Skip to main content

Main navigation

 

2022-23 Girls Basketball State Tournament

IHSAA
Jan 22, 2023

Time: 5 pm ET / 4 pm CT (2 hours)

48th Annual IHSAA Girls Basketball State Tournament Pairings Show

Hosted by Bob Lovell and Greg Rakestraw.

Streaming: Exclusively on IHSAAtv.org  

Radio: Simulcast on IHSAA Champions Network | Affiliates 

State Tournament Pairings Announced! News Release 

Sectionals
Jan 31, 2023
Feb 1, 2023
Feb 3, 2023
Feb 4, 2023

Entry List Deadline: Wednesday, January 18, 2023, 4 pm ET / 3 pm CT.

Admission: $7 per session; $15 all sessions. Children age 5 and younger admitted free.

Home Team: The second team listed in each game is the designated home team.

Official Basketball: The Wilson Evolution Wide Channel (B0586), the official ball of the IHSAA state tournament, will be provided for use at each host site. Wilson Ad 

Class 4A Brackets | Class 3A Brackets | Class 2A Brackets | Class 1A Brackets 

Approved Broadcasts | Daily Schedule 

Class 4A 
1. Lake Central (7): East Chicago Central, Gary West Side, Hammond Central, Hammond Morton, Lake Central, Merrillville, Munster
2. Lowell (7): Chesterton, Crown Point, Hobart, Kankakee Valley, Lowell, Portage, Valparaiso
3. Plymouth (7): LaPorte, Michigan City, Mishawaka, Plymouth, South Bend Adams, South Bend Riley, South Bend Washington
4. Concord (6): Concord, Elkhart, Goshen, Northridge, Penn, Warsaw Community
5. DeKalb (6): Carroll (Fort Wayne), DeKalb, East Noble, Fort Wayne North Side, Fort Wayne Northrop, Fort Wayne Snider
6. Huntington North (6): Columbia City, Fort Wayne South Side, Fort Wayne Wayne, Homestead, Huntington North, New Haven
7. Lafayette Jefferson (6): Harrison (West Lafayette), Kokomo, Lafayette Jefferson, Logansport, Marion, McCutcheon
8. Noblesville (6): Carmel, Fishers, Hamilton Southeastern, Noblesville, Westfield, Zionsville
9. Mt. Vernon (Fortville) (7): Anderson, Greenfield-Central, Mt. Vernon (Fortville), Muncie Central, New Palestine, Pendleton Heights, Richmond
10. Lawrence Central (7): Indianapolis Arsenal Technical, Indianapolis Cathedral, Indianapolis Crispus Attucks, Lawrence Central, Lawrence North, North Central (Indianapolis), Warren Central
11. Southport (7): Ben Davis, Decatur Central, Franklin Central, Perry Meridian, Pike, Roncalli, Southport
12. Terre Haute South Vigo (5): Avon, Brownsburg, Plainfield, Terre Haute North Vigo, Terre Haute South Vigo
13. Bloomington South (6): Bloomington North, Bloomington South, Center Grove, Greenwood Community, Martinsville, Mooresville
14. Shelbyville (6): Columbus East, Columbus North, East Central, Franklin Community, Shelbyville, Whiteland Community
15. Bedford North Lawrence (7): Bedford North Lawrence, Floyd Central, Jeffersonville, Jennings County, New Albany, Seymour, Silver Creek
16. Evansville Harrison (6): Castle, Evansville Central, Evansville F.J. Reitz, Evansville Harrison, Evansville North, Jasper

