2021-22 Girls Basketball State Tournament presented by the Indiana Fever & Indiana Pacers

Tournament Pairings Show

47th Annual IHSAA Girls Basketball State Tournament Pairings Show

Date: Sunday, Jan. 23, 2022, 5-7 pm ET / 4-6 pm CT (2 hours).

Webstream: IHSAAtv.org Hosted by Bob Lovell and Greg Rakestraw. 

Radio: Simulcast on IHSAA Champions Network | Affiliates 

Complete pairings will be available at IHSAA.org following the broadcast.

 

 

Sectionals

Entry List Deadline: Wednesday, January 19, 2022, 4 pm ET / 3 pm CT.

Dates: February 1-5, 2022.

Admission: $6 per session; $10 season.

Home Team: The second team listed in each game is the designated home team.

Official Basketball: The Wilson Evolution Wide Channel (B0586), the official ball of the IHSAA state tournament, will be provided for use at each host site. 

Class 4A
1. Munster (7): East Chicago Central, Gary West Side, Hammond Central, Hammond Morton, Highland, Lake Central, Munster
2. Crown Point (7): Chesterton, Crown Point, Hobart, Lowell, Merrillville, Portage, Valparaiso
3. Mishawaka (6): LaPorte, Michigan City, Mishawaka, Plymouth, South Bend Adams, South Bend Riley
4. Penn (6): Concord, Elkhart, Goshen, Northridge, Penn, Warsaw Community
5. Fort Wayne Snider (6): Carroll (Fort Wayne), DeKalb, East Noble, Fort Wayne North Side, Fort Wayne Northrop, Fort Wayne Snider
6. Huntington North (6): Columbia City, Fort Wayne South Side, Fort Wayne Wayne, Homestead, Huntington North, New Haven
7. Marion (7): Harrison (West Lafayette), Kokomo, Lafayette Jefferson, Logansport, Marion, McCutcheon, Northwestern
8. Westfield (6): Carmel, Fishers, Hamilton Southeastern, Noblesville, Westfield, Zionsville
9. Mt. Vernon (Fortville) (7): Anderson, Greenfield-Central, Mt. Vernon (Fortville), Muncie Central, New Palestine, Pendleton Heights, Richmond
10. Warren Central (7): Indianapolis Arsenal Technical, Indianapolis Cathedral, Indianapolis Crispus Attucks, Lawrence Central, Lawrence North, North Central (Indianapolis), Warren Central
11. Perry Meridian (6): Ben Davis, Decatur Central, Perry Meridian, Pike, Roncalli, Southport
12. Brownsburg   (6): Avon, Brownsburg, Mooresville, Plainfield, Terre Haute North Vigo, Terre Haute South Vigo
13. Franklin Central (6): Center Grove, Franklin Central, Franklin Community, Greenwood Community, Shelbyville, Whiteland Community
14. Bloomington North (6): Bloomington North, Bloomington South, Columbus East, Columbus North, East Central, Martinsville
15. Jeffersonville (6): Bedford North Lawrence, Floyd Central, Jeffersonville, Jennings County, New Albany, Seymour
16. Evansville Harrison (6): Castle, Evansville Central, Evansville F.J. Reitz, Evansville Harrison, Evansville North, Jasper

