Skip to main content
 

2022-23 Boys Cross Country State Tournament

Sectionals
Oct 8, 2022

Entry List Deadline: Monday, Oct. 3, 2022, 4 pm ET / 3 pm CT.
Admission: $7 per person. Children age 5 and younger admitted free.
Advancement: The top 10 individuals from non‐advancing teams and the first 5 qualifying teams from each sectional shall advance to designated regionals.
Note: Races conducted at host school unless indicated otherwise.

IHSAA Unmanned Aerial Vehicle (Drone) Policy: Prohibition at IHSAA Tournament Series events: The use of an unmanned aerial vehicle (“UAV”), also known as a drone, at or about an IHSAA Tournament Series site during (or within 30 minutes of) an IHSAA Tournament Series event is prohibited.

1. Highland (11) | 10 am CT; 10:45 am CT
Calumet, East Chicago Central, Gary West Side, Griffith, Hammond Bishop Noll, Hammond Central, Hammond Morton, Highland, Lake Central, Munster, Whiting

2. Hebron (13) | 10 am CT; 10:30 am CT
21st Century Charter School - Gary, Andrean, Boone Grove, Bowman Leadership Academy, Crown Point, Hanover Central, Hebron, Hobart, Illiana Christian, Lighthouse CPA, Lowell, Merrillville, River Forest

3. New Prairie (12) | 10 am CT; 10:45 am CT
Chesterton, Lake Station Edison, LaPorte, Marquette Catholic, Michigan City, New Prairie, Portage, South Central (Union Mills), Valparaiso, Washington Township, Westville, Wheeler

4. Rensselaer Central (12) | 10:30 am CT; 11:15 am CT
Covenant Christian (DeMotte), Kankakee Valley, Knox, Kouts, LaCrosse, Morgan Township, North Judson-San Pierre, North Newton, Oregon-Davis, Rensselaer Central, South Newton, West Central

5. Benton Central (11) | 10:30 am ET; 11:15 am ET
Attica, Benton Central, Covington, Fountain Central, Frontier, North Montgomery, North Vermillion, North White, Seeger, Tri-County, Twin Lakes

6. Harrison (West Lafayette) (11) | 10 am ET; 10:45 am ET
Clinton Central, Clinton Prairie, Delphi Community, Faith Christian, Frankfort, Harrison (West Lafayette), Lafayette Central Catholic, Lafayette Jefferson, McCutcheon, Rossville, West Lafayette

7. Manchester (11) | 10:30 am ET; 11:15 am ET
Argos, Caston, Culver Academies, Culver Community, Manchester, North Miami, Plymouth, Rochester Community, Tippecanoe Valley, Triton, Warsaw Community

8. Logansport (12) | 10:30 am ET; 11:15 am ET
Carroll (Flora), Eastern (Greentown), Kokomo, Lewis Cass, Logansport, Maconaquah, Northwestern, Peru, Pioneer, Taylor, Western, Winamac Community

9. South Bend Riley (13) | 8:30 am ET; 9 am ET
Bremen, Glenn, Mishawaka Marian, LaVille, Mishawaka, South Bend Adams, Penn, South Bend Career Academy, South Bend Clay, South Bend Riley, South Bend Saint Joseph, South Bend Washington, Trinity Greenlawn

10. Elkhart @ Ox Bow Parks (10) | 10:30 am ET; 11:15 am ET
Bethany Christian, Concord, Elkhart, Elkhart Christian Academy, Goshen, Fairfield, Jimtown, Northridge, NorthWood, Wawasee

11. West Noble (12) | 10:30 am ET; 11:15 am ET
Angola, Central Noble, East Noble, Churubusco, DeKalb, Fremont, Eastside, Hamilton, Lakeland, Prairie Heights, West Noble, Westview

