2020-21 Girls Basketball State Tournament presented by Indiana Fever & Indiana Pacers

Tournament Pairings Show

46th Annual IHSAA Girls Basketball State Tournament Pairings Show

Date: Sunday, January 24, 2021, 7 pm ET / 6 pm CT (2 hours).

Webstream: IHSAAtv.org. (no television) Hosted by Bob Lovell and Greg Rakestraw.

Radio: IHSAA Champions Network | Affiliates 

Complete pairings will be available at IHSAA.org following the broadcast.

State Tournament Pairings News Release 

 

Sectionals

Entry List Deadline: Wednesday, January 20, 2021, 4 pm ET / 3 pm CT.

Dates: February 2-6, 2021.

Admission: $6 per game. All tickets will be sold for single games only. All host sites will have limited or no spectators and in accordance with their local health guidelines. Check with host school for availability.

Home Team: The second team listed in each game is the designated home team.

Official Basketball: The Wilson Evolution Wide Channel (B0586), the official ball of the IHSAA state tournament, will be provided for use at each host site. 

COVID-19 Information

IN.gov Dashboard and Map | Basketball Guidelines | IHSAA Resource Center

For Spectators
1. All host sites will have limited to no spectators and in accordance with their local health guidelines.
2. Maintain social distancing.
3. Wear masks/face coverings at all times.
4. Only congregate with members of own household. Social distancing should be maintained between different household units.

Class 4A Brackets | Class 3A Brackets | Class 2A Brackets | Class A Brackets 

Approved Broadcasts | Daily Schedule  

Class 4A
1. Merrillville (7): East Chicago Central, Gary West Side, Hammond Morton, Highland, Lake Central, Merrillville, Munster
2. Chesterton (6): Chesterton, Crown Point, Hobart, Lowell, Portage, Valparaiso
3. Mishawaka (6): LaPorte, Michigan City, Mishawaka, Plymouth, South Bend Adams, South Bend Riley
4. Goshen (6): Concord, Elkhart, Goshen, Northridge, Penn, Warsaw Community
5. DeKalb (6): Carroll (Fort Wayne), DeKalb, East Noble, Fort Wayne North Side, Fort Wayne Northrup, Fort Wayne Snider
6. Columbia City (6): Columbia City, Fort Wayne South Side, Fort Wayne Wayne, Homestead, Huntington North, New Haven
7. Harrison (West Lafayette) (7): Harrison (West Lafayette), Kokomo, Lafayette Jefferson, Logansport, Marion, McCutcheon, Northwestern
8. Zionsville (6): Carmel, Fishers, Hamilton Southeastern, Noblesville, Westfield, Zionsville
9. Muncie Central (7): Anderson, Greenfield-Central, Mt. Vernon (Fortville), Muncie Central, New Palestine, Pendleton Heights, Richmond
10. North Central (Indianapolis) (6): Indianapolis Cathedral, Indianapolis Crispus Attucks, Lawrence Central, Lawrence North, North Central (Indianapolis), Warren Central
11. Ben Davis (6): Ben Davis, Decatur Central, Perry Meridian, Pike, Roncalli, Southport
12. Terre Haute North Vigo (6): Avon, Brownsburg, Mooresville, Plainfield, Terre Haute North Vigo, Terre Haute South Vigo
13. Franklin Community (6): Center Grove, Franklin Central, Franklin Community, Greenwood Community, Shelbyville, Whiteland Community
14. East Central (6): Bloomington North, Bloomington South, Columbus East, Columbus North, East Central, Martinsville
15. New Albany (6): Bedford North Lawrence, Floyd Central, Jeffersonville, Jennings County, New Albany, Seymour
16. Evansville Harrison (6): Castle, Evansville Central, Evansville F.J. Reitz, Evansville Harrison, Evansville North, Jasper