Class 3A 
17. Griffith (7): Boone Grove, Calumet, Griffith, Hammond Bishop Noll, Hanover Central, Highland, River Forest
18. Bremen (6): Bremen, Culver Academies, Glenn, Knox, Rochester Community, Tippecanoe Valley
19. Mishawaka Marian (5): Jimtown, Mishawaka Marian, New Prairie, South Bend Clay, South Bend Saint Joseph
20. Fairfield (5): Fairfield, Lakeland, NorthWood, Wawasee, West Noble
21. Fort Wayne Concordia Lutheran (7): Angola, Fort Wayne Bishop Dwenger, Fort Wayne Concordia Lutheran, Garrett, Heritage, Leo, Woodlan
22. Benton Central (7): Benton Central, Frankfort, North Montgomery, Rensselaer Central, Twin Lakes, West Lafayette, Western
23. Norwell (7): Bellmont, Maconaquah, Mississinewa, Northwestern, Norwell, Oak Hill, Peru
24. Hamilton Heights (7): Centerville, Delta, Frankton, Hamilton Heights, Jay County, New Castle, Yorktown
25. Lebanon (7): Cascade, Crawfordsville, Danville Community, Lebanon, Monrovia, Tri-West Hendricks, Western Boone
26. Owen Valley (7): Brown County, Edgewood, Indian Creek, Northview, Owen Valley, South Vermillion, West Vigo
27. Brebeuf Jesuit Preparatory (6): Brebeuf Jesuit Preparatory, Guerin Catholic, Heritage Christian, Herron, Indianapolis Bishop Chatard, Indianapolis Shortridge
28. Speedway (6): Beech Grove, Christel House, Indianapolis Cardinal Ritter, Indianapolis George Washington Community, Purdue Polytechnic - Downtown, Speedway
29. Rushville Consolidated (7): Batesville, Connersville, Franklin County, Greensburg, Lawrenceburg, Rushville Consolidated, South Dearborn
30. Corydon Central (6): Charlestown, Corydon Central, Madison Consolidated, North Harrison, Salem, Scottsburg
31. Princeton Community (6): Heritage Hills, Pike Central, Princeton Community, Southridge, Vincennes Lincoln, Washington
32. Mt. Vernon (6): Boonville, Evansville Bosse, Evansville Mater Dei, Evansville Reitz Memorial, Gibson Southern, Mt. Vernon

Class 2A 
33. Andrean (8): 21st Century Charter School - Gary, Andrean, Bowman Leadership Academy, Illiana Christian, Lake Station Edison, Lighthouse CPC, North Newton, Whiting
34. North Judson-San Pierre (6): Hebron, LaVille, North Judson-San Pierre, South Bend Career Academy, South Central (Union Mills), Wheeler
35. Central Noble (6): Central Noble, Churubusco, Eastside, Fremont, Prairie Heights, Westview
36. Lewis Cass (5): Lewis Cass, North Miami, Pioneer, Wabash, Winamac Community
37. Bluffton (6): Adams Central, Bluffton, Fort Wayne Bishop Luers, Manchester, South Adams, Whitko
38. Lafayette Central Catholic (6): Carroll (Flora), Clinton Prairie, Covington, Delphi Community, Lafayette Central Catholic, Seeger
39. Blackford (7): Blackford, Eastbrook, Eastern (Greentown), Elwood Community, Madison-Grant, Taylor, Tipton
40. Wapahani (7): Alexandria Monroe, Lapel, Monroe Central, Muncie Burris, Wapahani, Wes-Del, Winchester Community
41. Hagerstown (5): Hagerstown, Knightstown, Northeastern, Shenandoah, Union County
42. Triton Central (5): Eastern Hancock, Indianapolis Scecina Memorial, Irvington Preparatory Academy, Riverside, Triton Central
43. University (4): Covenant Christian (Indpls), Park Tudor, Sheridan, University
44. Greencastle (7): Cloverdale, Greencastle, North Putnam, Parke Heritage, Riverton Parke, South Putnam, Southmont
45. Switzerland County (5): Hauser, Milan, North Decatur, South Ripley, Switzerland County
46. Austin (7): Austin, Brownstown Central, Clarksville, Eastern (Pekin), Henryville, Providence, Southwestern (Hanover)
47. Eastern Greene (8): Eastern Greene, Linton-Stockton, Mitchell, North Daviess, North Knox, Paoli, South Knox, Sullivan
48. Forest Park (6): Crawford County, Forest Park, North Posey, Perry Central, South Spencer, Tell City