12. Fort Wayne Northrop (13) | 10:30 am ET; 11:15 am ET
Carroll (Fort Wayne), Columbia City, Fort Wayne Bishop Dwenger, Fort Wayne Blackhawk Christian, Fort Wayne Concordia Lutheran, Fort Wayne North Side, Fort Wayne Northrop, Fort Wayne Snider, Garrett, Homestead, Lakewood Park Christian, Leo, Whitko

13. Bellmont (13) | 10:30 am ET; 11:15 am ET
Adams Central, Bellmont, Bluffton, Fort Wayne Canterbury, Fort Wayne Bishop Luers, Fort Wayne South Side, Fort Wayne Wayne, Heritage, New Haven, Norwell, Smith Academy for Excellence, South Adams, Woodlan

14. Marion @ Indiana Wesleyan (11) | 10 am ET; 10:45 am ET
Blackford, Eastbrook, Huntington North, Madison-Grant, Marion, Mississinewa, Northfield, Oak Hill, Southern Wells, Southwood, Wabash

15. Pendleton Heights (12) | 10 am ET; 10:45 am ET
Alexandria Monroe, Anderson, Anderson Preparatory Academy, Blue River Valley, Elwood Community, Fishers, Frankton, Hamilton Southeastern, Lapel, Liberty Christian, Pendleton Heights, Shenandoah

16. Delta (at Taylor University) (14) | 10:30 am ET; 11:15 am ET
Cowan, Daleville, Delta, Jay County, Monroe Central, Muncie Burris, Muncie Central, Randolph Southern, Union (Modoc), Union City, Wapahani, Wes-Del, Winchester Community, Yorktown

17. Brownsburg (13) | 10 am ET; 10:45 am ET
Avon, Bethesda Christian, Brownsburg, Cascade, Cloverdale, Danville Community, Greencastle, North Putnam, South Putnam, Plainfield, Crawfordsville, Tri-West Hendricks, Southmont

18. Ben Davis (16) | 10 am ET; 10:45 am ET
Ben Davis, Covenant Christian (Indpls), Decatur Central, Herron, Indianapolis Crispus Attucks, Indianapois George Washington,Indianapolis Shortridge, International School of Indiana, Providence Cristo Rey, Riverside, Speedway, Indianapolis Cardinal Ritter, Perry Meridian, Southport, Tindley, Zionsville

19. Noblesville (11) | 10:30 am ET; 11:15 am ET
Carmel, Guerin Catholic, Hamilton Heights, Lebanon, Noblesville, Sheridan, Tipton, Tri-Central, University, Western Boone, Westfield

20. Brebeuf Jesuit (11) | 10:30 am ET; 11:15 am ET
Brebeuf Jesuit, Heritage Christian, Indiana School for the Deaf, Indianapolis Arsenal Technical, Indianapolis Bishop Chatard, Indianapolis Cathedral, Lawrence Central, Lawrence North, North Central (Indianapolis), Park Tudor, Pike

21. Mt. Vernon (Fortville) (13) | 9:45 am ET; 10:45 am ET 
Beech Grove, Eastern Hancock, Franklin Central, Greenfield-Central, Ind. Scecina Memorial, Indianapolis Lutheran, Victory College Prep, Morristown, New Palestine, Roncalli, Triton Central, Warren Central, Mt. Vernon (Fortville)

22. Connersville (12) | 10:30 am ET; 11:15 am ET
Cambridge City Lincoln, Centerville, Connersville, Franklin County, Hagerstown, New Castle, Northeastern, Richmond, Rushville Consolidated, Seton Catholic, Tri, Union County

23. South Dearborn (12) | 9:30 am ET; 10:15 am ET
Batesville, East Central, Greensburg, Jac-Cen-Del, Lawrenceburg, North Decatur, Milan, Oldenburg Academy, Rising Sun, South Dearborn, South Decatur, South Ripley

