Licensed to IHSAA Championship Meet HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 2/5/2022 07:18 PM
             Valparaiso High School - Girls - 2/4/2022 to 2/5/2022             
                          Valparaiso Aquatics Center                           
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Chesterton                                        1:49.19    1:46.23   40  
     1) Olivia Piunti JR                2) Alana Jardenil SR              
     3) Rachel Dildine SO               4) Veronika Ozimek SR             
  2 Valparaiso                                        1:53.57    1:50.67   34  
     1) Emma Krsak SO                   2) Andrea Grasch SR               
     3) Jorie Irving SO                 4) Edith Patterson SO             
  3 LaPorte                                           1:57.18    1:56.65   32  
     1) Caiya Cooper JR                 2) Lila Gillisse FR               
     3) Rebekah Shaffer SR              4) Megan Zolvinski FR             
  4 Michigan City                                     2:02.54    2:01.37   30  
     1) Tatiana Miller SO               2) Matisse Guhlstorf FR           
     3) Emma Heitmann SR                4) Addisyn Sewell FR              
  5 Portage                                           2:01.40    2:01.46   28  
     1) Izabella Flores FR              2) Sienna Janes FR                
     3) Taylor Hadley SR                4) Hayley Wilson SO               
  6 Kankakee Valley                                   2:07.78    2:07.07   26  
     1) Brianna Castle JR               2) Rylee Swafford JR              
     3) Gabrielle Oliver SR             4) Allison Rushmore SO            
  7 Wheeler                                           2:15.94    2:13.33   24  
     1) Bailey Fairbairn SR             2) Lilly Simpson SR               
     3) Kalysta Kumicich SO             4) Lauren Hostetler SO            
  8 Merrillville                                      2:15.19    2:14.78   22  
     1) Kahlari Stipe SO                2) Ciara Watson SR                
     3) Daisy Garcia SO                 4) Alexa Wright SO                
B - Final
  9 Hobart                                            2:17.80    2:16.67   18  
     1) Meghan Horn SR                  2) Bridget Chavez SR              
     3) Chelsea Chavez SR               4) Brogan McDonald FR             
 10 Knox                                              2:19.44    2:19.57   14  
     1) Tessa Conroy JR                 2) Jaelynn Goins JR               
     3) Emma Trosper JR                 4) Molly Salyers SR               
 11 North Judson-San Pierre                           2:25.54    2:24.57   12  
     1) Lauren Powers SR                2) Rebecca Keerly SO              
     3) Brianna Irzyk SO                4) Baylee Ambrose SR              
 12 Calumet                                           2:54.19    2:54.87   10  
     1) Malena Garcia FR                2) Nicole Smar SO                 
     3) Elizabeth Schouten SO           4) Rosalea Sopiarz JR             
 
Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Rachel Dildine            SO CHES                 1:56.85    1:53.13   20  
  2 Edith Patterson           SO VALP                 1:59.81    1:55.46   17  
  3 Caiya Cooper              JR LAPO                 1:57.46    1:55.87   16  
  4 Keeley Tharp              FR CHES                 2:06.67    2:02.67   15  
  5 Miata Henderson           FR CHES                 2:04.96    2:04.49   14  
  6 Allison Grasch            SR VALP                 2:05.23    2:04.78   13  
  7 Taylor Hadley             SR PORT                 2:04.88    2:05.55   12  
  8 Emily Glass               JR PORT                 2:08.11    2:09.22   11  
B - Final
  9 Hannah Smith              FR PORT                 2:10.22    2:11.20    9  
 10 Brogan McDonald           FR HOBR                 2:15.70    2:17.72    7  
 11 Noelle Gapinski           SO VALP                 2:17.62    2:18.90    6  
 12 Madelyn Sullivan          JR WHEL                 2:20.85    2:20.89    5  
 13 Addisyn Sewell            FR MICH                 2:23.94    2:22.11    4  
 14 Kaitlyn Santaguida        SR   KV                 2:24.31    2:23.10    3  
 15 Alyssa Arneson            JR LAPO                 2:24.26    2:24.61    2  
 16 Molly Salyers             SR KNOX                 2:26.36    2:26.71    1  
 
Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Alana Jardenil            SR CHES                 2:07.70    2:08.79   20  
  2 Rebekah Shaffer           SR LAPO                 2:12.58    2:14.03   17  
  3 Morgan Gear               SR CHES                 2:18.19    2:17.53   16  
  4 Emma Heitmann             SR MICH                 2:18.61    2:18.15   15  
  5 Mallory Killosky          FR CHES                 2:22.01    2:20.54   14  
  6 Isabel Piggott            JR VALP                 2:25.94    2:24.68   13  
  7 Izabella Flores           FR PORT                 2:25.86    2:26.62   12  
  8 Emma Stanley              JR PORT                 2:26.74    2:28.05   11  
B - Final
  9 Isabella Hearn            SO VALP                 2:32.91    2:30.13    8  
  9 Megan Zolvinski           FR LAPO                 2:32.30    2:30.13    8  
 11 Hannah Letany             SR VALP                 2:34.69    2:32.37    6  
 12 Sienna Janes              FR PORT                 2:32.73    2:36.70    5  
 13 Tatiana Miller            SO MICH                 2:41.43    2:38.10    4  
 14 Callie Hekter             SR LAPO                 2:40.28    2:40.09    3  
 15 Bailey Fairbairn          SR WHEL                 2:44.23    2:41.53    2  
 16 Chelsea Chavez            SR HOBR                 2:49.26    2:49.42    1  
 
Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Veronika Ozimek           SR CHES                   24.16      23.55   20  
  2 Matisse Guhlstorf         FR MICH                   25.63      25.22   17  
  3 Annmarie Easter           SO CHES                   25.51      25.37   16  
  4 Jorie Irving              SO VALP                   25.59      25.43   15  
  5 Paige Schulte             JR VALP                   27.05      25.46   14  
  6 Peighton Metcalf          SO CHES                   26.51      26.24   13  
  7 Hayley Wilson             SO PORT                   26.12      26.35   12  
  8 Stella Wainman            SO VALP                   26.60      26.51   11  
B - Final
  9 Jordyn Zartuche           JR PORT                   27.96      28.21    9  
 10 Rylee Swafford            JR   KV                   28.60      28.60    7  
 11 Grace Foor                FR PORT                   28.74      28.89    6  
 12 Lauren Powers             SR NJUD                   29.37      29.06    5  
 13 Daisy Garcia              SO MERV                   29.35      29.24    4  
 14 Danielle Temores          JR LAPO                   29.36      29.41    3  
 15 Ciara Watson              SR MERV                   29.78      29.59    2  
 16 Alexia Orosz              FR WHEL                   29.75      30.17    1  
 
Event 5  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                 Semis     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Lindsey Giesler           JR VALP                  309.25     425.05   20  
  2 Lara Stamp                SO VALP                  274.40     378.65   17  
  3 Reagan Williams           FR VALP                  277.75     351.15   16  
  4 Daeges Morgan             JR HOBR                  202.30     281.90   15  
  5 Sydney Arias              SR HOBR                  201.50     281.85   14  
  6 Autumn Turley             SR HOBR                  207.65     273.45   13  
  7 Sofia Piazzisi            JR MICH                  187.45     250.85   12  
  8 Leah Lewin                SO WHEL                  188.60     246.70   11  
  9 Juliana Williams          SO MICH                  181.35     242.60    9  
 10 Lindsey Pickering         JR PORT                  173.85     238.45    7  
 11 Faith Lewin               JR WHEL                  191.75     226.80    6  
 12 Kionna Rodgers            SR MERV                  180.30     219.90    5  
 13 Angel Taher               SR MERV                  169.20     210.25    4  
 14 Chloe Chezem              SO LAPO                  155.20     208.75    3  
 15 Ema Wisniewski            SO PORT                  179.35     208.00    2  
 16 Tessa Conroy              JR KNOX                  167.05     167.05    1  
 
Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Rachel Dildine            SO CHES                   58.11      56.32   20  
  2 Rebekah Shaffer           SR LAPO                   58.05      57.96   17  
  3 Mia Kirkham               FR CHES                   59.57      59.92   16  
  4 Jorie Irving              SO VALP                 1:00.70    1:01.36   15  
  5 Katherine Padilla         SR VALP                 1:02.33    1:02.43   14  
  6 Taylor Hadley             SR PORT                 1:02.48    1:02.76   13  
  7 Mallory Killosky          FR CHES                 1:03.47    1:02.86   12  
  8 Emma Krsak                SO VALP                 1:03.08    1:03.40   11  
B - Final
  9 Emma Heitmann             SR MICH                 1:03.58    1:03.36    9  
 10 Megan Zolvinski           FR LAPO                 1:07.05    1:05.85    7  
 11 Izabella Flores           FR PORT                 1:07.63    1:08.86    6  
 12 Danielle Temores          JR LAPO                 1:13.91    1:13.26    5  
 13 Chelsea Chavez            SR HOBR                 1:17.12    1:14.42    4  
 14 Jordyn Zartuche           JR PORT                 1:11.98    1:14.54    3  
 15 Marie White               SO HOBR                 1:20.65    1:17.15    2  
 16 Emma Trosper              JR KNOX                 1:21.84    1:19.55    1  
 
Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Veronika Ozimek           SR CHES                   52.95      51.36   20  
  2 Edith Patterson           SO VALP                   56.31      54.01   17  
  3 Maddie Billings           SR CHES                   57.32      57.03   16  
  4 Emma Stanley              JR PORT                   58.67      57.58   15  
  5 Paige Schulte             JR VALP                 1:00.95      57.65   14  
  6 Miata Henderson           FR CHES                   57.86      57.92   13  
  7 Hayley Wilson             SO PORT                   57.77      58.55   12  
  8 Stella Wainman            SO VALP                   59.17      59.20   11  
B - Final
  9 Gabrielle Oliver          SR   KV                 1:01.63    1:01.42    9  
 10 Samira Arnsbarger         JR LAPO                 1:03.20    1:02.48    7  
 11 Addisyn Sewell            FR MICH                 1:05.10    1:03.78    6  
 12 Lucia Aldama              JR NJUD                 1:05.82    1:05.67    5  
 13 Kaitlyn Santaguida        SR   KV                 1:05.77    1:05.74    4  
 14 Daisy Garcia              SO MERV                 1:05.93    1:06.01    3  
 15 Alexia Orosz              FR WHEL                 1:05.82    1:06.37    2  
 16 Lauren Hostetler          SO WHEL                 1:06.01    1:07.40    1  
 
Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Caiya Cooper              JR LAPO                 5:18.21    5:09.81   20  
  2 Olivia Piunti             JR CHES                 5:18.67    5:14.14   17  
  3 Mia Kirkham               FR CHES                 5:21.20    5:15.11   16  
  4 Andrea Grasch             SR VALP                 5:20.94    5:16.59   15  
  5 Keeley Tharp              FR CHES                 5:28.55    5:30.03   14  
  6 Emily Glass               JR PORT                 5:37.39    5:38.29   13  
  7 Allison Grasch            SR VALP                 5:38.03    5:38.32   12  
  8 Lila Gillisse             FR LAPO                 5:46.62    5:51.52   11  
B - Final
  9 Regan Hughes              FR LAPO                 5:50.16    5:47.67    9  
 10 Allison Rushmore          SO   KV                 5:49.45    5:47.71    7  
 11 Hannah Smith              FR PORT                 5:50.99    5:58.28    6  
 12 Brogan McDonald           FR HOBR                 6:10.84    6:05.28    5  
 13 Noelle Gapinski           SO VALP                 6:18.23    6:12.82    4  
 14 Madelyn Sullivan          JR WHEL                 6:28.28    6:24.81    3  
 15 Molly Salyers             SR KNOX                 6:32.04    6:30.10    2  
 16 Regan Claussen            JR PORT                 6:38.17    6:36.92    1  
 
Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Valparaiso                                        1:43.84    1:39.46   40  
     1) Jorie Irving SO                 2) Paige Schulte JR               
     3) Andrea Grasch SR                4) Edith Patterson SO             
  2 Chesterton                                        1:43.96    1:42.81   34  
     1) Annmarie Easter SO              2) Morgan Gear SR                 
     3) Maddie Billings SR              4) Miata Henderson FR             
  3 Michigan City                                     1:49.77    1:49.55   32  
     1) Matisse Guhlstorf FR            2) Tatiana Miller SO              
     3) Addisyn Sewell FR               4) Emma Heitmann SR               
  4 Kankakee Valley                                   1:53.52    1:53.04   30  
     1) Gabrielle Oliver SR             2) Kaitlyn Santaguida SR          
     3) Rylee Swafford JR               4) Allison Rushmore SO            
  5 Portage                                           1:51.62    1:53.12   28  
     1) Jordyn Zartuche JR              2) Hannah Smith FR                
     3) Grace Foor FR                   4) Emma Stanley JR                
  6 LaPorte                                           1:58.37    1:55.96   26  
     1) Danielle Temores JR             2) Samira Arnsbarger JR           
     3) Regan Hughes FR                 4) Callie Hekter SR               
  7 Merrillville                                      1:58.01    1:57.26   24  
     1) Alexa Wright SO                 2) Ciara Watson SR                
     3) Kahlari Stipe SO                4) Daisy Garcia SO                
  8 Hobart                                            2:00.70    1:57.41   22  
     1) Chelsea Chavez SR               2) Meghan Horn SR                 
     3) Brooke Blanchard SR             4) Brogan McDonald FR             
B - Final
  9 North Judson-San Pierre                           2:02.70    1:59.91   18  
     1) Lauren Powers SR                2) Brianna Irzyk SO               
     3) Lucia Aldama JR                 4) Baylee Ambrose SR              
 10 Wheeler                                           2:06.24    2:02.70   14  
     1) Alexia Orosz FR                 2) Lilly Simpson SR               
     3) Kaya Josenhans JR               4) Lauren Hostetler SO            
 11 Calumet                                           2:38.66    2:29.06   12  
     1) Malena Garcia FR                2) Nicole Smar SO                 
     3) Rosalea Sopiarz JR              4) Elizabeth Schouten SO          
 -- Knox                                              2:22.76         DQ  
     1) Allison Dunfee FR               2) Samantha Benninghoff SR        
     3) Kailee McManaway JR             4) Cassandra Hoar SR              
 
Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Olivia Piunti             JR CHES                 1:00.55      59.34   20  
  2 Morgan Gear               SR CHES                 1:01.47    1:01.41   17  
  3 Katherine Padilla         SR VALP                 1:03.21    1:01.82   16  
  4 Emma Krsak                SO VALP                 1:02.51    1:02.60   15  
  5 Allison Norman            SO CHES                 1:03.68    1:02.64   14  
  6 Isabel Piggott            JR VALP                 1:05.83    1:04.80   13  
  7 Madison Whiteman          FR PORT                 1:09.36    1:10.85   12  
  8 Alyssa Arneson            JR LAPO                 1:11.73    1:13.40   11  
B - Final
  9 Regan Hughes              FR LAPO                 1:11.81    1:11.02    9  
 10 Bailey Fairbairn          SR WHEL                 1:12.99    1:12.62    7  
 11 Tatiana Miller            SO MICH                 1:14.21    1:12.91    6  
 12 Brianna Castle            JR   KV                 1:13.53    1:12.93    5  
 13 Lauren Powers             SR NJUD                 1:12.96    1:14.49    4  
 14 Emily Mistina             FR WHEL                 1:16.68    1:16.09    3  
 15 Grace Fisher              JR PORT                 1:17.53    1:17.69    2  
 16 Meghan Horn               SR HOBR                 1:15.72    1:18.69    1  
 
Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Alana Jardenil            SR CHES                 1:04.78    1:04.93   20  
  2 Annmarie Easter           SO CHES                 1:06.46    1:07.35   17  
  3 Andrea Grasch             SR VALP                 1:10.25    1:08.77   16  
  4 Matisse Guhlstorf         FR MICH                 1:14.22    1:13.01   15  
  5 Lila Gillisse             FR LAPO                 1:15.45    1:16.25   14  
  6 Olivia West               FR CHES                 1:16.03    1:17.24   13  
  7 Annaliese Rojek           SO VALP                 1:16.50    1:17.26   12  
  8 Isabella Hearn            SO VALP                 1:16.74    1:17.32   11  
B - Final
  9 Sienna Janes              FR PORT                 1:18.14    1:19.58    9  
 10 Lilly Simpson             SR WHEL                 1:20.62    1:20.37    7  
 11 Jaelynn Goins             JR KNOX                 1:23.21    1:21.42    6  
 12 Callie Hekter             SR LAPO                 1:21.14    1:21.79    5  
 13 Rylee Swafford            JR   KV                 1:22.02    1:22.89    4  
 14 Samira Arnsbarger         JR LAPO                 1:24.66    1:23.96    3  
 15 Ciara Watson              SR MERV                 1:24.72    1:25.07    2  
 16 Grace Foor                FR PORT                 1:24.19    1:25.26    1  
 
Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Chesterton                                        3:39.17    3:32.42   40  
     1) Veronika Ozimek SR              2) Rachel Dildine SO              
     3) Olivia Piunti JR                4) Alana Jardenil SR              
  2 Valparaiso                                        3:52.68    3:48.82   34  
     1) Emma Krsak SO                   2) Stella Wainman SO              
     3) Allison Grasch SR               4) Katherine Padilla SR           
  3 LaPorte                                           3:52.03    3:48.87   32  
     1) Rebekah Shaffer SR              2) Megan Zolvinski FR             
     3) Lila Gillisse FR                4) Caiya Cooper JR                
  4 Portage                                           3:52.47    3:54.54   30  
     1) Izabella Flores FR              2) Emma Stanley JR                
     3) Taylor Hadley SR                4) Hayley Wilson SO               
  5 Kankakee Valley                                   4:20.70    4:15.24   28  
     1) Gabrielle Oliver SR             2) Brianna Castle JR              
     3) Kaitlyn Santaguida SR           4) Allison Rushmore SO            
  6 Wheeler                                           4:31.45    4:22.29   26  
     1) Madelyn Sullivan JR             2) Alexia Orosz FR                
     3) Lauren Hostetler SO             4) Bailey Fairbairn SR            
  7 Hobart                                            4:34.75    4:30.44   24  
     1) Hailey Blood JR                 2) Brooke Blanchard SR            
     3) Meghan Horn SR                  4) Marie White SO                 
  8 Knox                                              4:45.73    4:32.89   22  
     1) Tessa Conroy JR                 2) Rebecca Ratliff SR             
     3) Emma Trosper JR                 4) Molly Salyers SR               
B - Final
  9 North Judson-San Pierre                           4:58.77    4:47.43   18  
     1) Riley Barnes JR                 2) Rebecca Keerly SO              
     3) Emma Baxter SO                  4) Lucia Aldama JR                
 10 Calumet                                           6:10.28    6:00.26   14  
     1) Rosalea Sopiarz JR              2) Camila Flores SO               
     3) Nicole Smar SO                  4) Elizabeth Schouten SO          
 -- Merrillville                                      5:56.90         DQ  
     1) Serenity Baranda SO             2) Janelle Dockins SR             
     3) Kiarrah Bailey SO               4) Hannah Robinson JR