Skip to main content
 

2022-23 Boys Football State Tournament

50th
Oct 9, 2022

Time: 5 pm ET / 4 pm CT (2 hours)

Streaming: Exclusively on IHSAAtv.org. Hosted by Bob Lovell and Paul Condry.

Radio: Broadcast on affiliates of the IHSAA Champions Network.

Complete pairings will be posted to IHSAA.org following the conclusion of the show.

50th
Class 6A-5A Oct 28, 2022
Nov 4, 2022
Classes 4A - 1A Oct 21, 2022
Oct 28, 2022
Nov 4, 2022

Entry List Deadline: Tuesday, October 4, 2022, 4 pm ET / 3 pm CT.

Time: 7 pm local time or as determined by host school.

Admission: $7 per person. Children age 5 and younger admitted free.

Determining Home Team
First Round: The second-named team in the blind draw is host school unless the two teams agree to switch the site.
Semifinals: The team without a home game will host. Exception: The bye team will always be the visitor. If both teams were hosts or both were visitors, the second-named team in the quarter bracket will host. In 6A & 5A, in the four team sectionals, the second-named team will host.
Championships: Host team will be the team that has played the most away games. If both teams have played the same number of away games, the bottom bracket team shall host.

Class 6A Bracket | Class 5A Bracket | Class 4A Bracket | Class 3A Bracket | Class 2A Bracket | Class 1A Bracket 

Class 6A
1. (4): Crown Point, Lafayette Jefferson, Lake Central, Portage
2. (4): Carroll (Fort Wayne), Elkhart, Penn, Warsaw
3. (4): Fishers, Fort Wayne Northrop, Hamilton Southeastern, Homestead
4. (4): Carmel, Noblesville, Westfield, Zionsville
5. (4): Avon, Ben Davis Brownsburg, Pike
6. (4): Indianapolis Cathedral, Lawrence Central, Lawrence North, North Central (Indianapolis),
7. (4): Indianapolis Arsenal Technical, Perry Meridian, Southport, Warren Central
8. (4): Center Grove, Columbus North, Franklin Central, Jeffersonville

Class 5A
9. (4): Hammond Central, Hammond Morton, Merrillville, Munster,
10. (4): Chesterton LaPorte, Michigan City, Valparaiso
11. (4): Concord, Goshen, Mishawaka, South Bend Adams
12. (4): Anderson, Fort Wayne Bishop Dwenger, Fort Wayne North Side, Fort Wayne Snider
13. (4): Decatur Central, Harrison (WL), McCutcheon, Plainfield,
14. (4): Franklin Community, Terre Haute North, Terre Haute South, Whiteland Community
15. (4): Bloomington North, Bloomington South, Columbus East, Seymour
16. (4): Castle, Evansville North, Floyd Central, New Albany

Class 4A
17. (8): Culver Academies, East Chicago Central, Gary West Side, Highland, Hobart, Kankakee Valley, Lowell, New Prairie
18. (8): Logansport, Northridge, NorthWood, Plymouth, South Bend Riley, South Bend St. Joseph, South Bend Washington, Wawasee
19. (8): Angola, Columbia City, DeKalb, East Noble, Fort Wayne South Side, Fort Wayne Wayne, Leo, New Haven
20. (8): Frankfort, Huntington North, Jay County, Kokomo, Marion, Mississinewa, Muncie Central, Western
21. (8): Brebeuf Jesuit, Indianapolis Crispus Attucks, Indianapolis George Washington, Indianapolis Shortridge, Lebanon, Mooresville, Northview, Roncalli,
22. (8): Beech Grove, Connersville, Greenfield-Central, Mt. Vernon (Fortville), Pendleton Heights, New Castle, New Palestine, Richmond
23. (8): Bedford North Lawrence, East Central, Edgewood, Greenwood, Jennings County, Martinsville, Shelbyville Silver Creek,
24. (7): Boonville, Evansville Bosse, Evansville Central, Evansville F.J. Reitz, Evansville Harrison, Evansville Memorial, Jasper,

