Licensed to IHSAA Championship Meet
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 2/20/2021 04:48 PM
               Penn High Schools - Boys - 2/18/2021 to 2/20/2021               
                               Penn High School                                
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Penn                                              1:39.56    1:33.17   40  
     1) Aaron Dies SR                   2) Connor Craig SR                
     3) Joseph Radde SR                 4) Joel Cummins SR                
  2 New Prairie                                       1:37.66    1:35.53   34  
     1) Wrigley Hemphill SR             2) Neiman Graham SR               
     3) Mason Young JR                  4) Gabriel Groves JR              
  3 South Bend St Joseph                              1:39.80    1:37.21   32  
     1) John Bossler SR                 2) Jack Tobolski FR               
     3) Sam Sierra JR                   4) Gage Hannewyk SR               
  4 South Bend Riley                                  1:42.76    1:39.15   30  
     1) Ignatius Ruzskowski FR          2) Christopher Bartmess FR        
     3) Michael Burns SR                4) Brian Riem SR                  
  5 Mishawaka Marian                                  1:50.65    1:49.65   28  
     1) Maximillian Christianson JR     2) Andrew Berzai SR               
     3) Henry Singer JR                 4) Logan Stevens JR               
  6 Bremen                                            1:54.74    1:53.01   26  
     1) Alistair Byrd JR                2) Jacob Fish SR                  
     3) Lextin Willis JR                4) Samuel Stiles SO               
  7 South Bend Adams                                  2:00.02    1:58.36   24  
     1) Andre Bowman SO                 2) Isaac Shrader FR               
     3) Donovan Go FR                   4) Zachary Richardson FR          
  8 Mishawaka                                         2:04.64    2:02.51   22  
     1) Mark Crooks SR                  2) Braxton Banks JR               
     3) Edwin Serrano SO                4) Jacob Stanton SO               
B - Final
  9 South Bend Clay                                   2:11.46    2:09.61   18  
     1) Addison Nally SO                2) Noah Stone SO                  
     3) Davis Jordan JR                 4) Gabriel Mota JR                
 
Event 2  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 John Bossler              SR SBSJ                 1:45.25    1:42.15   20  
  2 Mason Young               JR NPRA                 1:46.90    1:44.48   17  
  3 Matthew Howell            SR PENN                 1:47.37    1:45.15   16  
  4 Jonas Knorr               JR MISH                 1:46.93    1:47.64   15  
  5 Nathan Grant              JR PENN                 1:49.44    1:47.87   14  
  6 Jarek Ruszkowski          SO SBRI                 1:49.48    1:49.22   13  
  7 Kyle Brothers             SR PENN                 1:49.55    1:49.76   12  
  8 Landon Farmer             JR NPRA                 1:50.15    1:49.80   11  
B - Final
  9 Cooper VanDriessche       SO SBRI                 1:50.46    1:50.12    9  
 10 Ethan Stanton             JR MISH                 1:51.77    1:52.51    7  
 11 Jared Flora               SO SBRI                 1:55.53    1:55.01    6  
 12 Roman Piergalski          JR NPRA                 1:55.73    1:55.60    5  
 13 Miguel Sanchez-Castaneda  SO SBAD                 1:59.54    1:59.00    4  
 14 Trevor Heintzberger       SR MISH                 2:03.70    2:01.56    3  
 15 Logan Stevens             JR MMAR                 2:04.11    2:03.68    2  
 16 Keegan Miller             SO BREM                 2:07.07    2:07.90    1  
 
Event 3  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Sam Sierra                JR SBSJ                 1:56.83    1:51.40   20  
  2 Michael Burns             SR SBRI                 1:59.50    1:52.05   17  
  3 Collin Fleming            SO PENN                 2:02.95    1:58.16   16  
  4 Andrew Berzai             SR MMAR                 1:58.66    1:58.82   15  
  5 Gabriel Groves            JR NPRA                 2:00.73    2:00.49   14  
  6 Nathaniel Reininga        SO PENN                 2:01.87    2:01.14   13  
  7 Lucas Evans               SR PENN                 2:02.66    2:01.28   12  
  8 Ashton Maurer             SO SBRI                 2:02.62    2:01.38   11  
B - Final
  9 Ignatius Ruzskowski       FR SBRI                 2:04.08    2:01.93    9  
 10 Lextin Willis             JR BREM                 2:07.71    2:08.01    7  
 11 Evan Lux                  FR NPRA                 2:14.26    2:13.70    6  
 12 Myles Aerts               FR NPRA                 2:17.26    2:18.03    5  
 13 Donovan Go                FR SBAD                 2:20.87    2:20.00    4  
 14 Thomas Helm               JR SBSJ                 2:23.12    2:22.32    3  
 15 Braxton Banks             JR MISH                 2:27.88    2:27.94    2  
 16 Isaac Shrader             FR SBAD                 2:32.16    2:33.09    1  
 
