Sectionals

Entry List Deadline: Wednesday, May 19, 2021, 4 pm ET / 3 pm CT. 

Dates: Friday, June 4; Saturday, June 5; Monday, June 7, 2021.
Admission: Free.
Advancement from Sectionals to Regionals: Top 3 teams who post a team score.  Ties for top 3 teams must be resolved in order to advance. Top 3 low individuals excluding those individuals who advance with a team. Ties for 3rd place must be played off in order to advance.

1. Valparaiso (13) | Forest Park Golf Course | Fri, 9 am CT | Results 
Boone Grove, Chesterton, Hammond, Hammond Bishop Noll, Hammond Clark, Hammond Gavit, Hammond Morton, Hebron, Hobart, Morgan Township, Portage, Valparaiso, Wheeler.

2. Lake Central (12) | Palmira Golf & Country Club | Fri, 8 am CT | Results 
Andrean, Calumet, Crown Point, Griffith, Hanover Central, Highland, Illiana Christian, Lake Central, Lowell, Merrillville, Munster, Whiting.

3. LaPorte (10) | Beechwood Golf Course | Fri, 8 am CT | Results 
Knox, LaCrosse, LaPorte, Marquette Catholic, Michigan City, New Prairie, North Judson-San Pierre, River Forest, South Central (Union Mills), Westville.

4. Logansport (12) | Dykeman Park Golf Course | Fri, 9:30 am ET | Results 
Caston, Covenant Christian (DeMotte), Kankakee Valley, Logansport, North Newton, Pioneer, Rensselaer Central, Rochester, South Newton, Tri-County, Twin Lakes, Winamac.

5. Harrison (West Lafayette) (13) | Coyote Crossing Golf Course | Fri, 9 am ET | Results 
Benton Central, Carroll (Flora), Clinton Central, Clinton Prairie, Delphi, Faith Christian, Frontier, Harrison (West Lafayette), Lafayette Central Catholic, Lafayette Jefferson, McCutcheon, Rossville, West Lafayette.

6. Westfield (10) | Ulen Golf and Country Club | Mon, 9 am ET | Results 
Bethesda Christian, Carmel, Frankfort, Guerin Catholic, Lebanon, Sheridan, University, Western Boone, Westfield, Zionsville.

7. South Bend Riley (12) | Erskine Golf Course | Mon, 8 am ET | Results 
Elkhart, Elkhart Christian Academy, Glenn, LaVille, Mishawaka, Mishawaka Marian, Penn, South Bend Adams, South Bend Clay, South Bend Riley, South Bend St. Joseph, South Bend Washington.

8. Northridge (12) | Meadow Valley Golf Club | Fri, 8 am ET | Results 
Bethany Christian, Bremen, Concord, Fairfield, Goshen, Jimtown, Lakeland, Northridge, NorthWood, Prairie Heights, West Noble, Westview.

9. East Noble (12) | Noble Hawk Golf Links - Kendallville | Fri, 8:30 am ET | Results 
Angola, Carroll (Fort Wayne), Central Noble, Churubusco, DeKalb, East Noble, Eastside, Fort Wayne Northrop, Fremont, Garrett, Hamilton, Leo.

10. Warsaw Community (12) | Rozella Ford Golf Club | Fri, 8 am ET | Results 
Columbia City, Culver Academies, Culver Community, Huntington North, Manchester, Northfield, Plymouth, Tippecanoe Valley, Triton, Warsaw Community, Wawasee, Whitko.

11. Fort Wayne Canterbury (13) | Chestnut Hills Golf Club | Fri, 8:30 am ET | Results 
Fort Wayne Bishop Dwenger, Fort Wayne Bishop Luers, Fort Wayne Blackhawk Christian, Fort Wayne Canterbury, Fort Wayne Concordia Lutheran, Fort Wayne North Side, Fort Wayne Snider, Fort Wayne South Side, Fort Wayne Wayne, Heritage, Homestead, New Haven, Woodlan.

12. Peru (11) | Rock Hollow Golf Club | Mon, 9 am ET | Results 
Eastern (Greentown), Kokomo, Lewis-Cass, Maconaquah, North Miami, Northwestern, Peru, Southwood, Tri-Central, Wabash, Western.