Class 3A
25. (8): Boone Grove, Calumet, Griffith, Hanover Central, Rensselaer Central, River Forest, Twin Lakes, West Lafayette
26. (8): Fairfield, Glenn, Jimtown, Knox, Lakeland, Mishawaka Marian, South Bend Clay, West Noble
27. (8): Bellmont, Delta, Fort Wayne Concordia Lutheran, Garrett, Heritage, Norwell, Woodlan, Yorktown
28. (8): Guerin Catholic, Hamilton Heights, Indianapolis Bishop Chatard, Maconaquah, Northwestern, Oak Hill, Peru, Tippecanoe Valley
29. (8): Crawfordsville, Danville Community, Monrovia, North Montgomery, Purdue Polytechnic, Speedway, Tri-West Hendricks, Western Boone
30. (8): Gibson Southern, Mt. Vernon, Owen Valley, Pike Central, Princeton Community, Vincennes Lincoln, Washington, West Vigo
31. (8): Batesville, Centerville, Franklin County, Greensburg, Indian Creek, Lawrenceburg, Rushville, South Dearborn
32. (8): Charlestown, Corydon Central, Heritage Hills, Madison Consolidated, North Harrison, Salem, Scottsburg, Southridge

Class 2A
33. (7): Andrean, Bremen, Hammond Bishop Noll, Lake Station Edison, LaVille, Wheeler, Whiting
34. (7): Benton Central, Delphi, Lafayette Central Catholic, Lewis Cass, Rochester, Seeger, Winamac
35. (8): Central Noble, Churubusco, Eastside, Fort Wayne Bishop Luers, Manchester, Prairie Heights, Wabash, Whitko
36. (8): Alexandria, Blackford, Bluffton, Eastbrook, Eastern (Greentown), Elwood, Frankton, Tipton
37. (8): Cascade, Greencastle, Linton-Stockton, North Knox, North Putnam, South Vermillion, Southmont, Sullivan
38. (8): Eastern Hancock, Heritage Christian, Indianapolis Cardinal Ritter, Lapel, Northeastern, Shenandoah, Union County, Winchester
39. (8): Brown County, Brownstown Central, Christel House, Clarksville, Eastern (Pekin), Indianapolis Scecina Memorial Switzerland County, Triton Central,
40. (8): Crawford County, Evansville Mater Dei, Forest Park, Mitchell, North Posey, Paoli, Perry Central, Tell City

Class 1A
41. (8): Bowman Academy, Culver Community, North Judson-San Pierre, North Newton, Pioneer, South Central (Union Mills), South Newton, Triton
42. (8): Attica, Clinton Central, Clinton Prairie, Covington, Fountain Central, North Vermillion, Park Tudor, Traders Point Academy
43. (8): Carroll (Flora), Caston, Frontier, North White, Taylor, Tri-Central, Tri-County, West Central
44. (8): Adams Central, Fremont, Madison-Grant, North Miami, Northfield, South Adams, Southern Wells, Southwood
45. (8): Anderson Preparatory Academy, Hagerstown, Indiana School for the Deaf, Monroe Central, Sheridan, Tindley, Union City, Wes-Del
46. (8): Cambridge City Lincoln, Edinburgh, Knightstown, Milan, North Decatur, Oldenburg Academy, South Decatur, Tri
47. (8): Cloverdale, Covenant Christian (Indpls.), Dugger Union, Indianapolis Lutheran, North Central (Farmersburg), Parke Heritage, Riverton Parke, South Putnam  
48. (8): Eastern Greene, North Daviess, Providence, Rock Creek Academy, South Spencer, Springs Valley, Tecumseh, West Washington

IHSAA Unmanned Aerial Vehicle (Drone) Policy: Prohibition at IHSAA Tournament Series events: The use of an unmanned aerial vehicle (“UAV”), also known as a drone, at or about an IHSAA Tournament Series site during (or within 30 minutes of) an IHSAA Tournament Series event is prohibited.

Restrictions
1.  Banners and posters are not allowed.
2.  No battery powered or electronic noise makers, fireworks, recorded music, sirens or whistles are allowed.
3.  Throwing of articles, including toilet tissue and baby powder, is not allowed.
4.  No live animal mascots are permitted at any time.
5. The facility should be as neutral as possible without any enhancements that emphasize a home team.

50th
Nov 11, 2022

Time: 7 pm local time or as determined by host school.

Admission: $10 per person. Children age 5 and younger admitted free.

Official Football: The Wilson 1003 GST, the official football of the IHSAA state tournament, will be provided for all regional games. 

Determining Home Team
Classes 2A, 4A, 6A
Sectional final game non-host, if applicable, or odd sectional number.
Classes A, 3A & 5A
Sectional final game non-host, if applicable, or even sectional number.

