Skip to main content

Main navigation

 

2023-24 Girls Basketball State Tournament

IHSAA
Jan 21, 2024

Time: 5 pm ET / 4 pm CT (2 hours)

49th Annual IHSAA Girls Basketball State Tournament Pairings Show

Hosts: Bob Lovell and Greg Rakestraw.

Streaming: Exclusively on IHSAAtv.org  

Radio: Simulcast on affiliates of the IHSAA Champions Network | Affiliates 

Pairings News Release 

Sectionals
Jan 30, 2024
Jan 31, 2024
Feb 2, 2024
Feb 3, 2024

Entry List Deadline: Wednesday, January 17, 2024, 4 pm ET / 3 pm CT.

Admission: All tickets will be digital through your mobile phone and may be purchased through Eventlink (additional fees may apply). No cash. Present your purchase verification on your mobile phone at the gate for admission. $7 per session; $15 all sessions. Children age 5 and younger admitted free.

Streaming: To see if your school’s game is being streamed, please visit IHSAAtv.org and type the school name in the search bar at the top of that page.

Home Team: The second team listed in each game is the designated home team.

Official Basketball: The Wilson Evolution Wide Channel (B0586), the official ball of the IHSAA state tournament, will be provided to all host sites. Wilson Ad 

Approved Broadcasts 

Class 4A

1. Lake Central (7) | Bracket | Buy Tickets 
East Chicago Central, Gary West Side, Lake Central, Hammond Central, Hammond Morton, Merrillville, Munster

2. Valparaiso (7) | Bracket | Buy Tickets 
Chesterton, Crown Point, Hobart, Kankakee Valley, Lowell, Portage, Valparaiso

3. South Bend Washington (7) | Bracket | Buy Tickets 
LaPorte, Michigan City, Mishawaka, Plymouth, South Bend Adams, South Bend Riley, South Bend Washington,

4. Northridge (6) | Bracket | Buy Tickets 
Concord, Elkhart, Goshen, Northridge, Penn, Warsaw Community

5. Carroll (Fort Wayne) (6) | Bracket | Buy Tickets 
Carroll (Fort Wayne), DeKalb, East Noble, Fort Wayne Northrop, Fort Wayne North Side, Fort Wayne Snider

6. Columbia City (6) | Bracket | Buy Tickets 
Columbia City, Fort Wayne South Side, Fort Wayne Wayne, Homestead, Huntington North, New Haven

7. Kokomo (6) | Bracket | Buy Tickets 
Harrison (West Lafayette), Kokomo, Lafayette Jefferson, Logansport, Marion, McCutcheon

8. Hamilton Southeastern (6) | Bracket | Buy Tickets 
Carmel, Fishers, Hamilton Southeastern, Noblesville, Westfield, Zionsville

9. Pendleton Heights (7) | Bracket | Buy Tickets 
Anderson, Greenfield-Central, Mt. Vernon (Fortville), Muncie Central, New Palestine, Pendleton Heights, Richmond

10. Indianapolis Cathedral (7) | Bracket | Buy Tickets 
Indianapolis Arsenal Technical, Indianapolis Cathedral, Indianapolis Crispus Attucks, Lawrence Central, Lawrence North, North Central (Indianapolis), Warren Central

11. Pike (7) | Bracket | Buy Tickets 
Ben Davis, Decatur Central, Franklin Central, Perry Meridian, Pike, Roncalli, Southport

12. Avon (5) | Bracket | Buy Tickets 
Avon, Brownsburg, Plainfield, Terre Haute South Vigo, Terre Haute North Vigo

13. Mooresville (6) | Bracket | Buy Tickets 
Bloomington North, Bloomington South, Center Grove, Greenwood Community, Martinsville, Mooresville

14. Whiteland Community (6) | Bracket | Buy Tickets 
Columbus East, Columbus North, East Central, Franklin Community, Shelbyville, Whiteland Community

15. Floyd Central (7) | Bracket | Buy Tickets 
Bedford North Lawrence, Floyd Central, Jeffersonville, Jennings County, New Albany, Seymour, Silver Creek