Class 3A
17. Griffith (4): Calumet, Griffith, Hanover Central, River Forest
18. Knox (5): Culver Academies, Kankakee Valley, Knox, New Prairie, Wheeler
19. South Bend Washington (6): Glenn, Jimtown, Mishawaka Marian, South Bend Clay, South Bend Saint Joseph, South Bend Washington
20. NorthWood (5): Lakeland, NorthWood, Tippecanoe Valley, Wawasee, West Noble
21. Woodlan (6): Angola, Fort Wayne Bishop Dwenger, Fort Wayne Concordia Lutheran, Garrett, Leo, Woodlan
22. West Lafayette (6): Benton Central, Maconaquah, Peru, Twin Lakes, West Lafayette, Western
23. Mississinewa (7): Bellmont, Eastern (Greentown), Fort Wayne Bishop Luers, Heritage, Mississinewa, Norwell, Oak Hill
24. Yorktown (6): Delta, Hamilton Heights, Jay County, Muncie Burris, New Castle, Yorktown
25. Danville Community (7): Crawfordsville, Danville Community, Frankfort, Greencastle, Monrovia, North Montgomery, Tri-West Hendricks
26. Northview (7): Brown County, Brownstown Central, Edgewood, Northview, Owen Valley, South Vermillion, West Vigo
27. Guerin Catholic (5): Brebeuf Jesuit Preparatory, Guerin Catholic, Indianapolis Bishop Chatard, Indianapolis Shortridge, Lebanon
28. Indian Creek (6): Beech Grove, Herron, Indian Creek, Indianapolis Cardinal Ritter, Indianapolis George Washington Community, Speedway
29. Greensburg (7): Batesville, Connersville, Franklin County, Greensburg, Lawrenceburg, Rushville Consolidated, South Dearborn
30. North Harrison (7): Charlestown, Corydon Central, Madison Consolidated, North Harrison, Salem, Scottsburg, Silver Creek
31. Washington    (6): Linton-Stockton, Pike Central, Princeton Community, Sullivan, Vincennes Lincoln, Washington
32. Gibson Southern (6): Boonville, Evansville Bosse, Evansville Reitz Memorial, Gibson Southern, Heritage Hills, Mt. Vernon

Class 2A
33. Lake Station Edison (6): Andrean, Bowman Leadership Academy, Hammond Bishop Noll, Illiana Christian, Lake Station Edison, Whiting
34. Rensselaer Central (8): Boone Grove, Hebron, North Judson-San Pierre, North Newton, Rensselaer Central, South Central (Union Mills), Westville, Winamac Community
35. Fairfield (6): Bremen, Fairfield, LaVille, Prairie Heights, South Bend Career Academy, Westview
36. Bluffton (8): Adams Central, Bluffton, Central Noble, Churubusco, Eastside, Fort Wayne Canterbury, South Adams, Whitko
37. Lewis Cass (7): Carroll (Flora), Delphi Community, Lewis Cass, Manchester, Pioneer, Rochester Community, Wabash
38. Clinton Prairie (5): Clinton Prairie, Fountain Central, Rossville, Seeger, Sheridan
39. Eastbrook (6): Blackford, Eastbrook, Madison-Grant, Taylor, Tipton, Winchester Community
40. Lapel (6): Alexandria Monroe, Elwood Community, Frankton, Lapel, Monroe Central, Wapahani
41. Shenandoah (6): Centerville, Hagerstown, Knightstown, Northeastern, Shenandoah, Union County
42. Heritage Christian (5): Eastern Hancock, Heritage Christian, Indianapolis Scecina Memorial, Irvington Preparatory Academy, Triton Central
43. Western Boone (5): Cascade, Covenant Christian (Indpls), Park Tudor, University, Western Boone
44. Southmont (6): Cloverdale, North Putnam, Parke Heritage, Riverton Parke, South Putnam, Southmont
45. Southwestern (Hanover) (6): Milan, North Decatur, South Decatur, South Ripley, Southwestern (Hanover), Switzerland County
46. Crawford County (6): Austin, Clarksville, Crawford County, Eastern (Pekin), Henryville, Providence
47. North Knox (6): Eastern Greene, Loogootee, Mitchell, North Knox, Paoli, South Knox
48. Forest Park (7): Evansville Mater Dei, Forest Park, North Posey, Perry Central, South Spencer, Southridge, Tell City