24. Franklin Community (11) | 10:30 am ET; 11:15 am ET
Center Grove, Eminence, Franklin Community, Greenwood Christian Academy, Greenwood Community, Indian Creek, Monrovia, Mooresville, Shelbyville, Waldron, Whiteland Community

25. Brown County (10) | 10:30 am ET; 11:15 am ET
Brown County, Brownstown Central, Columbus East, Columbus North, Edinburgh, Hauser, Martinsville, Seymour, Southwestern (Shelbyville), White River Valley

26. Austin (13) | 11 am ET; 11:45 am ET
Austin, Charlestown, Crothersville, Henryville, Jeffersonville, Jennings County, Madison Consolidated, New Washington, Scottsburg, Shawe Memorial, Silver Creek, Southwestern (Hanover), Switzerland County

27. Bedford North Lawrence (12) | 10:30 am ET; 11:15 am ET
Bedford North Lawrence, Bloomfield, Bloomington North, Bloomington South, Eastern Greene, Eastern (Pekin), Edgewood, Lighthouse Christian Academy, Mitchell, Orleans, Salem, West Washington

28. Terre Haute North Vigo (13) | 10 am ET; 10:30 am ET
Clay City, Linton-Stockton, North Central (Farmersburg), Northview, Owen Valley, Parke Heritage, Riverton Parke, Shakamak, South Vermillion, Sullivan, Terre Haute North Vigo, Terre Haute South Vigo, West Vigo

29. Crawford County (12) | 11 am ET; 11:45 am ET
Borden, Christian Academy of Indiana, Clarksville, Corydon Central, North Harrison, Crawford County, Floyd Central, New Albany, Lanesville, Providence, South Central (Elizabeth), Paoli

30. Jasper (12) | 10 am ET; 10:45 am ET
Cannelton, Forest Park, Heritage Hills, Jasper, South Spencer, Loogootee, Northeast Dubois, Shoals, Perry Central, Southridge, Springs Valley, Tell City

31. South Knox (11) | 10:30 am ET; 11:15 am ET
Barr-Reeve, Gibson Southern, North Daviess, North Knox, Vincennes Lincoln, Pike Central, Princeton Community, Tecumseh, South Knox, Washington, Washington Catholic

32. Evansville Mater Dei (13) | 9 am CT; 9:45 am CT
Boonville, Castle, Evansville Bosse, Evansville Central, Evansville Christian, Evansville F.J. Reitz, Evansville Harrison, Evansville Mater Dei, Evansville North, Evansville Reitz Memorial, Mt. Vernon, North Posey, Signature

Regionals
Oct 15, 2022

Admission: $10 per person. Children age 5 and younger admitted free.
Advancement: The top 10 individuals from non‐advancing teams and the first 5 qualifying teams from each regional shall advance to designated semi‐states.
Note: Races conducted at host school unless indicated otherwise.

IHSAA Unmanned Aerial Vehicle (Drone) Policy: Prohibition at IHSAA Tournament Series events: The use of an unmanned aerial vehicle (“UAV”), also known as a drone, at or about an IHSAA Tournament Series site during (or within 30 minutes of) an IHSAA Tournament Series event is prohibited.