16. Evansville Harrison (6) | Bracket | Buy Tickets 
Castle, Evansville Central, Evansville F.J. Reitz, Evansville Harrison, Evansville North, Jasper

Class 3A

17. Highland (7) | Bracket | Buy Tickets 
Boone Grove, Calumet, Griffith, Hammond Bishop Noll, Hanover Central, Highland, River Forest

18. Rochester Community (6) | Bracket | Buy Tickets 
Bremen, Culver Academies, Glenn, Knox, Rochester Community, Tippecanoe Valley

19. New Prairie (5) | Bracket | Buy Tickets 
Jimtown, Mishawaka Marian, New Prairie, South Bend Clay, South Bend Saint Joseph

20. West Noble (5) | Bracket | Buy Tickets 
Fairfield, Lakeland, NorthWood, Wawasee, West Noble

21. Garrett (7) | Bracket | Buy Tickets 
Angola, Fort Wayne Concordia Lutheran, Fort Wayne Bishop Dwenger, Garrett, Heritage, Leo, Woodlan

22. Twin Lakes (7) | Bracket | Buy Tickets
Benton Central, Frankfort, North Montgomery, Rensselaer Central, Twin Lakes, Western, West Lafayette

23. Maconaquah (7) | Bracket | Buy Tickets 
Bellmont, Maconaquah, Mississinewa, Northwestern, Norwell, Oak Hill, Peru

24. Yorktown (7) | Bracket | Buy Tickets 
Centerville, Delta, Frankton, Hamilton Heights, Jay County, New Castle, Yorktown

25. Cascade (7) | Bracket | Buy Tickets 
Cascade, Crawfordsville, Danville Community, Lebanon, Monrovia, Tri-West Hendricks, Western Boone

26. Owen Valley (7) | Bracket | Buy Tickets 
Brown County, Edgewood, Indian Creek, Northview, Owen Valley, South Vermillion, West Vigo

27. Indianapolis Bishop Chatard (6) | Bracket | Buy Tickets 
Brebeuf Jesuit Preparatory, Guerin Catholic, Heritage Christian, Herron, Indianapolis Bishop Chatard, Indianapolis Shortridge

28. Beech Grove (5) | Bracket | Buy Tickets 
Beech Grove, Indianapolis Cardinal Ritter, Indianapolis George Washington Community, Purdue Polytechnic - Downtown, Speedway

29. Lawrenceburg (7) | Bracket | Buy Tickets 
Batesville, Connersville, Franklin County, Greensburg, Lawrenceburg, Rushville Consolidated, South Dearborn

30. Charlestown (6) | Bracket | Buy Tickets 
Charlestown, Corydon Central, Madison Consolidated, North Harrison, Scottsburg, Salem

31. Southridge (6) | Bracket | Buy Tickets 
Heritage Hills, Pike Central, Princeton Community, Southridge, Vincennes Lincoln, Washington 

32. Gibson Southern (6) | Bracket | Buy Tickets 
Boonville, Evansville Bosse, Evansville Mater Dei, Evansville Reitz Memorial, Gibson Southern, Mt. Vernon

Class 2A

33. Lake Station Edison (7) | Bracket | Buy Tickets 
Andrean, Bowman Leadership Academy, Illiana Christian, Lake Station Edison, Lighthouse CPC, North Newton, Whiting

34. North Judson-San Pierre (5) | Bracket | Buy Tickets 
Career Academy, LaVille, North Judson-San Pierre, South Central (Union Mills), Wheeler

35. Eastside (6) | Bracket | Buy Tickets 
Central Noble, Churubusco, Eastside, Fremont, Prairie Heights, Westview 

36. North Miami (5) | Bracket | Buy Tickets 
Lewis Cass, North Miami, Pioneer, Wabash, Winamac Community

37. South Adams (6) | Bracket | Buy Tickets 
Adams Central, Bluffton, Fort Wayne Bishop Luers, Manchester, South Adams, Whitko

38. Delphi Community (6) | Bracket | Buy Tickets 
Clinton Prairie, Carroll (Flora), Covington, Delphi Community, Lafayette Central Catholic, Seeger