Class 1A
49. Morgan Township (7): 21st Century Charter School - Gary, Covenant Christian (DeMotte), Hammond Academy of Science & Technology, Kouts, Marquette Catholic, Morgan Township, Washington Township
50. Culver Community (7): Argos, Culver Community, LaCrosse, Oregon-Davis, Trinity School at Greenlawn, Triton, West Central
51. Bethany Christian (6): Bethany Christian, Elkhart Christian Academy, Fort Wayne Blackhawk Christian, Fremont, Hamilton, Lakewood Park Christian
52. North White (5): Caston, Frontier, North White, South Newton, Tri-County
53. Northfield (5): Lakeland Christian Academy, North Miami, Northfield, Southern Wells, Southwood
54. Attica (6): Attica, Clinton Central, Covington, Faith Christian, Lafayette Central Catholic, North Vermillion
55. Tri-Central (6): Anderson Preparatory Academy, Cowan, Daleville, Liberty Christian, Tri-Central, Wes-Del
56. Union City (6): Blue River Valley, Cambridge City Lincoln, Randolph Southern, Tri, Union (Modoc), Union City
57. Clay City (7): Bloomfield, Clay City, Eminence, Lighthouse Christian Academy, North Central (Farmersburg), Shakamak, White River Valley
58. Indiana School for the Deaf (4): Bethesda Christian, Indiana Math & Science Academy, Indiana School for the Deaf, Traders Point Christian
59. Indianapolis Lutheran (5): Central Christian Academy, Greenwood Christian Academy, Indianapolis Lutheran, Providence Cristo Rey, Tindley
60. Waldron (7): Hauser, Jac-Cen-Del, Morristown, Oldenburg Academy, Rising Sun, Southwestern (Shelbyville), Waldron
61. New Washington (6): Borden, Christian Academy of Indiana, Lanesville, New Washington, Rock Creek Academy, South Central (Elizabeth)
62. West Washington (5): Crothersville, Edinburgh, Shawe Memorial, Trinity Lutheran, West Washington
63. North Daviess (6): Barr-Reeve, North Daviess, Orleans, Shoals, Vincennes Rivet, Washington Catholic
64. Wood Memorial (5): Cannelton, Northeast Dubois, Springs Valley, Tecumseh, Wood Memorial

 

Sectional Host Site Selection
Sectional host sites are determined based on recommendations from school administrators within each sectional grouping.

Restrictions
Principals should inform all of the following tourney restrictions:
A.    No publications, brochures, fliers, etc. of any kind, whether for sale or free-of-charge, are to be distributed at IHSAA tournament events without prior approval from the IHSAA.
B.    Balloons, banners and/or posters, etc. are not permitted.
C.    Cowbells and other such noise devices, banners, shakers on sticks, signs, posters, etc., are not permitted.
D.    No live animal mascots are permitted.
E.     Line-up lanes of fans shall not be permitted on the playing floor at any time.
F.     Audio/video devices are not permitted on the playing floor.
G.    The throwing of articles, including toilet tissue, is not allowed.

It shall be the responsibility of each high school principal to see that the above restrictions are enforced.
*The use of high school pep bands at this IHSAA tourney is permitted.

Regionals

Date: Saturday, February 12, 2022.

Admission: $8 per session; $10 season.

Home Team: The second team listed in each game is the designated home team.

Official Basketball: The Wilson Evolution Wide Channel (B0586), the official ball of the IHSAA state tournament, will be provided for use at each host site.

Class 4A
1.    LaPorte
Feeder Sectionals: Crown Point, Mishawaka, Munster, Penn
2.    Marion
Feeder Sectionals: Fort Wayne Snider, Huntington North, Marion, Westfield
3.    Decatur Central
Feeder Sectionals: Brownsburg, Mt. Vernon (Fortville), North Central (Indianapolis), Perry Meridian
4.    Columbus North
Feeder Sectionals: Bloomington North, Evansville Harrison, Franklin Central, Jeffersonville

Class 3A
5.    Jimtown
Feeder Sectionals: Griffith, Knox, NorthWood, South Bend Washington
6.    Bellmont
Feeder Sectionals: Mississinewa, West Lafayette, Woodlan, Yorktown
7.    Greencastle
Feeder Sectionals: Danville Community, Guerin Catholic, Indiana Creek, Northview
8.    Charlestown
Feeder Sectionals: Gibson Southern, Greensburg, North Harrison, Washington

Class 2A
9.    Winamac Community
Feeder Sectionals: Bluffton, Fairfield, Lake Station Edison, Rensselaer Central
10.  Frankton
Feeder Sectionals: Clinton Prairie, Eastbrook, Lapel, Lewis Cass
11.  Southmont
Feeder Sectionals: Heritage Christian, Shenandoah, Western Boone
12.  Crawford County
Feeder Sectionals: Crawford County, Forest Park, North Knox, Southwestern (Hanover)

Class A
13.  Caston
Feeder Sectionals: Bethany Christian, Culver Community, Morgan Township, North White
14.  Wes-Del
Feeder Sectionals: Attica, Northfield, Tri-Central, Union County
15.  Southwestern (Shelbyville)
Feeder Sectionals: Clay City, Indiana School for the Deaf, Indianapolis Lutheran, Waldron
16.  West Washington
Feeder Sectionals: New Washington, North Daviess, West Washington, Wood Memorial

Host Site Selection
The following criteria was used in selecting host sites: travel distance, invitations filed by principals, facilities, rotation, classification, success and satisfactory management of previous tourneys, number of tourneys hosted in other sports and adjustment because of reorganization and consolidation.