Class 1A 
49. Kouts (6): DeMotte Christian, Hammond Academy of Science and Technology, Kouts, Morgan Township, Tri-Township, Washington Township
50. Culver Community (7): Argos, Culver Community, Marquette Catholic, Oregon-Davis, Trinity School at Greenlawn, Triton, Westville
51. Fort Wayne Blackhawk Christian (5): Bethany Christian, Elkhart Christian Academy, Fort Wayne Blackhawk Christian, Hamilton, Lakewood Park Christian
52. Tri-County (6): Caston, Frontier, North White, South Newton, Tri-County, West Central
53. Southern Wells (5): Fort Wayne Canterbury, Lakeland Christian Academy, Northfield, Southern Wells, Southwood
54. Attica (6): Attica, Clinton Central, Faith Christian, Fountain Central, North Vermillion, Rossville
55. Tri-Central (4): Anderson Preparatory Academy, Cowan, Daleville, Tri-Central
56. Randolph Southern (6): Blue River Valley, Cambridge City Lincoln, Randolph Southern, Tri, Union (Modoc), Union City
57. Bloomfield (7): Bloomfield, Clay City, Dugger Union, Lighthouse Christian Academy, North Central (Farmersburg), Shakamak, White River Valley
58. Bethesda Christian (4): Bethesda Christian, Indiana Math & Science Academy, Indiana School for the Deaf, Traders Point Christian Academy
59. Eminence (5): Central Christian Academy, Eminence, Greenwood Christian Academy, Indianapolis Lutheran, Tindley
60. Southwestern (Shelbyville) (7): Edinburgh, Jac-Cen-Del, Morristown, Oldenburg Academy, South Decatur, Southwestern (Shelbyville), Waldron
61. Borden (6): Borden, Christian Academy of Indiana, Lanesville, Rock Creek Academy, South Central (Elizabeth), West Washington
62. Rising Sun (6): Crothersville, Medora, New Washington, Rising Sun, Shawe Memorial, Trinity Lutheran
63. Springs Valley (7): Barr-Reeve, Loogootee, Orleans, Shoals, Springs Valley, Vincennes Rivet, Washington Catholic
64. Tecumseh (5): Cannelton, Evansville Christian, Northeast Dubois, Tecumseh, Wood Memorial 

Sectional Host Site Selection
Sectional host sites are determined by school administrators within each sectional grouping.

Restrictions
Principals should inform all of the following tourney restrictions:
A.    No publications, brochures, fliers, etc. of any kind, whether for sale or free-of-charge, are to be distributed at IHSAA tournament events without prior approval from the IHSAA.
B.    Balloons, banners and/or posters, etc. are not permitted.
C.    Cowbells and other such noise devices, banners, shakers on sticks, signs, posters, etc., are not permitted.
D.    No live animal mascots are permitted.
E.     Line-up lanes of fans shall not be permitted on the playing floor at any time.
F.     Audio/video devices are not permitted on the playing floor.
G.    The throwing of articles, including toilet tissue, is not allowed.

It shall be the responsibility of each high school principal to see that the above restrictions are enforced.
*The use of high school pep bands at this IHSAA tourney is permitted and encouraged.

Regionals
Feb 11, 2023

Admission: $10. Children age 5 and younger admitted free.

Pairings: Each site will have four teams from the same class and will play two separate regional championship games at the times listed below. The winner in each game will advance to the Semi-State. Pairings will be made by random draw and announced during the State Tournament Pairings Show. Within each regional, the first team drawn will be the designated visitor in the first game with the second team drawn the designated home team in the first game. The third team drawn is the visitor in the second game with the fourth team drawn the home team in the second game.

Official Basketball: The Wilson Evolution Wide Channel (B0586), the official ball of the IHSAA state tournament, will be provided for use at each host site. Wilson Ad 

Approved Broadcasts | Daily Schedule 

Class 4A

1. LaPorte | Bracket 
Feeder Sectionals: Lake Central, Lowell, Plymouth, Concord 
Regional 1 Championship | 1 pm CT 
Regional 2 Championship | 4 pm CT 

2. Marion | Bracket 
Feeder Sectionals: Fort Wayne Northrop, Huntington North, Lafayette Jefferson, Noblesville 
Regional 3 Championship | 4 pm ET 
Regional 4 Championship | 7 pm ET 

3. Decatur Central | Bracket 
Feeder Sectionals: Lawrence Central, Mt. Vernon (Fortville), Southport, Terre Haute South Vigo
Regional 5 Championship | 1 pm ET 
Regional 6 Championship | 4 pm ET  

4. Bedford North Lawrence | Bracket 
Feeder Sectionals: Bloomington South, Shelbyville, Bedford North Lawrence, Evansville Harrison 
Regional 7 Championship | 4 pm ET 
Regional 8 Championship | 7 pm ET 

Class 3A

5. Jimtown | Bracket 
Feeder Sectionals: Griffith, Bremen, Mishawaka Marian, Fairfield 
Regional 9 Championship | 1 pm ET 
Regional 10 Championship | 4 pm ET  

6. Bellmont | Bracket 
Feeder Sectionals: Fort Wayne Concordia Lutheran, Benton Central, Norwell, Hamilton Heights 
Regional 11 Championship | 4 pm ET 
Regional 12 Championship | 7 pm ET 

7. Greencastle | Bracket 
Feeder Sectionals: Lebanon, Owen Valley, Brebeuf Jesuit Preparatory, Speedway
Regional 13 Championship | 1 pm ET 
Regional 14 Championship | 4 pm ET  