39. Elwood Community (7) | Bracket | Buy Tickets 
Blackford, Eastern (Greentown), Eastbrook, Elwood Community, Madison-Grant, Taylor, Tipton

40. Lapel (7) | Bracket | Buy Tickets 
Alexandria Monroe, Lapel, Monroe Central, Muncie Burris, Wapahani, Wes-Del, Winchester Community

41. Northeastern (5) | Bracket | Buy Tickets 
Hagerstown, Knightstown, Northeastern, Shenandoah, Union County

42. Indianapolis Scecina Memorial (5) | Bracket | Buy Tickets 
Eastern Hancock, Indianapolis Scecina Memorial, Irvington Preparatory Academy, Riverside, Triton Central

43. Park Tudor (4) | Bracket | Buy Tickets 
Covenant Christian, Park Tudor, Sheridan, University

44. South Putnam (7) | Bracket | Buy Tickets 
Cloverdale, Greencastle, North Putnam, Parke Heritage, Riverton Parke, South Putnam, Southmont,

45. North Decatur (5) | Bracket | Buy Tickets 
Hauser, Milan, North Decatur, South Ripley, Switzerland County

46. Providence (7) | Bracket | Buy Tickets 
Austin, Brownstown Central, Clarksville, Eastern (Pekin), Henryville, Providence, Southwestern (Hanover)

47. North Knox (8) | Bracket | Buy Tickets 
Eastern Greene, Linton-Stockton, Mitchell, North Daviess, North Knox, Paoli, Sullivan, South Knox

48. South Spencer (6) | Bracket | Buy Tickets 
Crawford County, Forest Park, North Posey, Perry Central, South Spencer, Tell City

Class 1A

49. Morgan Township (5) | Bracket | Buy Tickets 
DeMotte Christian, Kouts, Morgan Township, Tri-Township, Washington Township

50. Culver Community (7) | Bracket | Buy Tickets 
Argos, Culver Community, Marquette Catholic, Oregon-Davis, Trinity School at Greenlawn, Triton, Westville

51. Lakewood Park Christian (5) | Bracket | Buy Tickets 
Bethany Christian, Elkhart Christian Academy, Fort Wayne Blackhawk Christian, Hamilton, Lakewood Park Christian

52. South Newton (6) | Bracket | Buy Tickets 
Caston, Frontier, North White, South Newton, Tri-County, West Central

53. Northfield (4) | Bracket | Buy Tickets 
Lakeland Christian Academy, Northfield, Southern Wells, Southwood

54. Attica (6) | Bracket | Buy Tickets 
Attica, Clinton Central, Faith Christian, Fountain Central, North Vermillion, Rossville

55. Anderson Preparatory Academy (4) | Bracket | Buy Tickets 
Anderson Preparatory Academy, Cowan, Daleville, Tri-Central

56. Union City (6) | Bracket | Buy Tickets 
Blue River Valley, Cambridge City Lincoln, Randolph Southern, Tri, Union City, Union (Modoc)

57. Bloomfield (7) | Bracket | Buy Tickets 
Bloomfield, Clay City, Dugger Union, Lighthouse Christian Academy, North Central (Farmersburg), Shakamak, White River Valley

58. Bethesda Christian (4) | Bracket | Buy Tickets 
Bethesda Christian, Indiana Math & Science Academy, Indiana School for the Deaf, MTI School of Knowledge

59. Eminence (5) | Bracket | Buy Tickets 
Eminence, Greenwood Christian Academy, Indianapolis Lutheran, Providence Cristo Rey, Tindley

60. Southwestern (Shelbyville) (7) | Bracket | Buy Tickets 
Edinburgh, Jac-Cen-Del, Morristown, Oldenburg Academy, Southwestern (Shelbyville), South Decatur, Waldron

61. West Washington (6) | Bracket | Buy Tickets 
Borden, Christian Academy of Indiana, Lanesville, Rock Creek Academy, South Central (Elizabeth), West Washington

62. New Washington (6) | Bracket | Buy Tickets 
Crothersville, Medora, New Washington, Rising Sun, Shawe Memorial, Trinity Lutheran

63. Barr-Reeve (7) | Bracket | Buy Tickets 
Barr-Reeve, Loogootee, Orleans, Shoals, Springs Valley, Vincennes Rivet, Washington Catholic

64. Wood Memorial (5) | Bracket | Buy Tickets 
Cannelton, Evansville Christian, Northeast Dubois, Tecumseh, Wood Memorial

Sectional Host Site Selection
Sectional host sites are determined by school administrators within each sectional grouping.