Class 3A
17. Griffith (6): Calumet, Griffith, Hammond, Hammond Clark, Hammond Gavit, Lighthouse CPA
18. Kankakee Valley (6): Culver Academies, Hanover Central, Kankakee Valley, Knox, River Forest, Wheeler
19. South Bend St. Joseph (7): Glenn, Jimtown, Mishawaka Marian, New Prairie, South Bend Clay, South Bend Saint Joseph, South Bend Washington
20. Wawasee (6): Central Noble, Lakeland, Northwood, Tippecanoe Valley, Wawasee, West Noble
21. Garrett (6): Angola, Fort Wayne Bishop Dwenger, Fort Wayne Concordia Lutheran, Garrett, Leo, Woodlan
22. Twin Lakes (6): Benton Central, Maconaquah, Peru, Twin Lakes, West Lafayette, Western
23. Norwell (7): Bellmont, Eastern (Greentown), Fort Wayne Bishop Luers, Heritage, Mississinewa, Norwell, Oak Hill
24. New Castle (7): Delta, Hamilton Heights, Jay County, Muncie Burris, New Castle, Winchester Community, Yorktown
25. Tri-West Hendricks (7): Crawfordsville, Danville Community, Frankfort, Greencastle, North Montgomery, Monrovia, Tri-West Hendricks
26. Edgewood (7): Brownstown Central, Brown County, Edgewood, Northview, Owen Valley, South Vermillion, West Vigo
27. Heritage Christian (6): Brebeuf Jesuit Preparatory, Guerin Catholic, Heritage Christian, Indianapolis Bishop Chatard, Indianapolis Shortridge, Lebanon
28. Speedway (6): Beech Grove, Herron, Indian Creek, Indianapolis Cardinal Ritter, Indianapolis George Washington Community, Speedway
29. Rushville Consolidated (7): Batesville, Connersville, Franklin County, Greensburg, Lawrenceburg, Rushville Consolidated, South Dearborn
30. Madison Consolidated (7): Charlestown, Corydon Central, North Harrison, Madison Consolidated, Salem, Scottsburg, Silver Creek
31. Vincennes Lincoln (5): Pike Central, Princeton Community, Sullivan, Vincennes Lincoln, Washington
32. Mt. Vernon (6): Boonville, Evansville Bosse, Evansville Reitz Memorial, Gibson Southern, Heritage Hills, Mt. Vernon

Class 2A
33. Lake Station Edison (7): Andrean, Bowman Leadership Academy, Hammond Bishop Noll, Illiana Christian, Lake Station Edison, Marquette Catholic, Whiting
34. North Judson-San Pierre (8): Boone Grove, Hebron, North Judson-San Pierre, North Newton, Rensselaer Central, South Central (Union Mills), Westville, Winamac Community
35. Fairfield (6): Bremen, Fairfield, LaVille, Prairie Heights, South Bend Career Academy, Westview
36. Eastside (7): Adams Central, Bluffton, Churubusco, Eastside, Fort Wayne Canterbury, South Adams, Whitko
37. Manchester (6): Carroll (Flora), Delphi Community, Lewis Cass, Manchester, Rochester Community, Wabash
38. Fountain Central (6): Clinton Prairie, Fountain Central, Lafayette Central Catholic, Rossville, Seeger, Sheridan
39. Taylor (5): Blackford, Eastbrook, Madison-Grant, Taylor, Tipton
40. Alexandria Monroe (6): Alexandria Monroe, Elwood Community, Frankton, Lapel, Monroe Central, Wapahani
41. Union County (6): Centerville, Hagerstown, Knightstown, Northeastern, Shenandoah, Union County
42. Triton Central (4): Eastern Hancock, Indianapolis Scecina Memorial, Irvington Preparatory Academy, Triton Central
43. Cascade (5): Cascade, Covenant Christian (Indpls), Park Tudor, University, Western Boone
44. South Putnam (6): Cloverdale, North Putnam, Parke Heritage, Riverton Parke, South Putnam, Southmont
45. South Ripley (6): Milan, North Decatur, South Decatur, South Ripley, Southwestern (Hanover), Switzerland County
46. Eastern (Pekin) (6): Austin, Clarksville, Crawford County, Eastern (Pekin), Henryville, Providence
47. North Knox (7): Eastern Greene, Linton-Stockton, Mitchell, North Knox, Paoli, South Knox, Vincennes Rivet
48. Forest Park (7): Evansville Mater Dei, Forest Park, North Posey, Perry Central, South Spencer, Southridge, Tell City