8. Charlestown | Bracket 
Feeder Sectionals: Rushville Consolidated, Corydon Central, Princeton Community, Mt. Vernon 
Regional 15 Championship | 4 pm ET 
Regional 16 Championship | 7 pm ET  

Class 2A

9. Winamac Community | Bracket 
Feeder Sectionals: Andrean, North Judson-San Pierre, Central Noble, Lewis Cass
Regional 17 Championship | 1 pm ET 
Regional 18 Championship | 4 pm ET  

10. Lapel | Bracket 
Feeder Sectionals: Bluffton, Lafayette Central Catholic, Blackford, Wapahani
Regional 19 Championship | 4 pm ET 
Regional 20 Championship | 7 pm ET  

11. Southmont | Bracket 
Feeder Sectionals: Hagerstown, Triton Central, University, Greencastle
Regional 21 Championship | 1 pm ET 
Regional 22 Championship | 4 pm ET  

12. Crawford County | Bracket 
Feeder Sectionals: Switzerland County, Austin, Eastern Greene, Forest Park 
Regional 23 Championship | 4 pm ET 
Regional 24 Championship | 7 pm ET  

Class 1A

13. Caston | Bracket 
Feeder Sectionals: Kouts, Culver Community, Fort Wayne Blackhawk Christian, Tri-County
Regional 25 Championship | 1 pm ET 
Regional 26 Championship | 4 pm ET  

14. Wes-Del | Bracket 
Feeder Sectionals: Southern Wells, Attica, Tri-Central, Randolph Southern
Regional 27 Championship | 1 pm ET 
Regional 28 Championship | 4 pm ET  

15. Southwestern (Shelbyville) | Bracket 
Feeder Sectionals: Bloomfield, Bethesda Christian, Eminence, Southwestern (Shelbyville)
Regional 29 Championship | 1 pm ET 
Regional 30 Championship | 4 pm ET  

16. West Washington | Bracket 
Feeder Sectionals: Borden, Rising Sun, Springs Valley, Tecumseh
Regional 31 Championship | 4 pm ET 
Regional 32 Championship | 7 pm ET  

Host Site Selection
The following criteria was used in selecting host sites: travel distance, invitations filed by principals, facilities, rotation, classification, success and satisfactory management of previous tourneys, number of tourneys hosted in other sports and adjustment because of reorganization and consolidation.

Restrictions
Principals should inform all of the following tourney restrictions:
A.    No publications, brochures, fliers, etc. of any kind, whether for sale or free-of-charge, are to be distributed at IHSAA tournament events without prior approval from the IHSAA.
B.    Balloons, banners and/or posters, etc. are not permitted.
C.    Cowbells and other such noise devices, banners, shakers on sticks, signs, posters, etc., are not permitted.
D.    No live animal mascots are permitted.
E.     Line-up lanes of fans shall not be permitted on the playing floor at any time.
F.     Audio/video devices are not permitted on the playing floor.
G.    The throwing of articles, including toilet tissue, is not allowed.

It shall be the responsibility of each high school principal to see that the above restrictions are enforced.
*The use of high school pep bands at this IHSAA tourney is permitted and encouraged.

Restrictions
Principals should inform all of the following tourney restrictions:
A.    No publications, brochures, fliers, etc. of any kind, whether for sale or free-of-charge, are to be distributed at IHSAA tournament events without prior approval from the IHSAA.
B.    Balloons, banners and/or posters, etc. are not permitted.
C.    Cowbells and other such noise devices, banners, shakers on sticks, signs, posters, etc., are not permitted.
D.    No live animal mascots are permitted.
E.     Line-up lanes of fans shall not be permitted on the playing floor at any time.
F.     Audio/video devices are not permitted on the playing floor.
G.    The throwing of articles, including toilet tissue, is not allowed.

It shall be the responsibility of each high school principal to see that the above restrictions are enforced.
*The use of high school pep bands at this IHSAA tourney is permitted.

Semi-States
Feb 18, 2023

Admission: $12 session; $20 both sessions. Children age 5 and younger admitted free.

Each site will have four teams from the same class and will play two semifinal games and a championship with the winner advancing to the state championship game.

Pairings Show: Pairings will be made by random draw and announced via IHSAAtv.org on Sunday, Feb. 12, 2023, at 3 pm ET / 2 pm CT (the day after the regional championship games). Hosted by Greg Rakestraw and Chris May.

Home Team: The designated home team will be the second team listed in each game.