Restrictions
Principals should inform all of the following tourney restrictions:
A.    No publications, brochures, fliers, etc. of any kind, whether for sale or free-of-charge, are to be distributed at IHSAA tournament events without prior approval from the IHSAA.
B.    Balloons, banners and/or posters, etc. are not permitted.
C.    Cowbells and other such noise devices, banners, shakers on sticks, signs, posters, etc., are not permitted.
D.    No live animal mascots are permitted.
E.     Line-up lanes of fans shall not be permitted on the playing floor at any time.
F.     Audio/video devices are not permitted on the playing floor.
G.    The throwing of articles, including toilet tissue, is not allowed.

It shall be the responsibility of each high school principal to see that the above restrictions are enforced.
*The use of high school pep bands at this IHSAA tourney is permitted and encouraged.

Regionals
Feb 10, 2024

Admission: All tickets will be digital through your mobile phone and may be purchased through Eventlink (additional fees may apply). No cash. Present your purchase verification on your mobile phone at the gate for admission. $10. Children age 5 and younger admitted free.

Pairings: Two regional championship games (not necessarily from the same class) will be assigned to each site. Pairings will be made by random draw and announced during the State Tournament Pairings Show but where each game will be played will be determined following the sectional championships. The winner in each regional championship game will advance to the semi-state.

Home Team: Within each regional, the first team drawn will be the designated visitor in the first game with the second team drawn the designated home team in the first game. The third team drawn is the visitor in the second game with the fourth team drawn the home team in the second game.

Streaming: To see if your school’s game is being streamed, please visit IHSAAtv.org and type the school name in the search bar at the top of that page.

Official Basketball: The Wilson Evolution Wide Channel (B0586), the official ball of the IHSAA state tournament, will be provided for use at each host site. Wilson Ad

Approved Broadcasts 

Northern Regional Hosts

LaPorte | Bracket | Buy Tickets
Class 4A | Lake Central 54, South Bend Washington 38 
Class 4A | Valparaiso 47, Northridge 46 

Marion | Bracket | Buy Tickets
Class 4A | Homestead 51, McCutcheon 34  
Class 4A | Noblesville 43, Fort Wayne Snider 40 

Jimtown | BracketBuy Tickets
Class 3A | Bremen 41, Hanover Central 37  
Class 3A | NorthWood 54, New Prairie 41 

Bellmont | Bracket | Buy Tickets
Class 1A | Clinton Central 58, Northfield 16  
Class 2A | Lewis Cass 37, Fremont 25 

Winamac Community | BracketBuy Tickets
Class 2A | Andrean 31, LaVille 26 
Class 1A | Marquette Catholic 54, Morgan Township 43 

Lapel | Bracket | Buy Tickets
Class 3A | Hamilton Heights 55, Woodlan 31
Class 2A | Lapel 59, Eastbrook 45 

Caston | Bracket | Buy Tickets
Class 3A | Norwell 58, Benton Central 44  
Class 1A | Caston 44, Bethany Christian 29 

Wes-Del | BracketBuy Tickets
Class 1A | Union City 51, Daleville 32  
Class 2A | Fort Wayne Bishop Luers 57, Lafayette Central Catholic 46 

Southern Regional Hosts

Decatur Central | BracketBuy Tickets
Class 4A | Lawrence Central 58, Mt. Vernon (Fortville) 30  
Class 4A | Plainfield 48, Pike 43 

Bedford North Lawrence | Bracket | Buy Tickets
Class 4A | Center Grove 48, Bedford North Lawrence 27  
Class 4A | Franklin Community 59, Evansville North 30 

