Skip to main content
 

2022-23 Girls Volleyball State Tournament

IHSAA
Oct 2, 2022

7 pm ET / 6 pm CT

Online: Streamed exclusively at IHSAAtv.org. Hosted by Greg Rakestraw.

Complete pairings will be posted to IHSAA.org following the webcast.

Sectionals
Oct 11, 2022
Oct 13, 2022
Oct 15, 2022

Entry List Deadline: Monday, Sept. 26, 2022, 4 pm ET / 3 pm CT.

Admission: $7 per session; $15 all sessions. Children age 5 and younger admitted free.

Official Volleyball: The Wilson K1 Gold, the official volleyball of the IHSAA state tournament, will be provided to all host sites. 

Class 4A Brackets | Class 3A Brackets | Class 2A Brackets | Class 1A Brackets 

Class 4A
1. Munster (7): East Chicago Central, Gary West Side, Hammond Central, Hammond Morton, Lake Central, Merrillville, Munster
2. Valparaiso (7): Chesterton, Crown Point, Hobart, Kankakee Valley, Lowell, Portage, Valparaiso
3. Mishawaka (6): LaPorte, Michigan City, Mishawaka, Plymouth, South Bend Adams, South Bend Riley
4. Penn (6): Concord, Elkhart, Goshen, Northridge, Penn, Warsaw Community
5. Fort Wayne Snider (6): Carroll (Fort Wayne), DeKalb, East Noble, Fort Wayne North Side, Fort Wayne Northrop, Fort Wayne Snider
6.  New Haven (6): Columbia City, Fort Wayne South Side, Fort Wayne Wayne, Homestead, Huntington North, New Haven
7. McCutcheon (6): Harrison (West Lafayette), Kokomo, Lafayette Jefferson, Logansport, Marion, McCutcheon
8. Hamilton Southeastern (6): Carmel, Fishers, Hamilton Southeastern, Noblesville, Westfield, Zionsville
9. Yorktown (8): Anderson, Greenfield-Central, Mt. Vernon (Fortville), Muncie Central, New Palestine, Pendleton Heights, Richmond, Yorktown
10. Indpls. Arsenal Tech (7): Indianapolis Arsenal Tech, Indianapolis Cathedral, Indianapolis Crispus Attucks, Lawrence Central, Lawrence North, North Central, Warren Central
11. Roncalli (8): Ben Davis, Brebeuf Jesuit, Decatur Central, Franklin Central, Perry Meridian, Pike, Roncalli, Southport
12. Avon (5): Avon, Brownsburg, Plainfield, Terre Haute North Vigo, Terre Haute South Vigo
13. Bloomington South (6): Bloomington North, Bloomington South, Center Grove, Greenwood Community, Martinsville, Mooresville
14. Columbus East (6): Columbus East, Columbus North, East Central, Franklin Community, Shelbyville, Whiteland Community
15. Jeffersonville (6): Bedford North Lawrence, Floyd Central, Jeffersonville, Jennings County, New Albany, Seymour
16. Jasper (6): Castle, Evansville Central, Evansville F.J. Reitz, Evansville Harrison, Evansville North, Jasper

Class 3A
17. Highland (7): Boone Grove, Calumet, Griffith, Hammond Bishop Noll, Hanover Central, Highland, River Forest
18. Tippecanoe Valley (5): Bremen, Culver Academy, Glenn, Knox, Tippecanoe Valley
19. New Prairie (6): Jimtown, Mishawaka Marian, New Prairie, South Bend Clay, South Bend Saint Joseph, South Bend Washington
20. NorthWood(5): Fairfield, Lakeland, NorthWood, Wawasee, West Noble 
21. Leo (7): Angola, Fort Wayne Bishop Dwenger, Fort Wayne Concordia Lutheran, Garrett, Heritage, Leo, Woodlan
22. Benton Central (7): Benton Central, Frankfort, North Montgomery, Rensselaer Central, Twin Lakes, West Lafayette, Western
23. Oak Hill (7): Bellmont, Maconaquah, Mississinewa, Northwestern, Norwell, Oak Hill, Peru
24. New Castle (5): Centerville, Delta, Frankton, Jay County, New Castle
25. Western Boone (6): Crawfordsville, Danville, Lebanon, Monrovia, Tri-West Hendricks, Western Boone
26. Edgewood (7): Brown County, Edgewood, Indian Creek, Northview, Owen Valley, South Vermillion, West Vigo
27. Guerin Catholic (6): Guerin Catholic, Hamilton Heights, Heritage Christian, Herron, Indianapolis Bishop Chatard, Indianapolis Shortridge
28. Indps. Cardinal Ritter (6): Beech Grove, Christel House, Indianapolis Cardinal Ritter, Indianapolis Washington, Purdue Polytechnical, Speedway
29. Lawrenceburg (7): Batesville, Connersville, Franklin County, Greensburg, Lawrenceburg, Rushville, South Dearborn
30. Madison Consolidated (8): Charlestown, Corydon Central, Madison Consolidated, North Harrison, Providence, Salem, Scottsburg, Silver Creek
31. Vincennes Lincoln (7): Barr-Reeve, Heritage Hills, Pike Central, Princeton Community, Southridge, Vincennes Lincoln, Washington
32. Gibson Southern (6): Boonville, Evansville Bosse, Evansville Mater Dei, Evansville Reitz Memorial, Gibson Southern, Mt. Vernon