13. Norwell (12) | Timber Ridge Golf Club | Fri, 9 am ET | Results 
Adams Central, Bellmont, Blackford, Bluffton, Eastbook, Madison-Grant, Marion, Mississinewa, Norwell, Oak Hill, South Adams, Southern Wells.

14. Indianapolis Cathedral (9) | Maple Creek Golf Club | Fri, 8 am ET | Results 
Heritage Christian, Indianapolis Bishop Chatard, Indianapolis Cathedral, Indianapolis Scecina, Lawrence Central, Lawrence North, North Central (Indianapolis), Park Tudor, Warren Central.

15. Noblesville (12) | Fox Prairie GC | Mon, 8 am ET | Results 
Alexandria Monroe, Anderson, Daleville, Elwood Community, Fishers, Frankton, Hamilton Heights, Hamilton Southeastern, Lapel, Noblesville, Pendleton Heights, Tipton.

16. Monroe Central (12) | Hickory Hills Golf Course | Mon, 9 am ET | Results 
Cowan, Delta, Jay County, Monroe Central, Muncie Burris, Muncie Central, Randolph Southern, Union City, Wapahani, Wes-Del, Winchester, Yorktown.

17. Greenfield Central (12) | Hawk's Tail of Greenfield | Mon, 9 am ET | Results 
Blue River Valley, Eastern Hancock, Greenfield-Central, Knightstown, Morristown, Mt. Vernon (Fortville), New Castle, New Palestine, Shelbyville, Shenandoah, Southwestern (Shelbyville), Triton Central.

18. Richmond (12) | Forest Hills Country Club | Mon, 9 am ET | Results 
Cambridge City Lincoln, Centerville, Connersville, Franklin County, Hagerstown, Northeastern, Richmond, Rushville, Seton Catholic, Tri, Union (Modoc), Union County.

19. Attica (11) | Harrison Hills Country Club | Fri, 9 am ET | Results 
Attica, Covington, Crawfordsville, Fountain Central, Greencastle, North Montgomery, North Putnam, Parke Heritage, Seeger, South Vermillion, Southmont.

20. Indianapolis Crispus Attucks (13) | South Grove Golf Course | Mon, 9 am ET | Results 
Beech Grove, Ben Davis, Brebeuf Jesuit Preparatory, Central Christian Academy, Covenant Christian (Indianapolis), Decatur Central, Indianapolis Cardinal Ritter, Indianapolis Crispus Attucks, Indianapolis Shortridge, Pike, Riverside, Speedway, Victory College Prep.

21. Martinsville (12) | Foxcliff Golf Course | Mon, 9:30 am ET | Results 
Avon, Brownsburg, Cascade, Cloverdale, Danville, Martinsville, Monrovia, Mooresville, Owen Valley, Plainfield, South Putnam, Tri-West Hendricks.

22. Linton-Stockton (12) | Phil Harris Golf Course | Mon, 9 am ET | Results 
Bloomfield, Clay City, Eastern Greene, Linton-Stockton, North Central (Farmersburg), Northview, Shakamak, Sullivan, Terre Haute North Vigo, Terre Haute South Vigo, West Vigo, White River Valley.

23. Vincennes Lincoln (13) | Country Club of Old Vincennes | Fri, 9 am ET | Results 
Barr-Reeve, Gibson Southern, North Daviess, North Knox, Pike Central, Princeton, South Knox, Tecumseh, Vincennes Lincoln, Vincennes Rivet, Washington, Washington Catholic, Wood Memorial.

24. Evansville Mater Dei (13) | Helfrich Hills Golf Course, Thurs, 7 am CT | Results 
Boonville, Castle, Evansville Bosse, Evansville Central, Evansville Day, Evansville F.J. Reitz, Evansville Harrison, Evansville Mater Dei, Evansville Reitz Memorial, Evansville North, Mount Vernon, North Posey, Signature.

25. Franklin Community (12) | The Legends Golf Club | Mon, 9 am ET | Results 
Center Grove, Edinburgh, Franklin Central, Franklin Community, Greenwood, Greenwood Christian Academy, Indian Creek, Indianapolis Lutheran, Perry Meridian, Roncalli, Southport, Whiteland.

26. Bloomington North (14) | Cascades Golf Course | Mon, 8 am ET | Results 
Bedford North Lawrence, Bloomington North, Bloomington South, Brown County, Brownstown Central, Crothersville, Edgewood, Lighthouse Christian Academy, Medora, Mitchell, Salem, Seymour, Trinity Lutheran, West Washington.