Official Basketball: The Wilson Evolution Wide Channel (B0586), the official ball of the IHSAA state tournament, will be provided for use at each host site. Wilson Ad 

Class 4A Brackets | Class 3A Brackets | Class 2A Brackets | Class 1A Brackets 

Approved Broadcasts | Daily Schedule 

North

1. LaPorte

2. Logansport

3. Huntington North

4. Frankfort

South

1. Greencastle

2. Shelbyville

3. Jasper

4. New Albany

Host Site Selection
The following criteria was used in selecting host sites: travel distance, invitations filed by principals, facilities, rotation, classification, success and satisfactory management of previous tourneys, number of tourneys hosted in other sports and adjustment because of reorganization and consolidation.

Restrictions
Principals should inform all of the following tourney restrictions:
A.    No publications, brochures, fliers, etc. of any kind, whether for sale or free-of-charge, are to be distributed at IHSAA tournament events without prior approval from the IHSAA.
B.    Balloons, banners and/or posters, etc. are not permitted.
C.    Cowbells and other such noise devices, banners, shakers on sticks, signs, posters, etc., are not permitted.
D.    No live animal mascots are permitted.
E.     Line-up lanes of fans shall not be permitted on the playing floor at any time.
F.     Audio/video devices are not permitted on the playing floor.
G.    The throwing of articles, including toilet tissue, is not allowed.

It shall be the responsibility of each high school principal to see that the above restrictions are enforced.
*The use of high school pep bands at this IHSAA tourney is permitted and encouraged.

State
Feb 25, 2023

Site: Gainbridge Fieldhouse, 125 S. Pennsylvania Street, Indianapolis.

Fieldhouse Health & Safety Guidelines 

Admission: $15 per person. All tickets are reserved seating for one session only (two games - morning session or evening session). All tickets are digital only through your mobile phone and may be purchased via Ticketmaster.com (service fees apply). Purchased tickets will be sent as mobile tickets to the purchaser’s smart phone and that verification should be shown at the admission gate. Participating schools will also have digital tickets to sell in their own sections during the week of the state finals.

Home Team: The winners of the south semi-states will be the designated home teams.

Official Basketball: The Wilson Evolution Wide Channel (B0586), the official ball of the IHSAA state tournament, will be used. Wilson Ad 

Television: All four state championship games will air live on Bally Sports Indiana (BSIN). 

Streaming: All four state championship games will stream on IHSAAtv.org via pay-per-view for $15 per game or $20 for all games, and also stream via subscription on the Bally Sports+ app.

Radio: Each game will be broadcast on affiliates of the IHSAA Champions Network. Affiliates 

Photography: Double Edge Media is the official photography service of the IHSAA and posts state championship images for purchase. Website 

Class 4A Brackets | Class 3A Brackets | Class 2A Brackets | Class 1A Brackets 

Approved Broadcasts 

10:30 am ET | Class 1A State Championship 

Approx. 12:45 pm ET | Class 2A State Championship 

6 pm ET | Class 3A State Championship 

Approx. 8:15 pm ET | Class 4A State Championship 

Restrictions
Principals should inform all of the following tourney restrictions:
A.    No publications, brochures, fliers, etc. of any kind, whether for sale or free-of-charge, are to be distributed at IHSAA tournament events without prior approval from the IHSAA.
B.    Balloons, banners and/or posters, etc. are not permitted.
C.    Cowbells and other such noise devices, banners, shakers on sticks, signs, posters, etc., are not permitted.
D.    No live animal mascots are permitted.
E.     Line-up lanes of fans shall not be permitted on the playing floor at any time.
F.     Audio/video devices are not permitted on the playing floor.
G.    The throwing of articles, including toilet tissue, is not allowed.

It shall be the responsibility of each high school principal to see that the above restrictions are enforced.
*The use of high school pep bands at this IHSAA tourney is permitted and encouraged.

 

Restrictions
Principals should inform all of the following tourney restrictions:
A.    No publications, brochures, fliers, etc. of any kind, whether for sale or free-of-charge, are to be distributed at IHSAA tournament events without prior approval from the IHSAA.
B.    Balloons, banners and/or posters, etc. are not permitted.
C.    Cowbells and other such noise devices, banners, shakers on sticks, signs, posters, etc., are not permitted.
D.    No live animal mascots are permitted.
E.     Line-up lanes of fans shall not be permitted on the playing floor at any time.
F.     Audio/video devices are not permitted on the playing floor.
G.    The throwing of articles, including toilet tissue, is not allowed.

It shall be the responsibility of each high school principal to see that the above restrictions are enforced.
*The use of high school pep bands at this IHSAA tourney is permitted.