Class 2A
33. Andrean (7): 21st Century Charter, Andrean, Illiana Christian, Lake Station Edison, Lighthouse CPC, North Newton, Whiting
34. North Judson-San Pierre (6): Hebron, LaVille, North Judson-San Pierre, South Bend Career Academy, South Central (Union Mills), Wheeler
35. Prairie Heights (6): Central Noble, Churubusco, Eastside, Fremont, Prairie Heights, Westview
36. Rochester (6): Lewis Cass, North Miami, Pioneer, Rochester, Winamac Community, Wabash
37. South Adams (6): Adams Central, Bluffton, Fort Wayne Luers, Manchester, South Adams, Whitko
38. Clinton Prairie (6): Carroll (Flora), Clinton Prairie, Covington, Delphi, Lafayette Central Catholic, Seeger
39. Madison-Grant (7): Blackford, Eastbrook, Eastern (Greentown), Elwood, Madison-Grant, Taylor, Tipton
40. Wapahani (7): Alexandria Monroe, Lapel, Monroe Central, Muncie Burris, Wapahani, Wes-Del, Winchester
41. Knightstown (5): Hagerstown, Knightstown, Northeastern, Shenandoah, Union County
42. Eastern Hancock (5): Eastern Hancock, Indianapolis Scecina, Irvington Preparatory Academy, Riverside, Triton Central
43. Park Tudor (5): Cascade, Covenant Christian (Indpls.), Park Tudor, Sheridan, University
44. Greencastle (7): Cloverdale, Greencastle, North Putnam, Parke Heritage, Riverton Parke, South Putnam, Southmont
45. Hauser (6): Hauser, Milan, North Decatur, South Ripley, Southwestern (Hanover), Switzerland County
46. Brownstown Central (7): Austin, Brownstown Central, Clarksville, Eastern (Pekin), Henryville, Mitchell, Paoli
47. Eastern Greene (6): Eastern Greene, Linton-Stockton, North Daviess, North Knox, South Knox, Sullivan
48. Perry Central (6): Crawford County, Forest Park, North Posey, Perry Central, South Spencer, Tell City

Class 1A
49. Morgan Township (7): Bowman Leadership Academy, DeMotte Christian, Hammond Academy, Kouts, Morgan Township, Tri-Township, Washington Township
50. Marquette Catholic (6): Argos, Culver Community, Marquette Catholic, Oregon Davis, Triton, Westville
51. Bethany Christian (6): Bethany Christian, Elkhart Christian Academy, Fort Wayne Blackhawk Christian, Fort Wayne Canterbury, Hamilton, Lakewood Park Christian
52. South Newton (5): Frontier, North White, South Newton, Tri-County, West Central
53. Southwood (5): Caston, Lakeland Christian Academy, Northfield, Southern Wells, Southwood
54. Rossville (6): Attica, Clinton Central, Faith Christian, Fountain Central, North Vermillion, Rossville
55. Daleville (5): Anderson Preparatory Academy, Cowan, Daleville, Liberty Christian, Tri-Central
56. Union (Modoc) (7): Blue River Valley, Cambridge City Lincoln, Randolph Southern, Seton Catholic, Tri, Union (Modoc), Union City
57. Clay City (7): Bloomfield, Clay City, Dugger Union, Lighthouse Christian Academy, North Central (Farmersburg), Shakamak, White River Valley
58. Bethesda Christian (7): Bethesda Christian, Indiana Math & Science Academy, Indiana School for the Deaf, Indianapolis Metropolitan, International School of Indiana, MTI School of Knowledge (2023-24), Traders Point Christian Academy
59. Central Christian Academy (7): Central Christian Academy, Eminence, Greenwood Christian Academy, Indianapolis Lutheran, Providence Cristo Rey, Tindley, Victory College Prep
60. Waldron (7): Edinburgh, Jac-Cen-Del, Morristown, Oldenburg Academy, South Decatur, Southwestern (Shelbyville), Waldron
61. Christian Academy of Indiana (6): Borden, Christian Academy of Indiana, Lanesville, Rock Creek Academy, South Central (Elizabeth), West Washington
62. Trinity Lutheran (6): Crothersville, Medora, New Washington, Rising Sun, Shawe Memorial, Trinity Lutheran
63. Springs Valley (5): Loogootee, Orleans, Shoals, Springs Valley, Vincennes Rivet
64. Wood Memorial (5): Cannelton, Evansville Christian, Northeast Dubois, Tecumseh, Wood Memorial