27. Greensburg (12) | Greensburg Country Club | Fri, 8:30 am ET | Results 
Batesville, Columbus East, Columbus North, East Central, Greensburg, Hauser, Jac-Cen-Del, Lawrenceburg, Milan, North Decatur, Oldenburg Academy, South Dearborn.

28. Madison Consolidated (11) | Sunrise Golf Course | Mon, 11 am ET | Results 
Austin, Charlestown, Henryville, Jennings County, Madison Consolidated, New Washington, Rising Sun, Scottsburg, Shawe Memorial, Southwestern (Hanover), Switzerland County.

29. Jasper (12) | Sultan's Run Golf Club | Fri, 11:30 am ET | Results 
Crawford County, Forest Park, Heritage Hills, Jasper, Loogootee, Orleans, Paoli, Perry Central, South Spencer, Southridge, Springs Valley, Tell City.

30. Providence (12) | Covered Bridge Golf Club | Mon, 8 am ET | Results 
Borden, Christian Academy of Indiana, Clarksville, Corydon Central, Floyd Central, Jeffersonville, Lanesville, New Albany, North Harrison, Providence, Silver Creek, South Central (Elizabeth).

Regionals

Dates: Thursday, June 10; Friday, June 11, 2021. 
Admission: Free.
Advancement from Regionals to State Finals: Top 3 teams plus; Top 5 low individuals, excluding those individuals who advance with a team. Ties for 5th place must be played off in order to advance.

1. Lake Central (6) | Sandy Pines Golf Club | Thurs, 8 am CT | Results 
Feeder Sectionals: Harrison (West Lafayette), Lake Central, LaPorte, Logansport, Valparaiso, Westfield.

2. Plymouth (6) | Swan Lake Golf Club | Thurs, 8 am ET | Results 
Feeder Sectionals: East Noble, Fort Wayne Canterbury, Northridge, Peru, South Bend Riley, Warsaw Community.

3. Muncie Central (6) | The Players Club | Thurs, 8 am ET | Results 
Feeder Sectionals: Greenfield-Central, Indianapolis Cathedral, Monroe Central, Noblesville, Norwell, Richmond.

4. Washington (6) | Country Oaks Golf Club | Thurs, 8:30 am ET | Results 
Feeder Sectionals: Attica, Evansville Mater Dei, Indianapolis Crispus Attucks, Linton-Stockton, Martinsville, Vincennes Lincoln.

5. Providence (6) | Champions Pointe Golf Club | Thurs, 8 am ET | Results 
Feeder Sectionals: Bloomington North, Franklin Community, Greensburg, Jasper, Madison Consolidated, Providence.

 

State Finals

Prairie View Golf Club, 7000 Longest Drive, Carmel, IN 46033 | Website

Day 1: Tuesday, June 15, 2021, 8 am ET / 7 am CT.
Day 2: Wednesday, June 16, 2021, 8 am ET / 7 am CT.

Admission: All ticket sales will be digital only via GoFan ticketing. No cash. Please purchase tickets online in advance and show your purchase verification at the admission gate. $12 per person (ticket good for both days). Purchase Tickets

Advancement: All teams and individuals will play 36 holes.

Official Ball: The Wilson Staff Duo golf ball, the official ball of the IHSAA state tournament, will be provided as a commemorative gift to players. Players are not required to use the ball during their rounds.

Parking: Spectators will use the off-site parking lot southwest of the roundabout at the intersection of Main Street and River Road and be shuttled to and from the golf course. Map 

No Personal Coolers: Personal coolers are not allowed on the course.

Riding Carts: A limited number of riding carts will be available at cost on a “first-come, first-served” basis. Golf carts are limited to the cart path only. Please check the clubhouse counter for details. Courtesy carts also will be circling the course transporting spectators.

Webstream: IHSAAtv.org will have live video coverage (no commentators) of Hole 18 starting at 12 pm ET / 11 am CT on Wednesday only.

Scoring: All are invited to view the progress of the state finals by visiting GolfGenius.com (link below). The players will post the hole-by-hole scores throughout the two days.

Final Results | Round 1 Tee Times | Round 2 Tee Times | Official Program