2006-07 IHSAA Girls Track & Field

34th Annual State Tournament Series

 

 

Regionals

Date: Tuesday, May 22.

Admission: $6.

Advancement from Regionals to State: 1st, 2nd and 3rd place regional winners in all individual events and relays plus any individual meeting or relay team the 3 Participant Standard in the regional finals of their event. An individual or relay team shall not advance to the state finals from the regional finals unless the time is recorded by fully automatic timing (FAT). If there are less than 3 in any event meeting the 3 Participant Standard, the next best regional finishers shall be added to bring the total number of entrants to 27 in each event.

 

1. Bedford North Lawrence (4) 5:45 pm ET | Results

Qualifiers from Bloomington North, Corydon Central, Jeffersonville, Seymour.

2. Bremen (4) 6 pm ET | Results

Qualifiers from Bremen, Madison-Grant, Rochester, Warsaw.

3. Evansville Central (4) 5:30 pm CT | Results

Qualifiers from Mt. Vernon, Perry Central, Princeton, Terre Haute North.

4. Fort Wayne Northrop (4) 5:30 pm ET | Results

Qualifiers from Angola, Bluffton, Fort Wayne Northrop, Huntington North.

5. Highland (4) 5:30 pm CT | Results

Qualifiers from Chesterton, Highland, Kankakee Valley, Lowell.

6. Lawrence North (4) 6 pm ET | Results

Qualifiers from Lawrence Central, Muncie Southside, Pendleton Heights, Southport.

7. Shelbyville (4) 6 pm ET | Results

Qualifiers from Columbus East, Connersville, Franklin County, Shelbyville.

8. West Lafayette (4) 6 pm ET | Results

Qualifiers from Benton Central, Harrison (West Lafayette), Noblesville, South Putnam.

 

State Finals

Date: Saturday, June 2.

Admission: $7.

Where: Robert C. Haugh Track and Field Complex, Indiana University, Bloomington.

Track Map PDF | IU Athletics Facility Map PDF | Campus Map

Media Credentials: Please note that a specific media credential is required for this event. Any IHSAA credentials issued earlier this school year will not allow admittance. Please fax requests on company letterhead to IHSAA Sports Information Director at 317-575-4244.

Advancement from State Meet Trials to Finals

1. 110 and 100 Hurdles, 100; 200

a. 3 heats with 9

b. 1st, 2nd from each heat plus next 3 best times.

2. 400, 1600 and 3200 Relays

a. no trials

b. 3 sections timed; 9 per section

3. 400 and 300 Hurdles

a. no trials

b. 3 sections timed; 9 per section

4. 800

a. no trials

b. 2 sections; 1 with 13, 1 with 14

5. 1600 and 3200

a. no trials

b. 1 race timed

6. Field Events

a. top 10 qualify plus ties

 

Schedule of Events

Field Event Trials and Finals

3:00 p.m. Pole Vault, Long Jump and Discus

3:30 p.m. High Jump; Shot Put (will begin at the conclusion of the discus event)

Running Events

4:15 p.m. 3200 M Relay Finals

5:00 p.m. 100 M Dash Trials

5:15 p.m. 100 M High Hurdle Trials

5:40 p.m. 200 M Dash Trials

6:10 p.m. Opening Ceremonies

6:15 p.m. 100 M High Hurdles

6:25 p.m. 100 M Dash

6:35 p.m. 1600 M Run

6:45 p.m. 400 M Relay

7:05 p.m. 400 M Dash

7:20 p.m. 300 M Low Hurdles

7:45 p.m. 800 M Run

8:05 p.m. 200 M Dash

8:15 p.m. 3200 M Run

8:30 p.m. 1600 M Relay