1. Crown Point | 10:30 am CT; 11:15 am CT
Feeder Sectionals: Highland, Hebron

2. Chesterton | 10:30 am CT; 11:15 am CT
Feeder Sectionals: New Prairie, Rensselaer Central

3. Harrison (West Lafayette) | 10:30 am ET; 11:15 am ET
Feeder Sectionals: Benton Central, Harrison (West Lafayette)

4. Culver Academies | 10:30 am ET; 11:15 am ET
Feeder Sectionals: Manchester, Logansport

5. Elkhart @ Ox Bow Parks | 10:30 am ET; 11:15 am ET
Feeder Sectionals: Elkhart, South Bend Riley

6. West Noble | 10:30 am ET; 11:15 am ET
Feeder Sectionals: Fort Wayne Northrop, West Noble

7. Marion @ Indiana Wesleyan | 10:30 am ET; 11:15 am ET
Feeder Sectionals: Bellmont, Marion

8. Delta @ Muncie Sportsplex | 10:30 am ET; 11:15 am ET
Feeder Sectionals: Delta, Pendleton Heights

9. Ben Davis | 10:30 am ET; 11:15 am ET
Feeder Sectionals: Ben Davis, Brownsburg

10. Noblesville | 10:30 am ET; 11:15 am ET
Feeder Sectionals: Brebeuf Jesuit, Noblesville

11. Rushville Consolidated | 10:30 am ET; 11:15 am ET
Feeder Sectionals: Connersville, Mt. Vernon (Fortville)

12. Franklin Community | 10:30 am ET; 11:15 am ET
Feeder Sectionals: Franklin Community, South Dearborn

13. Columbus North @ Blue River Memorial Park | 10:30 am ET; 11:15 am ET
Feeder Sectionals: Brown County, Austin

14. Edgewood | 10:30 am ET; 11:30 am ET
Feeder Sectionals: Bedford North Lawrence, Terre Haute North Vigo

15. Crawford County | 11 am ET; 11:45 am ET
Feeder Sectionals: Crawford County, Jasper

16. Pike Central | 10:30 am ET; 11:15 am ET
Feeder Sectionals: Evansville Mater Dei, South Knox

Semi-States
Oct 22, 2022

Admission: $12 per person. Children age 5 and younger admitted free.
Advancement: The top 10 individuals from non-advancing teams and the first 6 qualifying teams from each semi-state shall advance to the state finals.
Note: Races conducted at host school unless indicated otherwise.

IHSAA Unmanned Aerial Vehicle (Drone) Policy: Prohibition at IHSAA Tournament Series events: The use of an unmanned aerial vehicle (“UAV”), also known as a drone, at or about an IHSAA Tournament Series site during (or within 30 minutes of) an IHSAA Tournament Series event is prohibited.

1. Brown County | 11:30 am ET; 12:15 pm ET
Feeder Regionals: Bedford North Lawrence, Columbus North, Crawford County, Pike Central

2. Shelbyville @ Blue River Park | 10:30 am ET; 11:15 am ET
Feeder Regionals: Ben Davis, Noblesville, Rushville Consolidated, Franklin Community

3. New Haven @ Huntington University | 10:30 am ET; 11:15 am ET
Feeder Regionals: Delta, Elkhart, Marion, West Noble

4. New Prairie | 10:30 am CT; 11:15 am CT
Feeder Regionals: Crown Point, Culver Academies, Harrison (West Lafayette), Chesterton

State
Oct 29, 2022

Site: LaVern Gibson Championship Cross Country Course, Wabash Valley Sports Center, 599 S. Tabortown Road, Terre Haute, IN  47803. Course Layout

Times: Girls at 12 pm ET followed by their awards ceremony; Boys at 2:30 pm ET followed by their awards ceremony.

Admission: All ticket sales will be digital only via GoFan ticketing. No cash. Please purchase tickets online in advance and present your purchase verification on your phone to gain admittance at the gate. $15 per person. Children age 5 or younger admitted free. Note: Wifi and cell service around the facility can be spotty and delay the process in having your ticket available to redeem. To assist with entering the facility faster, please have your ticket pulled up and ready as you are approaching the gate to enter. A purchased ticket can only be validated one time. If you choose to leave the facility, you will be required to purchase another ticket.

Feeder Semi-States: Brown County, Shelbyville, New Haven, New Prairie.

Streaming: Exclusively at IHSAAtv.org. 

IHSAA Unmanned Aerial Vehicle (Drone) Policy: Prohibition at IHSAA Tournament Series events: The use of an unmanned aerial vehicle (“UAV”), also known as a drone, at or about an IHSAA Tournament Series site during (or within 30 minutes of) an IHSAA Tournament Series event is prohibited.