Event 4  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Aaron Dies                SR PENN                   21.30      20.74   20  
  2 Gage Hannewyk             SR SBSJ                   21.49      20.83   17  
  3 Joel Cummins              SR PENN                   21.92      21.46   16  
  4 Chase Brackeen            SR NPRA                   22.41      22.14   15  
  5 Brian Riem                SR SBRI                   22.68      22.49   14  
  6 Tristan Zuyderwyk         SO PENN                   22.88      22.64   13  
  7 Jacob Riem                JR SBRI                   23.21      23.49   12  
  8 Gavin Pizarek             SO NPRA                   24.01      24.06   11  
B - Final
  9 Isaac Nettrouer           SR BREM                   24.70      23.97    9  
 10 Ethan Radtke              SO NPRA                   24.07      23.98    7  
 11 Joel Kricheff             FR SBRI                   24.37      24.02    6  
 12 James Wordleman           JR BREM                   25.17      24.73    5  
 13 Jack Tobolski             FR SBSJ                   25.48      25.14    4  
 14 Thomas Hilgendorf         JR BREM                   25.50      25.18    3  
 15 Mark Crooks               SR MISH                   25.54      25.22    2  
 16 Gabriel Mota              JR SBCL                   26.64      26.41    1  
 
Event 5  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                 Semis     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Tomas Salas               JR PENN                  344.70     495.70   20  
  2 Dominick George           JR PENN                  290.40     400.35   17  
  3 Zondre Riles              JR SBRI                  251.60     360.00   16  
  4 Takoda Stone              SR MISH                  247.45     350.65   15  
  5 Blake Allison             JR SBRI                  220.60     306.85   14  
  6 Nathan Podell             SO NPRA                  224.50     300.80   13  
  7 Alistair Byrd             JR BREM                  190.85     261.80   12  
  8 Maxx Szucs                SR SBCL                  179.70     254.60   11  
 
Event 6  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Joseph Radde              SR PENN                   51.38      50.01   20  
  2 Sam Sierra                JR SBSJ                   51.55      50.09   17  
  3 Wrigley Hemphill          SR NPRA                   53.64      53.29   15.5
  3 Nathaniel Reininga        SO PENN                   53.39      53.29   15.5
  5 Neiman Graham             SR NPRA                   55.59      55.10   14  
  6 Alistair Hollis           JR SBRI                   55.12      55.13   13  
  7 Tristan Zuyderwyk         SO PENN                   55.38      55.15   12  
  8 Joel Kricheff             FR SBRI                   55.63      55.80   11  
B - Final
  9 Cole Karnes               JR MISH                   55.64      54.99    9  
 10 Demetrius Williams        JR SBRI                   57.67      57.12    7  
 11 Roman Piergalski          JR NPRA                   59.94      59.36    6  
 12 Donovan Go                FR SBAD                 1:03.59    1:02.74    5  
 13 Alistair Byrd             JR BREM                 1:03.79    1:03.15    4  
 14 Henry Singer              JR MMAR                 1:04.71    1:03.28    3  
 15 Augustine Bradley         SR MMAR                 1:05.26    1:03.92    2  
 16 Peter Pieniazkiewicz      SO SBSJ                 1:09.10    1:06.93    1  
 