Restrictions
Principals should inform all of the following tourney restrictions:
A.    No publications, brochures, fliers, etc. of any kind, whether for sale or free-of-charge, are to be distributed at IHSAA tournament events without prior approval from the IHSAA.
B.    Balloons, banners and/or posters, etc. are not permitted.
C.    Cowbells and other such noise devices, banners, shakers on sticks, signs, posters, etc., are not permitted.
D.    No live animal mascots are permitted.
E.     Line-up lanes of fans shall not be permitted on the playing floor at any time.
F.     Audio/video devices are not permitted on the playing floor.
G.    The throwing of articles, including toilet tissue, is not allowed.

It shall be the responsibility of each high school principal to see that the above restrictions are enforced.
*The use of high school pep bands at this IHSAA tourney is permitted.

 

Semi-States

Date: Saturday, February 19, 2022.

Admission: $10 per game.

Home Team: The winners of the even-numbered regionals will be the designated home teams.

Official Basketball: The Wilson Evolution Wide Channel (B0586), the official ball of the IHSAA state tournament, will be provided for use at each host site.

1.    LaPorte | 1 pm ET/12 pm CT
2.    Logansport | 4 pm ET
3.    Jasper | 4 pm ET
4.    Jeffersonville | 1 pm ET

Host Site Selection
The following criteria was used in selecting host sites: travel distance, invitations filed by principals, facilities, rotation, classification, success and satisfactory management of previous tourneys, number of tourneys hosted in other sports and adjustment because of reorganization and consolidation.

Restrictions
Principals should inform all of the following tourney restrictions:
A.    No publications, brochures, fliers, etc. of any kind, whether for sale or free-of-charge, are to be distributed at IHSAA tournament events without prior approval from the IHSAA.
B.    Balloons, banners and/or posters, etc. are not permitted.
C.    Cowbells and other such noise devices, banners, shakers on sticks, signs, posters, etc., are not permitted.
D.    No live animal mascots are permitted.
E.     Line-up lanes of fans shall not be permitted on the playing floor at any time.
F.     Audio/video devices are not permitted on the playing floor.
G.    The throwing of articles, including toilet tissue, is not allowed.

It shall be the responsibility of each high school principal to see that the above restrictions are enforced.
*The use of high school pep bands at this IHSAA tourney is permitted.

 

State Finals

Date: Saturday, February 26, 2022.

Site: Gainbridge Fieldhouse, 125 S. Pennsylvania Street, Indianapolis.

Admission: $15 per session (two games).

Home Team: The winners of the north semi-states will be the designated home teams.

Official Basketball: The Wilson Evolution Wide Channel (B0586), the official ball of the IHSAA state tournament, will be used.

Television: All four state championship games will air live on Bally Sports Indiana (rebranded from Fox Sports Indiana) (BSIN). Also, South Bend’s WHME Channel 46 will carry Saturday’s games for viewers in the Michiana area.

Webstream: For viewers outside of the Bally Sports Indiana (BSIN) coverage area, a live stream will be available at IHSAAtv.org. For those within the BSIN coverage area, the stream will be available only on delayed basis following the conclusion of the telecast.

Radio: Each game will be broadcast on affiliates of the IHSAA Champions Network.

 

Restrictions
Principals should inform all of the following tourney restrictions:
A.    No publications, brochures, fliers, etc. of any kind, whether for sale or free-of-charge, are to be distributed at IHSAA tournament events without prior approval from the IHSAA.
B.    Balloons, banners and/or posters, etc. are not permitted.
C.    Cowbells and other such noise devices, banners, shakers on sticks, signs, posters, etc., are not permitted.
D.    No live animal mascots are permitted.
E.     Line-up lanes of fans shall not be permitted on the playing floor at any time.
F.     Audio/video devices are not permitted on the playing floor.
G.    The throwing of articles, including toilet tissue, is not allowed.

It shall be the responsibility of each high school principal to see that the above restrictions are enforced.
*The use of high school pep bands at this IHSAA tourney is permitted.