Licensed to IHSAA Championship Meet HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 2/7/2022 08:22 PM
            Noblesville High School - Girls - 2/5/2022 to 2/7/2022             
                            Noblesville High School                            
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Carmel                                            1:48.93    1:41.36   40  
     1) Berit Berglund JR               2) MacKenna Lieske SR             
     3) Alex Shackell FR                4) Meghan Christman JR            
  2 Noblesville                                       1:54.22    1:47.84   34  
     1) Sophie Resner SR                2) Maya McDonald SO               
     3) Emily Knott SO                  4) Mia Field SO                   
  3 Westfield                                         1:53.11    1:49.26   32  
     1) Alexa Boillat JR                2) Kathryn Harrison JR            
     3) Madison Putt SR                 4) Macy Hoaglan SR                
  4 Tipton                                            1:57.10    1:55.04   30  
     1) Julianna Hoover JR              2) Abigail Hoover SO              
     3) Sophia Walker SO                4) Ashlyn Vehikite SR             
  5 Northwestern                                      2:05.69    2:04.01   28  
     1) Sierra Pratt SO                 2) Ashley Ream JR                 
     3) Ella Byrum SO                   4) Burgandi Purvis SO             
  6 Maconaquah                                        2:08.15    2:06.69   26  
     1) Lucy Loshnowksy FR              2) Abby Heath JR                  
     3) Kaylinn Teegardin SR            4) Antonia Dornich JR             
  7 Guerin Catholic                                   2:13.22    2:12.20   24  
     1) Olivia Kunkel SR                2) Meg Schemanske SR              
     3) Ally Keller SR                  4) Kalen Moe SO                   
  8 Eastern (Greentown)                               2:11.23    2:13.62   22  
     1) Lola Williams SR                2) Ava Kantz FR                   
     3) Rebecca Crabtree JR             4) Lillian Shallenberger JR       
B - Final
  9 Western                                           2:20.91    2:17.40   18  
     1) Sophia Moreno JR                2) Autumn Harsh FR                
     3) Cami Caldwell JR                4) Kacey Bogue FR                 
 10 Kokomo                                            2:19.93    2:17.79   14  
     1) Rilyn Wonnell SR                2) Emily Lucas SR                 
     3) Lily Johnson SR                 4) Julynne Spidell SR             
 
Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Lynsey Bowen              FR CAR                  1:53.14    1:47.91   18.5
  1 Gretchen Lueking          SR CAR                  1:53.18    1:47.91   18.5
  3 Alexandra Ward            FR CAR                  1:55.38    1:52.55   16  
  4 Macy Hoaglan              SR WEFL                 1:58.39    1:54.18   15  
  5 Macee Reckard             SR KOKO                 1:56.78    1:55.66   14  
  6 Caroline Santerre         JR NOBL                 1:58.26    1:57.75   13  
  7 Exley Tricker             FR NOBL                 1:59.86    2:00.13   12  
  8 Ellie Hayward             FR NOBL                 2:01.26    2:00.67   11  
B - Final
  9 Isabella Amaya            JR WEFL                 2:01.32    1:59.12    9  
 10 Bridgette Keller          SO GUER                 2:06.05    2:03.38    7  
 11 Anna Moore                JR WEST                 2:05.14    2:04.55    6  
 12 Christianna Dunasky       FR GUER                 2:07.57    2:06.49    5  
 13 Kate Peck                 JR WEFL                 2:01.29    2:07.19    4  
 14 Hannah Moore              SO NWES                 2:08.64    2:09.83    3  
 15 Lylli Tragesser           SO TIPT                 2:11.01    2:10.25    2  
 16 Paige Wilson              JR KOKO                 2:12.23    2:13.25    1  
 
Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Alyssa Street             SO CAR                  2:08.83    2:02.98   20  
  2 MacKenna Lieske           SR CAR                  2:09.30    2:02.99   17  
  3 Keira Kask                JR CAR                  2:08.28    2:04.67   16  
  4 Ellie Ketcham             SR WEFL                 2:13.49    2:12.53   15  
  5 Sophie Resner             SR NOBL                 2:15.18    2:12.62   14  
  6 Hannah Jones              SR WEFL                 2:16.42    2:15.32   13  
  7 Catherine Bath            JR NWES                 2:14.85    2:15.98   12  
  8 Reagan Hart               SR NOBL                 2:16.02    2:16.50   11  
B - Final
  9 Abigail Hoover            SO TIPT                 2:17.12    2:13.55    9  
 10 Annie Spaletto            JR WEFL                 2:19.11    2:17.12    7  
 11 Sophia Walker             SO TIPT                 2:17.62    2:18.43    6  
 12 Emily Knott               SO NOBL                 2:19.88    2:19.39    5  
 13 Ashley Ream               JR NWES                 2:24.76    2:26.30    4  
 14 Olivia Shoemaker          SR WEST                 2:31.95    2:31.44    3  
 15 Autumn Harsh              FR WEST                 2:36.03    2:31.83    2  
 16 Aubrie Sparling           JR NWES                 2:40.48    2:37.93    1  
 
Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Meghan Christman          JR CAR                    24.19      23.02   20  
  2 Alex Shackell             FR CAR                    23.25      23.19   17  
  3 Grace Dougherty           SO CAR                    24.28      23.75   16  
  4 Jaylyn Harrison           SR NWES                   24.23      24.06   15  
  5 Mia Field                 SO NOBL                   25.45      25.44   14  
  6 Milla Hawkins             FR KOKO                   25.71      25.57   13  
  7 Madison Putt              SR WEFL                   25.44      25.65   12  
  8 Erica Hunckler            SR GUER                   25.61      25.89   11  
B - Final
  9 Julia Santerre            FR NOBL                   25.72      25.64    9  
 10 Ashlyn Vehikite           SR TIPT                   25.97      25.79    7  
 11 Ava Friedman              SR WEFL                   25.90      25.98    6  
 12 Avery Banas               FR WEFL                   26.08      26.34    5  
 13 Katie Kramer              SR NOBL                   26.51      26.68    4  
 14 Erin Reynon               JR GUER                   26.75      26.71    3  
 15 Chase Hayes               JR WEST                   26.76      26.99    2  
 16 Antonia Dornich           JR MACQ                   27.33      27.33    1  
 
Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Alex Shackell             FR CAR                    53.62      53.39   20  
  2 Hayley Reed               SR CAR                    58.02      55.24   17  
  3 Parker Kurzawa            JR CAR                    59.97      56.58   16  
  4 Aubrey Simmons            FR KOKO                   57.91      57.44   15  
  5 Alexa Boillat             JR WEFL                   59.20      58.88   14  
  6 Hannah Jones              SR WEFL                   59.71      59.48   13  
  7 Emily Knott               SO NOBL                 1:00.82    1:00.36   12  
  8 Madison Putt              SR WEFL                 1:01.09    1:00.89   11  
B - Final
  9 Sara Fife                 JR NOBL                 1:03.36    1:04.77    9  
 10 Katie Sutton              FR NOBL                 1:05.22    1:05.11    7  
 11 Kaylinn Teegardin         SR MACQ                 1:08.82    1:08.55    6  
 12 Olivia Kunkel             SR GUER                 1:09.71    1:08.68    5  
 13 Lylli Tragesser           SO TIPT                 1:11.19    1:09.80    4  
 14 Bethany Loveless          SO NWES                 1:15.85    1:14.44    3  
 15 Ally Keller               SR GUER                 1:14.77    1:14.66    2  
 16 Kat Grube                 SR NWES                 1:17.40    1:16.24    1  
 
Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Gretchen Lueking          SR CAR                    52.58      50.28   20  
  2 Berit Berglund            JR CAR                    51.77      51.57   17  
  3 Grace Dougherty           SO CAR                    53.19      51.97   16  
  4 Jaylyn Harrison           SR NWES                   53.16      52.72   15  
  5 Maya McDonald             SO NOBL                   53.90      53.71   14  
  6 Erica Hunckler            SR GUER                   55.80      55.51   13  
  7 Ashlyn Vehikite           SR TIPT                   55.70      55.87   12  
  8 Mia Field                 SO NOBL                   56.19      55.96   11  
B - Final
  9 Milla Hawkins             FR KOKO                   56.54      56.00    9  
 10 Alexandra Irvin           SO WEFL                   56.79      56.10    7  
 11 Ava Friedman              SR WEFL                   56.45      57.04    6  
 12 Fiona Halvorsen           SR NOBL                   56.98      57.63    5  
 13 Avery Banas               FR WEFL                   57.79      58.26    4  
 14 Genesis Everling          SR WEST                   59.65      59.12    3  
 15 Erin Reynon               JR GUER                 1:00.03      59.59    2  
 16 Chase Hayes               JR WEST                 1:00.26      59.67    1  
 
Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Lynsey Bowen              FR CAR                  4:57.11    4:47.52   20  
  2 Erin Cummins              JR CAR                  5:08.67    4:56.03   17  
  3 Alexandra Ward            FR CAR                  5:09.75    4:58.92   16  
  4 Macy Hoaglan              SR WEFL                 5:23.78    5:10.26   15  
  5 Catherine Bath            JR NWES                 5:17.76    5:12.89   14  
  6 Macee Reckard             SR KOKO                 5:20.13    5:18.55   13  
  7 Isabella Amaya            JR WEFL                 5:21.96    5:19.22   12  
  8 Olivia Motz               FR NOBL                 5:29.62    5:28.82   11  
B - Final
  9 Ellie Hayward             FR NOBL                 5:31.11    5:23.34    9  
 10 Kate Peck                 JR WEFL                 5:30.46    5:29.63    7  
 11 Reagan Hart               SR NOBL                 5:35.23    5:32.36    6  
 12 Bridgette Keller          SO GUER                 5:39.05    5:36.47    5  
 13 Anna Moore                JR WEST                 5:41.66    5:40.77    4  
 14 Hannah Moore              SO NWES                 5:44.85    5:43.15    3  
 15 Hannah Montgomery         SR MACQ                 6:08.33    6:08.81    2  
 16 Ava Kantz                 FR ESGR                 6:05.66    6:08.82    1  
 
Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Carmel                                            1:40.34    1:35.54   40  
     1) Grace Dougherty SO              2) Erin Cummins JR                
     3) Hayley Reed SR                  4) Gretchen Lueking SR            
  2 Noblesville                                       1:43.73    1:38.30   34  
     1) Maya McDonald SO                2) Mia Field SO                   
     3) Exley Tricker FR                4) Caroline Santerre JR           
  3 Westfield                                         1:43.83    1:40.32   32  
     1) Alexa Boillat JR                2) Alexandra Irvin SO             
     3) Madison Putt SR                 4) Macy Hoaglan SR                
  4 Kokomo                                            1:42.36    1:40.58   30  
     1) Aubrey Simmons FR               2) Paige Wilson JR                
     3) Milla Hawkins FR                4) Macee Reckard SR               
  5 Northwestern                                      1:44.61    1:44.40   28  
     1) Lauren Martin JR                2) Catherine Bath JR              
     3) Hannah Moore SO                 4) Jaylyn Harrison SR             
  6 Tipton                                            1:45.03    1:44.81   26  
     1) Sophia Walker SO                2) Abigail Hoover SO              
     3) Lylli Tragesser SO              4) Ashlyn Vehikite SR             
  7 Guerin Catholic                                   1:46.57    1:44.94   24  
     1) Erin Reynon JR                  2) Bridgette Keller SO            
     3) Christianna Dunasky FR          4) Erica Hunckler SR              
  8 Western                                           1:47.56    1:46.77   22  
     1) Anna Moore JR                   2) Genesis Everling SR            
     3) Olivia Shoemaker SR             4) Chase Hayes JR                 
B - Final
  9 Maconaquah                                        1:54.62    1:51.59   18  
     1) Antonia Dornich JR              2) Thea Tyra SO                   
     3) Nevaeh Sebastian JR             4) Hannah Montgomery SR           
 10 Eastern (Greentown)                               1:56.68    1:55.48   14  
     1) Lola Williams SR                2) Addie Conner SO                
     3) Arabelle Ewing SR               4) Grace VanBibber SO             
 
Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Berit Berglund            JR CAR                    55.51      54.40   20  
  2 Kiarra Thomas             FR CAR                    58.00      56.03   17  
  3 Aubrey Simmons            FR KOKO                   56.64      56.34   16  
  4 Keira Kask                JR CAR                    58.42      56.62   15  
  5 Alexa Boillat             JR WEFL                   58.32      58.55   14  
  6 Sophie Resner             SR NOBL                   59.95      59.55   13  
  7 Caroline Santerre         JR NOBL                 1:01.71    1:00.42   12  
  8 Alexandra Irvin           SO WEFL                 1:01.88    1:00.93   11  
B - Final
  9 Ellie Hill                FR WEFL                 1:02.38    1:03.50    9  
 10 Sara Fife                 JR NOBL                 1:03.43    1:04.08    7  
 11 Christianna Dunasky       FR GUER                 1:05.80    1:05.88    6  
 12 Kaylinn Teegardin         SR MACQ                 1:06.57    1:07.09    5  
 13 Lola Williams             SR ESGR                 1:10.03    1:07.75    4  
 14 Julianna Hoover           JR TIPT                 1:08.67    1:08.03    3  
 15 Genesis Everling          SR WEST                 1:09.36    1:08.43    2  
 16 Olivia Kunkel             SR GUER                 1:10.42    1:09.60    1  
 
Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Meghan Christman          JR CAR                  1:07.10    1:03.47   20  
  2 MacKenna Lieske           SR CAR                  1:07.09    1:03.97   17  
  3 Vivian Wilson             JR CAR                  1:06.74    1:04.29   16  
  4 Maya McDonald             SO NOBL                 1:04.33    1:04.36   15  
  5 Abigail Hoover            SO TIPT                 1:06.97    1:06.32   14  
  6 Exley Tricker             FR NOBL                 1:09.73    1:09.66   13  
  7 Sophia Walker             SO TIPT                 1:09.22    1:10.01   12  
  8 Kathryn Harrison          JR WEFL                 1:09.96    1:11.62   11  
B - Final
  9 Annie Spaletto            JR WEFL                 1:11.94    1:10.17    9  
 10 Fiona Halvorsen           SR NOBL                 1:11.79    1:11.49    7  
 11 Ellie Ketcham             SR WEFL                 1:10.63    1:11.92    6  
 12 Ashley Ream               JR NWES                 1:10.84    1:12.55    5  
 13 Olivia Shoemaker          SR WEST                 1:15.74    1:15.72    4  
 14 Autumn Harsh              FR WEST                 1:18.70    1:16.24    3  
 15 Abby Heath                JR MACQ                 1:17.69    1:19.15    2  
 16 Emily Lucas               SR KOKO                 1:20.93    1:19.90    1  
 
Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Carmel                                            3:34.33    3:27.69   40  
     1) Alex Shackell FR                2) Keira Kask JR                  
     3) Erin Cummins JR                 4) Lynsey Bowen FR                
  2 Noblesville                                       3:44.23    3:40.16   34  
     1) Reagan Hart SR                  2) Ellie Hayward FR               
     3) Caroline Santerre JR            4) Sophie Resner SR               
  3 Kokomo                                            3:47.70    3:42.73   32  
     1) Paige Wilson JR                 2) Milla Hawkins FR               
     3) Macee Reckard SR                4) Aubrey Simmons FR              
  4 Westfield                                         3:54.10    3:45.95   30  
     1) Isabella Amaya JR               2) Hannah Jones SR                
     3) Ava Friedman SR                 4) Avery Banas FR                 
  5 Northwestern                                      3:48.70    3:47.48   28  
     1) Catherine Bath JR               2) Lauren Martin JR               
     3) Ashley Ream JR                  4) Jaylyn Harrison SR             
  6 Guerin Catholic                                   3:54.14    3:50.76   26  
     1) Erin Reynon JR                  2) Bridgette Keller SO            
     3) Christianna Dunasky FR          4) Erica Hunckler SR              
  7 Western                                           4:05.24    4:00.81   24  
     1) Genesis Everling SR             2) Anna Moore JR                  
     3) Olivia Shoemaker SR             4) Chase Hayes JR                 
  8 Maconaquah                                        4:11.92    4:11.87   22  
     1) Hannah Montgomery SR            2) Nevaeh Sebastian JR            
     3) Thea Tyra SO                    4) Kaylinn Teegardin SR           
B - Final
  9 Tipton                                            4:14.72    4:09.98   18  
     1) Julianna Hoover JR              2) Amelia Servies SO              
     3) Cathryn Reily SR                4) Lylli Tragesser SO             
 10 Eastern (Greentown)                               4:21.16    4:10.35   14  
     1) Lillian Shallenberger JR        2) Addie Conner SO                
     3) Ava Kantz FR                    4) Lola Williams SR