Greencastle | Bracket | Buy Tickets
Class 3A | Indianapolis Bishop Chatard 64, Indian Creek 60  
Class 1A | North Central (Farmersburg) 55, Bethesda Christian 50 

Charlestown | Bracket | Buy Tickets
Class 2A | Brownstown Central 55, South Spencer 50 2OT  
Class 3A | Scottsburg 62, Greensburg 51 

Southmont | Bracket | Buy Tickets
Class 3A | Danville 57, Speedway 23  
Class 2A | Eastern Hancock 55, Parke Heritage 40 

Crawford County | Bracket | Buy Tickets
Class 3A | Gibson Southern 57, Washington 40  
Class 1A | Lanesville 48, Barr-Reeve 31

Southwestern (Shelbyville) | Bracket | Buy Tickets
Class 2A | Sheridan 46, Northeastern 31  
Class 1A | Jac-Cen-Del 34, Eminence 25 

West Washington | Bracket | Buy Tickets
Class 1A | Wood Memorial 62, Trinity Lutheran 49  
Class 2A | Linton-Stockton 37, North Decatur 30 

 

Host Site Selection
The following criteria was used in selecting host sites: travel distance, invitations filed by principals, facilities, rotation, classification, success and satisfactory management of previous tourneys, number of tourneys hosted in other sports and adjustment because of reorganization and consolidation.

Restrictions
Principals should inform all of the following tourney restrictions:
A.    No publications, brochures, fliers, etc. of any kind, whether for sale or free-of-charge, are to be distributed at IHSAA tournament events without prior approval from the IHSAA.
B.    Balloons, banners and/or posters, etc. are not permitted.
C.    Cowbells and other such noise devices, banners, shakers on sticks, signs, posters, etc., are not permitted.
D.    No live animal mascots are permitted.
E.     Line-up lanes of fans shall not be permitted on the playing floor at any time.
F.     Audio/video devices are not permitted on the playing floor.
G.    The throwing of articles, including toilet tissue, is not allowed.

It shall be the responsibility of each high school principal to see that the above restrictions are enforced.
*The use of high school pep bands at this IHSAA tourney is permitted and encouraged.

IHSAA
Feb 11, 2024

Time: 2 pm ET / 1 pm CT (1 hour)

IHSAA Girls Basketball Semi-States Pairings Show

Host: Greg Rakestraw

Streaming: Exclusively on IHSAAtv.org  

To conduct the random drawing for the girls basketball semi-states, the IHSAA will place the four ping-pong balls representing each school in each remaining foursome (Class 1A North, Class 1A South, etc.) into a lottery-style, transparent, air mix machine. The first ball retrieved from the machine will be the visiting team in the first semifinal game with the second ball representing the home team in that game. The third ball to come out is the visitor in the second semifinal game two and the fourth ball the home team in that game. Additionally, the winner of the second semifinal game will be the designated home team in the championship.

Semi-States
Feb 17, 2024

Admission: All tickets will be digital through your mobile phone and may be purchased through Eventlink (additional fees may apply). No cash. Present your purchase verification on your mobile phone at the gate for admission. $12 session; $20 both sessions. Children age 5 and younger admitted free. 

Each site will have four teams from the same class and will play two semifinal games and a championship with the winner advancing to the state championship game.

Pairings Show: Pairings will be made by random draw and announced via IHSAAtv.org on Sunday, Feb. 11, 2024 (the day after the regional championship games).

Streaming: All 12 games will stream exclusively at IHSAAtv.org and the IHSAAtv suite of apps (iPhone, Android phone, Roku, Amazon Firestick, AppleTV, and Android TV) via pay-per-view for $12 per game or $20 for all games.

Home Team: The designated home team will be the second team listed in each game.