Event 7  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Gage Hannewyk             SR SBSJ                   47.57      46.30   20  
  2 Mason Young               JR NPRA                   47.53      46.63   17  
  3 Connor Craig              SR PENN                   47.64      46.93   16  
  4 Chase Brackeen            SR NPRA                   48.91      48.14   15  
  5 Matthew Howell            SR PENN                   48.90      48.31   14  
  6 Gabriel Groves            JR NPRA                   49.17      48.85   13  
  7 Kyle Brothers             SR PENN                   49.34      48.97   12  
  8 Jonas Knorr               JR MISH                   49.00      49.32   11  
B - Final
  9 Brian Riem                SR SBRI                   50.95      50.30    9  
 10 Maximillian Christianson  JR MMAR                   52.75      51.94    7  
 11 Jacob Riem                JR SBRI                   52.23      52.25    6  
 12 Andre Bowman              SO SBAD                   54.37      54.43    5  
 13 Christopher Bartmess      FR SBRI                   55.72      55.00    4  
 14 Mark Crooks               SR MISH                   56.11      55.68    3  
 15 James Wordleman           JR BREM                   55.51      56.53    2  
 16 Jack Murray               SR SBSJ                   55.93      56.68    1  
 
Event 8  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 John Bossler              SR SBSJ                 4:47.25    4:35.49   20  
  2 Nathan Grant              JR PENN                 5:00.14    4:43.90   17  
  3 Jarek Ruszkowski          SO SBRI                 5:03.30    4:55.21   16  
  4 Ethan Stanton             JR MISH                 5:01.67    5:01.49   15  
  5 Cooper VanDriessche       SO SBRI                 5:03.00    5:02.73   14  
  6 Christopher Oberlie       FR PENN                 5:01.69    5:03.51   13  
  7 Christopher Howell        SO PENN                 5:04.22    5:03.98   12  
  8 Landon Farmer             JR NPRA                 5:08.15    5:05.55   11  
B - Final
  9 Jared Flora               SO SBRI                 5:17.72    5:15.11    9  
 10 Evan Lux                  FR NPRA                 5:17.67    5:20.58    7  
 11 Miguel Sanchez-Castaneda  SO SBAD                 5:31.78    5:27.01    6  
 12 Trevor Heintzberger       SR MISH                 5:36.90    5:27.10    5  
 13 Logan Stevens             JR MMAR                 5:47.62    5:40.20    4  
 14 John Long                 SO NPRA                 5:47.07    5:43.80    3  
 15 Jacob Fish                SR BREM                 5:56.84    5:56.77    2  
 16 Jacob Stanton             SO MISH                 6:02.36    6:07.44    1  
 
Event 9  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Penn                                              1:30.41    1:26.48   40  
     1) Connor Craig SR                 2) Matthew Howell SR              
     3) Kyle Brothers SR                4) Joel Cummins SR                
  2 New Prairie                                       1:30.07    1:27.69   34  
     1) Gabriel Groves JR               2) Chase Brackeen SR              
     3) Neiman Graham SR                4) Mason Young JR                 
  3 Mishawaka                                         1:44.68    1:33.40   32  
     1) Jonas Knorr JR                  2) Cole Karnes JR                 
     3) Braxton Banks JR                4) Ethan Stanton JR               
  4 South Bend Riley                                  1:38.26    1:34.08   30  
     1) Joel Kricheff FR                2) Jacob Riem JR                  
     3) Jared Flora SO                  4) Jarek Ruszkowski SO            
  5 Bremen                                            1:41.03    1:38.57   28  
     1) James Wordleman JR              2) Samuel Stiles SO               
     3) Thomas Hilgendorf JR            4) Isaac Nettrouer SR             
  6 South Bend St Joseph                              1:46.16    1:43.87   26  
     1) Jack Murray SR                  2) Thomas Helm JR                 
     3) Peter Pieniazkiewicz SO         4) Jack Tobolski FR               
  7 Mishawaka Marian                                  1:54.73    1:50.73   24  
     1) Martin Ladwig SR                2) Dominic Marazita JR            
     3) Ricardo Ramirez-Quijada JR      4) Augustine Bradley SR           
  8 South Bend Adams                                  1:54.02    1:51.93   22  
     1) Isaac Shrader FR                2) Marko Lazarevic FR             
     3) Felipe Jauregui FR              4) Miguel Sanchez-Castaneda SO    
B - Final
  9 South Bend Clay                                   1:55.10    1:51.39   18  
     1) Davis Jordan JR                 2) Noah Stone SO                  
     3) Jordan Martinez SR              4) Gabriel Mota JR                
 