Class A
49. Kouts (5): 21st Century Charter School – Gary, Covenant Christian (DeMotte), Kouts, Morgan Township, Washington Township
50. Oregon-Davis (6): Argos, Culver Community, LaCrosse, Oregon-Davis, Triton, West Central
51. Fremont (6): Bethany Christian, Elkhart Christian Academy, Fort Wayne Blackhawk Christian, Fremont, Hamilton, Lakewood Park Christian
52. Tri-County (6): Caston, Frontier, North White, Pioneer, South Newton, Tri-County
53. Northfield (5): Lakeland Christian Academy, North Miami, Northfield, Southern Wells, Southwood
54. Attica (5): Attica, Clinton Central, Covington, Faith Christian, North Vermillion
55. Tri-Central (6): Anderson Preparatory Academy, Cowan, Daleville, Liberty Christian, Tri-Central, Wes-Del
56. Tri (6): Blue River Valley, Cambridge City Lincoln, Randolph Southern, Tri, Union (Modoc), Union City
57. Bloomfield (7): Bloomfield, Clay City, Eminence, Lighthouse Christian Academy, North Central (Farmersburg), Shakamak, White River Valley
58. Bethesda Christian (5): Bethesda Christian, Indiana Math and Science Academy, Indiana School for the Deaf, Riverside, Traders Point Christian Academy
59. Indianapolis Lutheran (7): Central Christian Academy, Christel House Academy, Greenwood Christian Academy, Victory College Prep, Indianapolis Lutheran, Providence Cristo Rey, Tindley
60. Waldron (7): Hauser, Jac-Cen-Del, Morristown, Oldenburg Academy, Rising Sun, Southwestern (Shelbyville), Waldron
61. New Washington (6): Borden, Christian Academy of Indiana, Lanesville, New Washington, Rock Creek Academy, South Central (Elizabeth)
62. Edinburgh (5): Crothersville, Edinburgh, Shawe Memorial, Trinity Lutheran, West Washington
63. Loogootee (6): Barr-Reeve, Loogootee, North Daviess, Orleans, Shoals, Washington Catholic
64. Tecumseh (5): Cannelton, Northeast Dubois, Springs Valley, Tecumseh, Wood Memorial

 

Sectional Host Site Selection
Sectional host sites are determined based on recommendations from school administrators within each sectional grouping.

Restrictions
Principals should inform all of the following tourney restrictions:
A.    No publications, brochures, fliers, etc. of any kind, whether for sale or free-of-charge, are to be distributed at IHSAA tournament events without prior approval from the IHSAA.
B.    Balloons, banners and/or posters, etc. are not permitted.
C.    Cowbells and other such noise devices, banners, shakers on sticks, signs, posters, etc., are not permitted.
D.    No live animal mascots are permitted.
E.     Line-up lanes of fans shall not be permitted on the playing floor at any time.
F.     Audio/video devices are not permitted on the playing floor.
G.    The throwing of articles, including toilet tissue, is not allowed.

It shall be the responsibility of each high school principal to see that the above restrictions are enforced.
*The use of high school pep bands at this IHSAA tourney is permitted.

Regionals

Date: Saturday, February 13, 2021.

Admission: $8 per game. All tickets will be sold for single games only. All host sites will have limited or no spectators and in accordance with their local health guidelines. Check with host school for availability.

Home Team: The second team listed in each game is the designated home team.

Official Basketball: The Wilson Evolution Wide Channel (B0586), the official ball of the IHSAA state tournament, will be provided for use at each host site.

COVID-19 Information

IN.gov Dashboard and Map | Basketball Guidelines | IHSAA Resource Center

For Spectators
1. All host sites will have limited to no spectators and in accordance with their local health guidelines.
2. Maintain social distancing.
3. Wear masks/face coverings at all times.
4. Only congregate with members of own household. Social distancing should be maintained between different household units.

Class 4A Bracket | Class 3A Bracket | Class 2A Bracket | Class A Bracket 

Approved Broadcasts | Schedule 

Class 4A
1.    LaPorte
Feeder Sectionals: Goshen, Chesterton, Merrillville, Mishawaka
2.    Marion
Feeder Sectionals: Columbia City, DeKalb, Harrison (West Lafayette), Zionsville
3.    Decatur Central
Feeder Sectionals: Ben Davis, Muncie Central, North Central (Indpls), Terre Haute North Vigo
4.    Bedford North Lawrence
Feeder Sectionals: East Central, Evansville Harrison, Franklin Community, New Albany

