Licensed to IHSAA Championship Meet HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 2/7/2022 10:41 PM
               MHS Girls Sectionals 2022 - 2/3/2022 to 2/5/2022                
                              Munster High School                              
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Munster                                           1:50.83    1:48.65   40  
     1) Jennifer Barajas FR             2) Casey McNulty JR               
     3) Priscilla Zavala SR             4) Jasmine Wegman SO              
  2 Lake Central                                      1:54.99    1:50.36   34  
     1) Jourie Wilson SR                2) Anna Kabrud SO                 
     3) Izzy Marcotte FR                4) Amana Abdulla SO               
  3 Crown Point                                       1:50.98    1:51.07   32  
     1) Bella Tufts FR                  2) Maggie Morse SO                
     3) Emma Bahr SR                    4) Abbie Werner SR                
  4 Rensselaer Central                                2:01.77    1:59.82   30  
     1) Lillian Cook SO                 2) Ary Nelson SO                  
     3) Emily Myers JR                  4) Katherine Castle FR            
  5 North Newton                                      2:11.64    2:09.94   28  
     1) Cameryn Michaels SR             2) Emily Walsh SO                 
     3) Summer Wynn SO                  4) Phoebe Busboom SR              
  6 Lowell                                            2:12.95    2:12.17   26  
     1) Elizabeth Hilliard SO           2) Sydney Napiwocki SO            
     3) Jami Baker SO                   4) Brooklynne Sherwood SO         
  7 Highland                                          2:25.49    2:18.35   24  
     1) Mariana DeSoto JR               2) Piper Boothe SO                
     3) Rachel Krick SR                 4) Chloe Churilla SR              
  8 Hammond Morton                                    2:19.62    2:18.56   22  
     1) Aviana Franco JR                2) Emma Oney JR                   
     3) Sarah Bell JR                   4) Katelan Stone JR               
B - Final
  9 Griffith                                          2:46.19    2:46.02   18  
     1) Jacoba Babin SR                 2) Isabella Zielke FR             
     3) Lily Helfen FR                  4) Serena Bridegroom SR           
 10 Hammond Central                                   2:49.39    2:49.29   14  
     1) Violet Lopez JR                 2) Larae Fairley FR               
     3) Armani Ruiz SR                  4) Zoe Lopez SR                   
 
Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Bella Tufts               FR CP                   1:58.12    1:54.96   20  
  2 Priscilla Zavala          SR MUNS                 1:57.28    1:56.52   17  
  3 Angelica Rzeznikowski     JR MUNS                 2:01.56    2:00.09   16  
  4 Brenna Pacheco            SO LAKC                 2:03.85    2:01.02   15  
  5 Aiden Coetzee             SO CP                   2:04.35    2:01.24   14  
  6 Meagan Soeka              JR LAKC                 2:03.36    2:03.07   13  
  7 Lucy MacDonald            JR MUNS                 2:04.94    2:04.62   12  
  8 Faith Choi                FR CP                   2:06.16    2:05.69   11  
B - Final
  9 Madeline Kosiba           FR RENS                 2:12.64    2:14.75    9  
 10 Gabrielle Giordano        SO LAKC                 2:13.62    2:15.00    7  
 11 Solcy Sanchez             JR RENS                 2:16.96    2:17.20    6  
 12 Elizabeth Parrish         SR RENS                 2:20.27    2:17.70    5  
 13 Kate Hannon               SO LOWL                 2:19.24    2:19.20    4  
 14 Claire Labadie            JR GRIF                 2:20.11    2:19.58    3  
 15 Camille Cassata           SO LOWL                 2:20.17    2:20.56    2  
 16 Mariana DeSoto            JR HIGH                 2:22.24    2:21.64    1  
 
Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Casey McNulty             JR MUNS                 2:11.63    2:10.25   20  
  2 Anna Kabrud               SO LAKC                 2:15.73    2:14.61   17  
  3 Izzy Marcotte             FR LAKC                 2:19.27    2:15.59   16  
  4 Emma Bahr                 SR CP                   2:14.66    2:15.78   15  
  5 Maggie Morse              SO CP                   2:16.23    2:16.19   14  
  6 Ary Nelson                SO RENS                 2:18.72    2:17.26   13  
  7 Hannah Robbins            SR MUNS                 2:19.63    2:19.96   12  
  8 Emma Keene                SR GRIF                 2:24.25    2:26.63   11  
B - Final
  9 Ava Hubster               JR CP                   2:24.90    2:22.27    9  
 10 Arantxa Rivera Avila      FR MUNS                 2:25.73    2:23.00    7  
 11 Jami Baker                SO LOWL                 2:27.44    2:26.71    6  
 12 Aerin White               FR LAKC                 2:28.65    2:28.87    5  
 13 Addison Hesson            JR RENS                 2:41.19    2:40.85    4  
 14 Emily Walsh               SO NNEW                 2:49.90    2:50.46    3  
 15 Emily Parker              FR RENS                 2:55.79    2:57.42    2  
 16 Ellen Oettle              JR GRIF                 3:01.88    2:57.53    1  
 
Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Abbie Werner              SR CP                     25.08      25.09   20  
  2 Amana Abdulla             SO LAKC                   25.37      25.19   17  
  3 Jasmine Wegman            SO MUNS                   26.12      25.26   16  
  4 RayLynn Miller            SO LOWL                   25.92      25.66   15  
  5 Meagan O'Sullivan         SR LAKC                   25.91      25.68   14  
  6 Addison Sanow             SO MUNS                   25.61      25.76   13  
  7 Rebecca Franco            SR MUNS                   26.43      26.62   12  
  8 Lillian Cook              SO RENS                   26.64      26.86   11  
B - Final
  9 Nori Gubbins              JR CP                     26.97      26.81    9  
 10 Rachel Krick              SR HIGH                   26.68      27.01    7  
 11 Katherine Castle          FR RENS                   27.74      27.16    6  
 12 Abby Chin                 SR CP                     27.31      27.35    5  
 13 Taryn Lollis              SO LAKC                   27.12      27.61    4  
 14 Emma Oney                 JR HMOR                   27.50      27.71    3  
 15 Phoebe Busboom            SR NNEW                   28.56      28.92    2  
 16 Lily Helfen               FR GRIF                   29.53      30.24    1  
 
Event 5  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                 Semis     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Shelby Noonan             JR LAKC                    0.01     381.55   20  
  2 Braiden Cooper            FR LAKC                    0.01     329.55   17  
  3 Zuzu Smith                FR MUNS                    0.01     329.25   16  
  4 Adaire Matthias           SO CP                      0.01     327.90   15  
  5 Sophia Brunetti           SR MUNS                    0.01     310.95   14  
  6 Michaela Chandler         JR CP                      0.01     300.70   13  
  7 Kayla Garza               SR LAKC                    0.01     271.55   12  
  8 Ella Wesley               JR CP                      0.01     261.95   11  
  9 Trinity Oliver            FR RENS                    0.01     260.95    9  
 10 Kaitlyn Kolish            JR NNEW                    0.01     239.70    7  
 11 Gabriella Garcia          SO HIGH                    0.01     239.40    6  
 12 Kaylei Lank               JR RENS                    0.01     235.05    5  
 13 Shelby Hilliard           SR LOWL                    0.01     217.15    4  
 14 Tess Thomas               JR SONE                    0.01     215.50    3  
 15 Ljiljana Tauber           SO HIGH                    0.01     210.05    2  
 16 Sarah Krick               SR HIGH                    0.01     199.65    1  
 
Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Priscilla Zavala          SR MUNS                   57.98      57.77   20  
  2 Izzy Marcotte             FR LAKC                 1:02.70    1:00.27   17  
  3 Emma Bahr                 SR CP                   1:01.73    1:01.92   16  
  4 Ava Hubster               JR CP                   1:05.59    1:04.84   15  
  5 Yohanna Calzonzi          SO CP                   1:07.00    1:06.47   14  
  6 Arantxa Rivera Avila      FR MUNS                 1:06.80    1:06.62   13  
  7 Jami Baker                SO LOWL                 1:08.22    1:07.20   12  
  8 Maria Puliaeva            SR MUNS                 1:08.58    1:09.53   11  
B - Final
  9 Emily Myers               JR RENS                 1:08.66    1:06.16    9  
 10 Mallory Luna              FR LAKC                 1:12.57    1:08.73    7  
 11 Aalia Abdulla             FR LAKC                 1:12.72    1:10.81    6  
 12 Rachel Krick              SR HIGH                 1:08.88    1:11.23    5  
 13 Audrey Korniak            FR RENS                 1:11.29    1:11.25    4  
 14 Summer Wynn               SO NNEW                 1:11.97    1:11.93    3  
 15 Sarah Bell                JR HMOR                 1:16.84    1:15.58    2  
 16 Cora Peck                 SO RENS                 1:23.70    1:22.24    1  
 
Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Jennifer Barajas          FR MUNS                   55.10      53.90   20  
  2 Jourie Wilson             SR LAKC                   56.36      53.96   17  
  3 Abbie Werner              SR CP                     55.30      54.84   16  
  4 Jasmine Wegman            SO MUNS                   55.98      54.93   15  
  5 Addison Sanow             SO MUNS                   55.79      55.45   14  
  6 Meagan O'Sullivan         SR LAKC                   57.91      56.90   13  
  7 RayLynn Miller            SO LOWL                   56.49      57.04   12  
  8 Nori Gubbins              JR CP                     58.69      58.88   11  
B - Final
  9 Abby Chin                 SR CP                     59.99    1:00.02    9  
 10 Taryn Lollis              SO LAKC                 1:00.36    1:00.04    7  
 11 Madeline Kosiba           FR RENS                 1:00.91    1:00.34    6  
 12 Mariana DeSoto            JR HIGH                 1:02.50    1:02.06    5  
 13 Elizabeth Parrish         SR RENS                 1:03.62    1:02.18    4  
 14 Kate Hannon               SO LOWL                 1:04.44    1:03.92    3  
 15 Phoebe Busboom            SR NNEW                 1:09.53    1:09.97    2  
 16 Kaylei Lank               JR RENS                 1:12.95    1:10.65    1  
 
Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Bella Tufts               FR CP                   5:16.62    5:12.75   20  
  2 Angelica Rzeznikowski     JR MUNS                 5:22.37    5:21.06   17  
  3 Brenna Pacheco            SO LAKC                 5:29.82    5:21.33   16  
  4 Aiden Coetzee             SO CP                   5:32.55    5:27.72   15  
  5 Lucy MacDonald            JR MUNS                 5:34.95    5:32.03   14  
  6 Meagan Soeka              JR LAKC                 5:34.61    5:32.34   13  
  7 Faith Choi                FR CP                   5:34.47    5:39.42   12  
  8 Allison Burris            SR MUNS                 5:47.01    5:49.64   11  
B - Final
  9 Gabrielle Giordano        SO LAKC                 6:00.42    6:01.80    9  
 10 Solcy Sanchez             JR RENS                 6:11.75    6:13.83    7  
 11 Camille Cassata           SO LOWL                 6:12.82    6:14.07    6  
 12 Audrey Korniak            FR RENS                 6:36.39    6:20.91    5  
 13 Claire Labadie            JR GRIF                 6:29.62    6:25.77    4  
 14 Olivia Duensing           FR LOWL                 7:03.99    6:50.62    3  
 15 Cora Peck                 SO RENS                 6:50.92    6:50.96    2  
 16 Arianna Gonzalez          FR HNOL                 6:54.04    7:03.66    1  
 
Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Lake Central                                      1:43.59    1:40.38   40  
     1) Amana Abdulla SO                2) Meagan O'Sullivan SR           
     3) Meagan Soeka JR                 4) Brenna Pacheco SO              
  2 Crown Point                                       1:42.00    1:40.41   34  
     1) Emma Bahr SR                    2) Bella Tufts FR                 
     3) Maggie Morse SO                 4) Abbie Werner SR                
  3 Munster                                           1:47.25    1:43.09   32  
     1) Addison Sanow SO                2) Rebecca Franco SR              
     3) Angelica Rzeznikowski JR        4) Hannah Robbins SR              
  4 Rensselaer Central                                1:52.92    1:51.88   30  
     1) Madeline Kosiba FR              2) Solcy Sanchez JR               
     3) Katherine Castle FR             4) Lillian Cook SO                
  5 Lowell                                            1:55.97    1:54.23   28  
     1) Elizabeth Hilliard SO           2) Sydney Napiwocki SO            
     3) Kate Hannon SO                  4) RayLynn Miller SO              
  6 Griffith                                          1:58.44    1:54.52   26  
     1) Claire Labadie JR               2) Lily Helfen FR                 
     3) Ellen Oettle JR                 4) Emma Keene SR                  
  7 North Newton                                      2:01.46    1:59.88   24  
     1) Phoebe Busboom SR               2) Emily Walsh SO                 
     3) Cameryn Michaels SR             4) Summer Wynn SO                 
  8 Hammond Morton                                    2:20.57    2:15.57   22  
     1) Katelan Stone JR                2) Aviana Franco JR               
     3) Jordan Stepek SO                4) Angelique Mejias Rios FR       
B - Final
  9 Hammond Central                                   2:48.90    2:25.27   18  
     1) Armani Ruiz SR                  2) Camila Marquez                 
     3) Zoe Lopez SR                    4) Michelle Munoz SR              
 
Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Jourie Wilson             SR LAKC                 1:00.95      56.88   20  
  2 Amana Abdulla             SO LAKC                 1:02.13      58.84   17  
  3 Jennifer Barajas          FR MUNS                 1:00.68    1:00.01   16  
  4 Abby Donahue              SO CP                   1:03.21    1:03.64   15  
  5 Aalia Abdulla             FR LAKC                 1:05.48    1:04.29   14  
  6 Ruby Monroe               JR CP                   1:05.43    1:04.66   13  
  7 Lillian Cook              SO RENS                 1:04.93    1:05.90   12  
  8 Maria Puliaeva            SR MUNS                 1:06.84    1:07.20   11  
B - Final
  9 Katherine Castle          FR RENS                 1:07.18    1:06.20    9  
 10 Yohanna Calzonzi          SO CP                   1:09.16    1:08.85    7  
 11 Elizabeth Hilliard        SO LOWL                 1:10.71    1:09.91    6  
 12 Rebecca Franco            SR MUNS                 1:10.54    1:10.57    5  
 13 Emily Parker              FR RENS                 1:12.22    1:15.18    4  
 14 Savannah Gonczy           JR SONE                 1:19.94    1:18.64    3  
 15 Piper Boothe              SO HIGH                 1:23.60    1:20.76    2  
 16 Cameryn Michaels          SR NNEW                 1:22.98    1:22.40    1  
 
Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Casey McNulty             JR MUNS                 1:10.09    1:07.27   20  
  2 Hannah Robbins            SR MUNS                 1:11.72    1:08.46   17  
  3 Maggie Morse              SO CP                   1:08.02    1:08.54   16  
  4 Ary Nelson                SO RENS                 1:08.27    1:08.86   15  
  5 Anna Kabrud               SO LAKC                 1:14.56    1:12.31   14  
  6 Emily Rodriguez           SR CP                   1:14.25    1:12.59   13  
  7 Aerin White               FR LAKC                 1:13.60    1:13.53   12  
  8 Emma Oney                 JR HMOR                 1:16.03    1:16.04   11  
B - Final
  9 Emma Keene                SR GRIF                 1:17.13    1:16.16    9  
 10 Andi Murry                SO CP                   1:18.68    1:16.51    7  
 11 Emily Walsh               SO NNEW                 1:17.23    1:17.51    6  
 12 Tara Schassburger         FR LAKC                 1:23.41    1:22.36    5  
 13 Rita Zheng                JR MUNS                 1:22.78    1:22.64    4  
 14 Addison Hesson            JR RENS                 1:22.85    1:22.81    3  
 15 Arianna Gonzalez          FR HNOL                 1:24.93    1:26.98    2  
 16 Sydney Napiwocki          SO LOWL                 1:28.75    1:28.35    1  
 
Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Munster                                           3:40.82    3:35.51   40  
     1) Jasmine Wegman SO               2) Casey McNulty JR               
     3) Jennifer Barajas FR             4) Priscilla Zavala SR            
  2 Lake Central                                      3:54.18    3:42.70   34  
     1) Izzy Marcotte FR                2) Brenna Pacheco SO              
     3) Anna Kabrud SO                  4) Jourie Wilson SR               
  3 Crown Point                                       4:01.42    3:59.08   32  
     1) Aiden Coetzee SO                2) Faith Choi FR                  
     3) Ava Hubster JR                  4) Nori Gubbins JR                
  4 Rensselaer Central                                4:13.85    4:04.20   30  
     1) Elizabeth Parrish SR            2) Solcy Sanchez JR               
     3) Madeline Kosiba FR              4) Ary Nelson SO                  
  5 Lowell                                            4:11.86    4:05.36   28  
     1) Jami Baker SO                   2) Elizabeth Hilliard SO          
     3) Kate Hannon SO                  4) RayLynn Miller SO              
  6 Highland                                          4:36.12    4:18.18   26  
     1) Rachel Krick SR                 2) Adhara Black JR                
     3) Mariana DeSoto JR               4) Chloe Churilla SR              
  7 Griffith                                          4:31.76    4:19.31   24  
     1) Claire Labadie JR               2) Lily Helfen FR                 
     3) Ellen Oettle JR                 4) Emma Keene SR                  
  8 Hammond Morton                                    4:52.46    4:42.51   22  
     1) Katelan Stone JR                2) Aviana Franco JR               
     3) Sarah Bell JR                   4) Emma Oney JR                   
B - Final
  9 North Newton                                      5:15.85    5:06.21   18  
     1) Cameryn Michaels SR             2) Grace Alexander SR             
     3) Samantha Bradley SR             4) Brandi McQueen SR              
 10 Hammond Central                                   6:08.47    5:49.77   14  
     1) Armani Ruiz SR                  2) Karissa Meraz FR               
     3) Camila Marquez                  4) Michelle Munoz SR