Official Basketball: The Wilson Evolution Wide Channel (B0586), the official ball of the IHSAA state tournament, will be provided for use at each host site. Wilson Ad 

Class 4A Bracket | Class 3A Bracket | Class 2A Bracket | Class 1A Bracket 

Approved Broadcasts 

North

Class 4A at LaPorte | Bracket | Buy Tickets 
10 am CT | G1: Lake Central 55, Homestead 42 
12 pm CT | G2: Noblesville 59, Valparaiso 42  
7:30 pm CT | Championship: Lake Central 52, Noblesville 36 

Class 3A at Huntington North | Bracket | Buy Tickets 
10 am ET | G1: Norwell 64, Hamilton Heights 50 
12 pm ET | G2: Bremen 45, NorthWood 43  
8 pm ET | Championship: Norwell 64 Bremen 20 

Class 2A at Logansport | Bracket | Buy Tickets 
10 am ET | G1: Fort Wayne Bishop Luers 56, Lapel 38 
12 pm ET | G2: Andrean 35, Lewis Cass 25 
8 pm ET | Championship: Fort Wayne Bishop Luers 49, Andrea 36 

Class 1A at Frankfort | Bracket | Buy Tickets 
10 am ET | G1: Clinton Central 42, Union City 18 
12 pm ET | G2: Marquette Catholic 41, Caston 34  
7:30 pm ET | Marquette Catholic 72, Clinton Central 70 

South

Class 4A at Southport | Bracket | Buy Tickets 
10 am ET | G1: Lawrence Central 48, Plainfield 34 
12 pm ET | G2: Center Grove 45, Franklin Community 33 
8 pm ET | Championship: Lawrence Central 53, Center Grove 40 

Class 3A at Jasper | Bracket | Buy Tickets 
10 am ET | G1: Danville 54, Indianapolis Bishop Chatard 44 
12 pm ET | G2: Gibson Southern 81, Scottsburg 66   
8 pm ET | Championship: Gibson Southern 63, Danville 48

Class 2A at Shelbyville | Bracket | Buy Tickets 
10 am ET | G1: Brownstown Central 48, Linton-Stockton 41 
12 pm ET | G2: Eastern Hancock 62, Sheridan 54 OT 
8 pm ET | Championship: Brownstown Central 45, Eastern Hancock 29 

Class 1A at New Albany | Bracket | Buy Tickets 
10 am ET | G1: Lanesville 62, Jac-Cen-Del 40 
12 pm ET | G2: North Central (Farmersburg) 54, Wood Memorial 53  
8 pm ET | Championship: Lanesville 68, North Central (Farmersburg) 33 

Host Site Selection
The following criteria was used in selecting host sites: travel distance, invitations filed by principals, facilities, rotation, classification, success and satisfactory management of previous tourneys, number of tourneys hosted in other sports and adjustment because of reorganization and consolidation.

IHSAA Policy for Alternative Neutral Sites for Semi-State Contests in IHSAA Basketball Tournament Series
The host location of all Tournament Series contests in basketball are determined prior to the beginning of each basketball Tournament Series. In the event a semi-state team’s assigned location is hosted by the semi-state team’s school, the location of that semi-state contest will be reassigned and moved to a neutral site. Approved June 2014; Updated 2020.

Restrictions
Principals should inform all of the following tourney restrictions:
A.    No publications, brochures, fliers, etc. of any kind, whether for sale or free-of-charge, are to be distributed at IHSAA tournament events without prior approval from the IHSAA.
B.    Balloons, banners and/or posters, etc. are not permitted.
C.    Cowbells and other such noise devices, banners, shakers on sticks, signs, posters, etc., are not permitted.
D.    No live animal mascots are permitted.
E.     Line-up lanes of fans shall not be permitted on the playing floor at any time.
F.     Audio/video devices are not permitted on the playing floor.
G.    The throwing of articles, including toilet tissue, is not allowed.

It shall be the responsibility of each high school principal to see that the above restrictions are enforced.
*The use of high school pep bands at this IHSAA tourney is permitted and encouraged.

State
Feb 24, 2024

Site: Gainbridge Fieldhouse, 125 S. Pennsylvania Street, Indianapolis | Website 

Admission: $15 per person. All tickets are reserved seating for one session only (two games - morning session or evening session). All tickets are digital only through your mobile phone and may be purchased via Ticketmaster.com (service fees apply) - the exclusive ticket provider for Gainbridge Fieldhouse - or in person at the Gainbridge Fieldhouse Box Office. Purchased tickets will be sent as mobile tickets to the purchaser’s smart phone and that verification should be shown at the admission gate. Participating schools will also have digital tickets to sell in their own sections (see below).