Class 3A
5.    Jimtown
Feeder Sectionals: Griffith, Kankakee Valley, South Bend St. Joseph, Wawasee
6.    Bellmont
Feeder Sectionals: Garrett, New Castle, Norwell, Twin Lakes
7.    Greencastle
Feeder Sectionals: Edgewood, Heritage Christian, Speedway, Tri-West Hendricks
8.    Charlestown
Feeder Sectionals: Mt. Vernon, Madison Consolidated, Rushville Consolidated, Vincennes Lincoln

Class 2A
9.    Winamac Community
Feeder Sectionals: Eastside, Fairfield, Lake Station Edison, North Judson-San Pierre
10.  Frankton
Feeder Sectionals: Alexandria Monroe, Fountain Central, Manchester, Taylor
11.  Southmont
Feeder Sectionals: Cascade, South Putnam, Triton Central, Union County
12.  Crawford County
Feeder Sectionals: Eastern (Pekin), Forest Park, North Knox, South Ripley

Class A
13.  Caston
Feeder Sectionals: Fremont, Kouts, Oregon-Davis, Tri-County
14.  Wes-Del
Feeder Sectionals: Attica, Northfield, Tri-Central, Tri
15.  Southwestern (Shelbyville)
Feeder Sectionals: Bethesda Christian, Bloomfield, Indianapolis Lutheran, Waldron
16.  Springs Valley
Feeder Sectionals: Edinburg, Loogootee, New Washington, Tecumseh

Host Site Selection
The following criteria was used in selecting host sites: travel distance, invitations filed by principals, facilities, rotation, classification, success and satisfactory management of previous tourneys, number of tourneys hosted in other sports and adjustment because of reorganization and consolidation.

Restrictions
Principals should inform all of the following tourney restrictions:
A.    No publications, brochures, fliers, etc. of any kind, whether for sale or free-of-charge, are to be distributed at IHSAA tournament events without prior approval from the IHSAA.
B.    Balloons, banners and/or posters, etc. are not permitted.
C.    Cowbells and other such noise devices, banners, shakers on sticks, signs, posters, etc., are not permitted.
D.    No live animal mascots are permitted.
E.     Line-up lanes of fans shall not be permitted on the playing floor at any time.
F.     Audio/video devices are not permitted on the playing floor.
G.    The throwing of articles, including toilet tissue, is not allowed.

It shall be the responsibility of each high school principal to see that the above restrictions are enforced.
*The use of high school pep bands at this IHSAA tourney is permitted.

 

Semi-States

Date: Saturday, February 20, 2021.

Admission: $10 per game. All tickets will be sold for single games only. All host sites will have limited or no spectators and in accordance with their local health guidelines. Check with host school for availability.

Home Team: The winners of the odd-numbered regionals will be the designated home teams.

Official Basketball: The Wilson Evolution Wide Channel (B0586), the official ball of the IHSAA state tournament, will be provided for use at each host site.

COVID-19 Information

IN.gov Dashboard and Map | Basketball Guidelines | IHSAA Resource Center

For Spectators
1. All host sites will have limited to no spectators and in accordance with their local health guidelines.
2. Maintain social distancing.
3. Wear masks/face coverings at all times.
4. Only congregate with members of own household. Social distancing should be maintained between different household units.

Class 4A Bracket | Class 3A Bracket | Class 2A Bracket | Class A Bracket 

1.    LaPorte
Class 3A | Norwell (23-5) vs. South Bend Washington (21-5) | 12 pm ET / 11 am CT
Class 4A | Carroll (Fort Wayne) (25-2) vs. Crown Point (23-1) | 4 p m ET / 3 pm CT

2.    Logansport
Class A | Northfield (21-5) vs. Pioneer (23-4) | 1 pm ET | 12 pm CT
Class 2A | Tipton (19-7) vs North Judson-San Pierre (20-5) | 4 pm ET / 3 pm CT

3.    Jasper
Class A | Loogootee (19-4) vs. Greenwood Christian (16-6) | 1 pm ET / 12 pm CT
Class 2A | Linton-Stockton (24-1) vs. University (12-3) | 5 pm ET / 4 pm CT

4.    Jeffersonville
Class 3A | Silver Creek (22-3) vs. Tri-West Hendricks (17-6) | 1 pm ET / 12 pm CT
Class 4A | Franklin Community (22-2) vs. Brownsburg (16-10) | 5 pm ET / 4 pm CT

Host Site Selection
The following criteria was used in selecting host sites: travel distance, invitations filed by principals, facilities, rotation, classification, success and satisfactory management of previous tourneys, number of tourneys hosted in other sports and adjustment because of reorganization and consolidation.

