
  9 Lily Weaver               SR MISH                  271.60     271.60    9  
 10 Kallie Meister            FR BREM                  266.05     266.05    7  
 11 Addie Stine               SO BREM                  217.85     217.85    6  
 
Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Celeste Hollis            JR SBRI                   57.45      56.80   20  
  2 Kaia Podlin               SO BREM                   57.93      57.42   17  
  3 Avery Woods               SO PENN                   59.44      57.73   16  
  4 Landi Newcomb             JR NPRA                 1:03.64    1:01.53   15  
  5 Jacqueline Dobrydney      JR SBSJ                 1:03.24    1:01.59   14  
  6 Ella Sherwood             SO PENN                 1:01.97    1:01.86   13  
  7 Tory Temeles              JR PENN                 1:03.98    1:05.00   12  
  8 Alexandria Park           JR SBRI                 1:04.14    1:05.51   11  
B - Final
  9 Grace Hetler              FR SBAD                 1:06.16    1:06.78    9  
 10 Sarai Turner-Thomas       JR SBRI                 1:09.06    1:07.67    7  
 11 Addyson Farmer            FR SBSJ                 1:10.70    1:10.66    6  
 12 Molly Rach                SO MMAR                 1:13.58    1:14.37    5  
 13 Lexi Cannon               SO BREM                 1:22.59    1:20.10    4  
 14 Sophie Pairitz            SO MMAR                 1:24.07    1:21.24    3  
 15 Adriana Morales           FR SBAD                 1:23.30    1:23.60    2  
 16 Kylie Creech              SO MISH                 1:24.12    1:26.52    1  
 
Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Lilian Christianson       SO PENN                   51.91      49.99   20  
  2 Jane Lloyd                SR SBSJ                   56.21      53.41   17  
  3 Madison Bottorff          SR PENN                   55.03      54.30   16  
  4 Hailey Crampton           FR PENN                   56.78      55.50   15  
  5 Emma Richards             JR SBRI                   57.66      57.48   14  
  6 Emma Tulacz               SO NPRA                   58.34      57.99   13  
  7 Alaina Brison             FR NPRA                   58.22      58.11   12  
  8 Vivian Wheeler            FR SBSJ                   58.95      58.91   11  
B - Final
  9 Audrey Sands              SO BREM                 1:02.14      59.14    9  
 10 Alexa Hunt                SR SBCL                   59.20      59.19    7  
 11 Paula Alvarez-Ruiz        SR SBRI                 1:00.93    1:00.79    6  
 12 Addison Skube             JR SBAD                   59.60    1:00.96    5  
 13 Emma Morris               SO SBSJ                 1:01.63    1:01.84    4  
 14 Sarah Beshara             SR MISH                 1:03.50    1:02.48    3  
 15 Cadence Platz             FR NPRA                 1:03.34    1:03.02    2  
 16 Yvette Burton             JR SBAD                 1:03.53    1:03.63    1  
 
Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Ingrid Fretz              SR PENN                 5:07.54    5:01.10   20  
  2 Isabel Leader             FR PENN                 5:35.50    5:23.77   17  
  3 Cecilia Farrell           JR SBSJ                 5:37.33    5:28.27   16  
  4 Vanessa Domalewski        FR PENN                 5:40.81    5:30.78   15  
  5 Mallorie Frietag          JR SBRI                 5:45.88    5:45.87   14  
  6 Cecilia Frazee            JR SBAD                 5:44.22    5:48.17   13  
  7 Ciara Humeston            JR SBAD                 6:08.38    6:06.81   12  
  8 Margaret Whitmer          SR SBRI                 6:04.64    6:10.22   11  
B - Final
  9 Madeline Crowley          SO SBSJ                 6:09.96    6:10.39    9  
 10 Addyson Farmer            FR SBSJ                 6:09.21    6:10.63    7  
 11 Ayva Rainwater            SO SBAD                 6:19.17    6:13.99    6  
 12 Peyton Stantz             FR NPRA                 6:19.61    6:20.02    5  
 13 Paisley Welborn           FR BREM                 6:43.77    6:25.56    4  
 14 Grace Regulinski          SR SBRI                 6:31.33    6:31.38    3  
 15 Sofia Barcevic            SR NPRA                 6:41.00    6:35.00    2  
 16 Rowan McNeely             SO NPRA                 6:30.35    6:35.81    1  
 
Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Penn                                              1:40.68    1:36.64   40  
     1) Madison Bottorff SR             2) Anika Guenther FR              
     3) Ingrid Fretz SR                 4) Lilian Christianson SO         
  2 New Prairie                                       1:45.08    1:43.05   34  
     1) Emma Tulacz SO                  2) McKenzie Waltz FR              
     3) Alaina Brison FR                4) Landi Newcomb JR               
  3 South Bend St Joseph                              1:48.74    1:47.58   32  
     1) Grace Litzinger FR              2) Vivian Wheeler FR              
     3) Emma Morris SO                  4) Cecilia Farrell JR             
  4 South Bend Adams                                  1:50.85    1:48.28   30  
     1) Sofia Frazee JR                 2) Addison Skube JR               
     3) Adelyn Rabbitt SO               4) Yvette Burton JR               
  5 South Bend Riley                                  1:52.06    1:51.87   28  
     1) Alexandria Park JR              2) Olivia Vanmeter SR             
     3) Margaret Whitmer SR             4) Mallorie Frietag JR            
  6 Bremen                                            1:57.00    1:53.23   26  
     1) Sylvia Meyer SO                 2) Sarah Stine SO                 
     3) Lexi Cannon SO                  4) Audrey Sands SO                
  7 South Bend Clay                                   2:02.83    2:00.69   24  
     1) Alexa Hunt SR                   2) Anna Borger SO                 
     3) Rachel Hunt FR                  4) Anna Stastna SR                
  8 Mishawaka Marian                                  2:26.91    2:24.68   22  
     1) Camilla Ramirez-Quijada FR      2) Norah Porter JR                
     3) Payton Molnar-Matz JR           4) Carolyn Rivero SR              
B - Final
  9 Mishawaka                                         2:45.50    2:40.01   18  
     1) Destiny Rockel FR               2) Mary Kelley SR                 
     3) America Gonzalez FR             4) Brooklynn Gaugler SR           
 
Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Alyssa Messenger          SR PENN                   59.47      57.57   20  
  2 Olivia Elston             JR SBSJ                   59.74      57.72   17  
  3 Jane Lloyd                SR SBSJ                 1:01.33      59.26   16  
  4 Avery Woods               SO PENN                 1:02.46    1:00.43   15  
  5 Ebba Fox                  SO PENN                 1:04.60    1:01.98   14  
  6 Alaina Brison             FR NPRA                 1:03.76    1:03.13   13  
  7 Elisa Nerenberg           JR SBAD                 1:05.11    1:05.15   12  
  8 Cali Shook                FR MISH                 1:06.77    1:05.96   11  
B - Final
  9 Cecilia Frazee            JR SBAD                 1:07.87    1:07.65    9  
 10 Olivia Vanmeter           SR SBRI                 1:09.64    1:08.88    7  
 11 Daniella Morales-Garibay  SO SBAD                 1:09.43    1:09.52    6  
 12 Reid Frame                SR BREM                 1:10.90    1:09.94    5  
 13 McKenzie Waltz            FR NPRA                 1:09.64    1:10.40    4  
 14 Sarai Turner-Thomas       JR SBRI                 1:13.36    1:12.83    3  
 15 Leah Williams             JR NPRA                 1:12.32    1:13.39    2  
 16 Anna Robledo              JR MMAR                 1:14.42    1:13.54    1  
 
Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kaia Podlin               SO BREM                 1:07.49    1:05.48   20  
  2 Anika Guenther            FR PENN                 1:06.89    1:05.85   17  
  3 Emma Hayes                FR PENN                 1:07.94    1:07.58   16  
  4 Olivia Houttekier         FR PENN                 1:12.73    1:12.87   15  
  5 Emma Richards             JR SBRI                 1:12.61    1:13.11   14  
  6 Grace Litzinger           FR SBSJ                 1:14.03    1:14.18   13  
  7 Sofia Frazee              JR SBAD                 1:13.71    1:14.98   12  
  8 Paula Alvarez-Ruiz        SR SBRI                 1:15.22    1:15.24   11  
B - Final
  9 Kathleen Burns            JR SBRI                 1:16.62    1:16.48    9  
 10 Sarah Beshara             SR MISH                 1:19.44    1:18.81    7  
 11 Sylvia Meyer              SO BREM                 1:22.03    1:19.93    6  
 12 Lilly Wilson              SR MISH                 1:19.50    1:20.38    5  
 13 Molly Rach                SO MMAR                 1:21.02    1:20.42    4  
 14 Anna Borger               SO SBCL                 1:23.42    1:21.39    3  
 15 Kylie Kepplin             SR NPRA                 1:23.37    1:23.44    2  
 16 Emma Morris               SO SBSJ                 1:25.14    1:24.17    1  
 
Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Penn                                              3:58.15    3:32.01   40  
     1) Ingrid Fretz SR                 2) Lilian Christianson SO         
     3) Avery Woods SO                  4) Madison Bottorff SR            
  2 South Bend St Joseph                              3:50.53    3:40.67   34  
     1) Jacqueline Dobrydney JR         2) Olivia Elston JR               
     3) Cecilia Farrell JR              4) Jane Lloyd SR                  
  3 South Bend Riley                                  3:59.10    3:51.65   32  
     1) Celeste Hollis JR               2) Mallorie Frietag JR            
     3) Paula Alvarez-Ruiz SR           4) Emma Richards JR               
  4 South Bend Adams                                  4:01.37    4:00.13   30  
     1) Elisa Nerenberg JR              2) Addison Skube JR               
     3) Grace Hetler FR                 4) Cecilia Frazee JR              
  5 Bremen                                            4:25.08    4:12.91   28  
     1) Avery Wildauer SO               2) Lexi Cannon SO                 
     3) Addie Stine SO                  4) Kaia Podlin SO                 
  6 New Prairie                                       4:18.23    4:15.46   26  
     1) Peyton Stantz FR                2) Leah Williams JR               
     3) Taylor Ostroski JR              4) Cadence Platz FR               
  7 Mishawaka                                         4:30.90    4:23.75   24  
     1) Cali Shook FR                   2) Kylie Creech SO                
     3) Lilly Wilson SR                 4) Sarah Beshara SR               
  8 Mishawaka Marian                                  4:37.18    4:25.57   22  
     1) Anna Robledo JR                 2) Sophie Pairitz SO              
     3) Molly Rach SO                   4) Emme Mowers JR                 
B - Final
  9 South Bend Clay                                   5:34.64    5:08.77   18  
     1) Nele Brandt SR                  2) Anna Stastna SR                
     3) Anna Tucker JR                  4) Brianna Ott FR