Ticket Purchasing Timeline

  • Tickets at the north end and south end of the lower bowl are available for purchase by the general public.
  • Beginning Monday of State Finals week, the eight participating schools will receive password-protected links for their seating sections. The selling procedure for those seats is at the discretion of each school.
  • Beginning Thursday at 4:30 pm ET / 3:30 CT of State Finals week, any unsold tickets from the participating schools will be made available for purchase by the general public through the Ticketmaster public links.

Streaming: All four state championship games will stream exclusively on IHSAAtv.org and the IHSAAtv suite of apps (iPhone, Android phone, Roku, Amazon Firestick, AppleTV, and Android TV) via pay-per-view for $15 per game or $20 for all games.

Radio: Each game will be broadcast on affiliates of the IHSAA Champions Network. Affiliates 

Photography: Double Edge Media is the Official Photography Service of the IHSAA and posts state championship images for purchase. Website 

Sports Medicine: Athletic trainers from Forté Sports Medicine, the Official Sports Medicine Provider to the IHSAA, will be on hand to assist student-athletes as needed. Website 

Apparel: Contact Team IP, our official online provider of state tournament apparel. Website 

Home Team: The winners of the north semi-states will be the designated home teams.

Official Basketball: The Wilson Evolution Wide Channel (B0586), the official ball of the IHSAA state tournament, will be used. Wilson Ad 

Class 4A Bracket | Class 3A Bracket | Class 2A Bracket | Class 1A Bracket 

Approved Broadcasts | State Finals Preview | Official Program 

Session 1

Public gates open at 9:30 am ET 

Final | Class 1A State Championship 
Lanesville 51, Marquette Catholic 43   
> Lanesville goes back-to-back as 1A state champions
> Eagles' Ava Kerr receives Roy Mental Attitude Award 
> Final Records: Lanesville (29-1), Marquette Catholic (24-5)
Box Score | Game Preview | Recap 

Final | Class 2A State Championship 
Fort Wayne Bishop Luers 44, Brownstown Central 36 
> Bishop Luers wins record-tying seventh state championship 
> Brownstown's Kelsey Schneider honored with Roy Mental Attitude Award 
> Final Records: FW Bishop Luers (20-6), Brownstown Central (21-9) 
Box Score | Game Preview | Recap 

Fieldhouse cleared 

Session 2

Public gates open at 5 pm ET 

Final | Class 3A State Championship 
Gibson Southern 63, Norwell 60 
> Gibson Southern withstands second half rally, last shot to win first crown
> Titans' Ally Malone receives Patricia L. Roy Mental Attitude Award 
> Final Records: Gibson Southern (26-4), Norwell (23-5) 
Box Score | Game Preview | Recap 

Final | Class 4A State Championship 
Lawrence Central 55, Lake Central 28 
> Lawrence Central rolls to first state title, completes 30-win season 
> Lake Central's Kennedie Burks named winner of Patricia L. Roy Mental Attitude Award
> Final Records: Lawrence Central (30-1), Lake Central (26-5) 
Box Score | Game Preview | Recap 

 

Restrictions
Principals should inform all of the following tourney restrictions:

  • No publications, brochures, fliers, etc. of any kind, whether for sale or free-of-charge, are to be distributed at IHSAA tournament events without prior approval from the IHSAA.
  • Balloons, banners and/or posters, etc. are not permitted.
  • Cowbells and other such noise devices, banners, shakers on sticks, signs, posters, etc., are not permitted.
  • No live animal mascots are permitted.
  • Line-up lanes of fans shall not be permitted on the playing floor at any time.
  • Audio/video devices are not permitted on the playing floor.
  • The throwing of articles, including toilet tissue, is not allowed.

It shall be the responsibility of each high school principal to see that the above restrictions are enforced.
*The use of high school pep bands at this IHSAA tourney is permitted and encouraged.