Class 6A Bracket | Class 5A Bracket | Class 4A Bracket | Class 3A Bracket | Class 2A Bracket | Class 1A Bracket 

IHSAA Unmanned Aerial Vehicle (Drone) Policy: The use of an unmanned aerial vehicle (“UAV”), also known as a drone, at or about an IHSAA Tournament Series site during (or within 30 minutes of) an IHSAA Tournament Series event is prohibited.

Restrictions
1.  Banners and posters are not allowed.
2.  No battery powered or electronic noise makers, fireworks, recorded music, sirens or whistles are allowed.
3.  Throwing of articles, including toilet tissue and baby powder, is not allowed.
4.  No live animal mascots are permitted at any time.
5. The facility should be as neutral as possible without any enhancements that emphasize a home team.

50th
Nov 18, 2022

Time: 7 pm local time or as determined by host school.

Admission: $12 per person. Children age 5 and younger admitted free.

Webstream: All 12 games will stream exclusively at IHSAAtv.org.

Official Football: The Wilson 1003 GST, the official football of the IHSAA state tournament, will be provided by the IHSAA for all semi-state games.

Determining Home Team
Classes 2A, 4A & 6A
*Regional non-host, if applicable, or lower sectional # (i.e., Sect. 1 is lower than Sect. 2).
Classes A, 3A & 5A
*Regional non-host, if applicable, or higher sectional # (i.e., Sect. 2 is higher than Sect. 1).

*If regional winner has not hosted either sectional final or regional, that school will be the designated host.

Class 6A Bracket | Class 5A Bracket | Class 4A Bracket | Class 3A Bracket | Class 2A Bracket | Class 1A Bracket 

IHSAA Unmanned Aerial Vehicle (Drone) Policy: Prohibition at IHSAA Tournament Series events: The use of an unmanned aerial vehicle (“UAV”), also known as a drone, at or about an IHSAA Tournament Series site during (or within 30 minutes of) an IHSAA Tournament Series event is prohibited.

Restrictions
1.  Banners and posters are not allowed.
2.  No battery powered or electronic noise makers, fireworks, recorded music, sirens or whistles are allowed.
3.  Throwing of articles, including toilet tissue and baby powder, is not allowed.
4.  No live animal mascots are permitted at anytime.
5. The facility should be as neutral as possible without any enhancements that emphasize a home team.

50th
Nov 25, 2022
Nov 26, 2022

Site: Lucas Oil Stadium, 500 S. Capitol Avenue, Indianapolis | Website

Lucas Oil Stadium Clear Bag Policy and Guest Services

Tickets: $15 per person. Children age five and younger admitted free. All seats general admission. Per Lucas Oil Stadium policy, all ticket sales will be digital only; printed tickets will not be used. All purchased tickets will be sent as mobile tickets to the purchaser's smart phone and that verification should be shown at the admission gate. Mobile tickets should be purchased in advance through Ticketmaster.com or via the Ticketmaster mobile app (service fees apply). Digital tickets may also be purchased in person at the Lucas Oil Stadium Box Office (without service fees) during business hours (credit card or cash purchases only).

Gates Open: Lucas Oil Stadium will open its gates to fans beginning at 11 am ET (one hour prior to kickoff of the first game) each day. 

Television: All six games will air exclusively at Bally Sports Indiana.

Streaming: For viewers outside of the Bally Sports Indiana coverage area, a live stream will be available at IHSAAtv.org. For those within the BSI coverage area, the stream will be available only on delayed basis following the conclusion of the telecast.

Radio: Each game will be broadcast on affiliates of the IHSAA Champions Network. A list of broadcast stations will be posted the week of the event.

Determining Home Team: Decided by coin flip between coaches at Monday meeting before IHSAA state finals.

Official Football: The Wilson 1003 GST, the official football of the IHSAA state tournament, will be used. 

Class 6A Bracket | Class 5A Bracket | Class 4A Bracket | Class 3A Bracket | Class 2A Bracket | Class 1A Bracket 

Friday, Nov. 25 

Class 2A State Championship | 12 pm ET
Class 4A State Championship | 3:30 pm ET
Class 6A State Championship | 7 pm ET

Saturday, Nov. 26

Class 1A State Championship | 12 pm ET
Class 3A State Championship | 3:30 pm ET
Class 5A State Championship | 7 pm ET

Restrictions
1.  Banners and posters are not allowed.
2.  No battery powered or electronic noise makers, fireworks, recorded music, sirens or whistles are allowed.
3.  Throwing of articles, including toilet tissue and baby powder, is not allowed.
4.  No live animal mascots are permitted at anytime.