Event 10  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Aaron Dies                SR PENN                   52.03      49.80   20  
  2 Joseph Radde              SR PENN                   52.81      49.98   17  
  3 Wrigley Hemphill          SR NPRA                   52.20      51.47   16  
  4 Ignatius Ruzskowski       FR SBRI                   55.30      55.34   15  
  5 Reid Ohlson               FR PENN                   57.27      57.56   14  
  6 Alistair Hollis           JR SBRI                   58.29      57.73   13  
  7 Cole Karnes               JR MISH                   56.66      58.11   12  
  8 Demetrius Williams        JR SBRI                 1:00.11      59.76   11  
B - Final
  9 Thomas Helm               JR SBSJ                 1:00.13      59.37    9  
 10 Maximillian Christianson  JR MMAR                 1:01.67    1:02.18    7  
 11 Gavin Pizarek             SO NPRA                 1:01.41    1:02.49    6  
 12 Andre Bowman              SO SBAD                 1:04.48    1:03.78    5  
 13 Myles Aerts               FR NPRA                 1:06.62    1:06.34    4  
 14 Samuel Stiles             SO BREM                 1:13.33    1:11.21    3  
 15 Jacob Stanton             SO MISH                 1:14.06    1:12.23    2  
 16 Jack Murray               SR SBSJ                 1:13.85    1:16.03    1  
 
Event 11  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Michael Burns             SR SBRI                   59.73      56.28   20  
  2 Collin Fleming            SO PENN                 1:01.20      59.41   17  
  3 Neiman Graham             SR NPRA                 1:00.23      59.56   16  
  4 Lucas Evans               SR PENN                 1:01.65    1:00.08   15  
  5 Andrew Berzai             SR MMAR                 1:01.21    1:01.54   14  
  6 Christopher Bartmess      FR SBRI                 1:01.62    1:01.57   13  
  7 Ashton Maurer             SO SBRI                 1:02.62    1:02.84   12  
  8 Lextin Willis             JR BREM                 1:04.28    1:03.16   11  
B - Final
  9 Brock Richards            SR PENN                 1:04.75    1:05.63    9  
 10 Joseph Pumroy             SO NPRA                 1:08.35    1:08.16    7  
 11 Jacob Fish                SR BREM                 1:09.75    1:09.72    6  
 12 Braxton Banks             JR MISH                 1:12.04    1:10.76    5  
 13 Jack Tobolski             FR SBSJ                 1:09.34    1:10.98    4  
 14 Peter Pieniazkiewicz      SO SBSJ                 1:11.15    1:11.11    3  
 15 Augustine Bradley         SR MMAR                 1:16.31    1:14.82    2  
 16 Logan Justice             SR NPRA                 1:15.81    1:14.93    1  
 
Event 12  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Penn                                              3:20.60    3:09.06   40  
     1) Joel Cummins SR                 2) Connor Craig SR                
     3) Matthew Howell SR               4) Kyle Brothers SR               
  2 South Bend St Joseph                              3:23.88    3:16.78   34  
     1) Sam Sierra JR                   2) John Bossler SR                
     3) Jack Murray SR                  4) Gage Hannewyk SR               
  3 New Prairie                                       3:21.68    3:18.13   32  
     1) Roman Piergalski JR             2) Landon Farmer JR               
     3) Wrigley Hemphill SR             4) Chase Brackeen SR              
  4 South Bend Riley                                  3:34.55    3:19.88   30  
     1) Jacob Riem JR                   2) Jarek Ruszkowski SO            
     3) Brian Riem SR                   4) Michael Burns SR               
  5 Mishawaka                                         3:27.41    3:27.89   28  
     1) Jonas Knorr JR                  2) Ethan Stanton JR               
     3) Cole Karnes JR                  4) Trevor Heintzberger SR         
  6 Mishawaka Marian                                  3:44.26    3:40.27   26  
     1) Andrew Berzai SR                2) Logan Stevens JR               
     3) Henry Singer JR                 4) Maximillian Christianson JR    
  7 Bremen                                            3:46.27    3:44.46   24  
     1) James Wordleman JR              2) Thomas Hilgendorf JR           
     3) Isaac Nettrouer SR              4) Lextin Willis JR               
  8 South Bend Adams                                  3:51.68    3:45.09   22  
     1) Miguel Sanchez-Castaneda SO     2) Donovan Go FR                  
     3) Zachary Richardson FR           4) Andre Bowman SO