Restrictions
Principals should inform all of the following tourney restrictions:
A.    No publications, brochures, fliers, etc. of any kind, whether for sale or free-of-charge, are to be distributed at IHSAA tournament events without prior approval from the IHSAA.
B.    Balloons, banners and/or posters, etc. are not permitted.
C.    Cowbells and other such noise devices, banners, shakers on sticks, signs, posters, etc., are not permitted.
D.    No live animal mascots are permitted.
E.     Line-up lanes of fans shall not be permitted on the playing floor at any time.
F.     Audio/video devices are not permitted on the playing floor.
G.    The throwing of articles, including toilet tissue, is not allowed.

It shall be the responsibility of each high school principal to see that the above restrictions are enforced.
*The use of high school pep bands at this IHSAA tourney is permitted.

 

State Finals

Date: Saturday, February 26-27, 2021.

Site: Bankers Life Fieldhouse, 125 S. Pennsylvania Street, Indianapolis.

Admission: $15 per person. All tickets are reserved seating, will be socially distanced and for one specific game only. All tickets will be digital through your mobile phone and may be purchased through participating schools this week using the Ticketmaster app. Any remaining tickets will go on sale to the general public on Friday. Note: walk-up sales at Bankers Life Fieldhouse will not be available

Attendance: Limited or no spectators and in accordance with local health guidelines.

Home Team: The winners of the south semi-states will be the designated home teams.

Official Basketball: The Wilson Evolution Wide Channel (B0586), the official ball of the IHSAA state tournament, will be used.

Television: All four state championship games will air live on Fox Sports Indiana of Fox Sports Indiana Plus. The Friday night and Saturday night games will air on Fox Sports Indiana Plus, an alternate channel, due to overlap with the Indiana Pacers broadcast. For viewers outside of the Fox Sports Indiana coverage area, a live stream will be available at IHSAAtv.org. For those within the FSI coverage area, the stream will be available only on delayed basis following the conclusion of the telecast. FSI Channel Listings 

Webstream: For viewers outside of the Fox Sports Indiana coverage area, a live stream will be available at IHSAAtv.org. For those within the FSI coverage area, the stream will be available only on delayed basis following the conclusion of the telecast.

Radio: Each game will be broadcast on affiliates of the IHSAA Champions Network. Affiliates 

COVID-19 Information

IN.gov Dashboard and Map | Basketball Guidelines | IHSAA Resource Center

For Spectators
1. All host sites will have limited to no spectators and in accordance with their local health guidelines.
2. Maintain social distancing.
3. Wear masks/face coverings at all times.
4. Only congregate with members of own household. Social distancing should be maintained between different household units.

Class 4A Bracket | Class 3A Bracket | Class 2A Bracket | Class A Bracket 

Approved Broadcasts | Preview 

Friday, Feb. 26
Class 2A |
Tipton (20-7) vs. Linton-Stockton (26-1) | 7 pm ET / 6 pm CT

Saturday, Feb. 27
Class A |
Pioneer (24-4) vs. Loogootee (20-4) | 11 am ET / 10 am CT 

Class 3A | South Bend Washington (22-5) vs. Silver Creek (24-3) | 3:30 pm ET / 2:30 pm CT 

Class 4A | Crown Point (24-1) vs. Brownsburg (17-10) | 8 pm ET / 7 pm CT 

Restrictions
Principals should inform all of the following tourney restrictions:
A.    No publications, brochures, fliers, etc. of any kind, whether for sale or free-of-charge, are to be distributed at IHSAA tournament events without prior approval from the IHSAA.
B.    Balloons, banners and/or posters, etc. are not permitted.
C.    Cowbells and other such noise devices, banners, shakers on sticks, signs, posters, etc., are not permitted.
D.    No live animal mascots are permitted.
E.     Line-up lanes of fans shall not be permitted on the playing floor at any time.
F.     Audio/video devices are not permitted on the playing floor.
G.    The throwing of articles, including toilet tissue, is not allowed.

It shall be the responsibility of each high school principal to see that the above restrictions are enforced.
*The use of high school pep bands at this IHSAA tourney is permitted.