Restrictions
A. Balloons, banners and/or posters, shakers on sticks, etc. are not permitted. 
B. Cowbells and other such noise devices are not permitted. 
C. No live animal mascots are permitted. 
D. "Line-up" lanes of fans shall not be permitted on the playing floor at any time. 
E. Carry-in radios, cassette and tape decks, etc., are not permitted in the gymnasium. 
F. No solicitations shall be permitted, including donations, contributions, and aggressive vending of school spirit items. 
It shall be the responsibility of each high school principal to see that the above restrictions are enforced.

Regionals
Oct 22, 2022

Admission: $10 per session; $15 all sessions. Children age 5 and younger admitted free.

Home Team: The second-named team in each pairing is the designated home team.

Official Volleyball: The Wilson K1 Gold, the official volleyball of the IHSAA state tournament, will be provided to all host sites.

Class 4A Bracket | Class 3A Bracket | Class 2A Bracket | Class 1A Bracket 

Class 4A
1. LaPorte
Feeder Sectionals: Munster, Valparaiso, Mishawaka, Penn
2. Noblesville
Feeder Sectionals: Fort Wayne Snider, New Haven, McCutcheon, Hamilton Southeastern
3. Greenfield-Central
Feeder Sectionals: Yorktown, Indpls. Arsenal Tech, Roncalli, Avon
4. Bloomington North
Feeder Sectionals: Bloomington South, Columbus East, Jeffersonville, Jasper

Class 3A
5. NorthWood
Feeder Sectionals: Highland, Tippecanoe Valley, New Prairie, NorthWood
6. Norwell
Feeder Sectionals: Leo, Benton Central, Oak Hill, New Castle
7. Monrovia
Feeder Sectionals: Western Boone, Edgewood, Guerin Catholic, Indpls. Cardinal Ritter
8. Corydon Central
Feeder Sectionals: Lawrenceburg, Madison Consolidated, Vincennes Lincoln, Gibson Southern

Class 2A
9. Rochester
Feeder Sectionals: Andrean, North Judson, Prairie Heights, Rochester
10. Elwood
Feeder Sectionals: South Adams, Clinton Prairie, Madison-Grant, Wapahani
11. Cascade
Feeder Sectionals: Knightstown, Eastern Hancock, Park Tudor, Greencastle
12. Mitchell
Feeder Sectionals: Hauser, Brownstown Central, Eastern Greene, Perry Central

Class 1A
13. Culver Community
Feeder Sectionals: Morgan Township, Marquette Catholic, Bethany Christian, South Newton
14. Clinton Central
Feeder Sectionals: Southwood, Rossville, Daleville, Union (Modoc)
15. Edinburgh
Feeder Sectionals: Clay City, Indpls. Bethesda Christian, Central Christian Academy, Waldron
16. Loogootee
Feeder Sectionals: Christian Academy of Indiana, Trinity Lutheran, Springs Valley, Wood Memorial

Restrictions
A. Balloons, banners and/or posters, shakers on sticks, etc. are not permitted. 
B. Cowbells and other such noise devices are not permitted. 
C. No live animal mascots are permitted. 
D. "Line-up" lanes of fans shall not be permitted on the playing floor at any time. 
E. Carry-in radios, cassette and tape decks, etc., are not permitted in the gymnasium. 
F. No solicitations shall be permitted, including donations, contributions, and aggressive vending of school spirit items. 
It shall be the responsibility of each high school principal to see that the above restrictions are enforced.

Semi-States
Oct 29, 2022

Admission: $12 per person. Children age 5 and younger admitted free.

Webstream: All eight matches will stream exclusively at IHSAAtv.org.

Home Team: The winners of the odd-numbered regionals will be the home team in each match.

Official Volleyball: The Wilson K1 Gold, the official volleyball of the IHSAA state tournament, will be provided to all host sites.

Class 4A Bracket | Class 3A Bracket | Class 2A Bracket | Class 1A Bracket 

North

1. Plymouth | 4 pm ET
2. Frankfort | 1 pm ET

South

3. Columbus East | 4 pm ET
4. Jasper
 | 1 pm ET

Restrictions
A. Balloons, banners and/or posters, shakers on sticks, etc. are not permitted.
B. Cowbells and other such noise devices are not permitted.
C. No live animal mascots are permitted.
D. "Line-up" lanes of fans shall not be permitted on the playing floor at any time.
E. Carry-in radios, cassette and tape decks, etc., are not permitted in the gymnasium.
F. No solicitations shall be permitted, including donations, contributions, and aggressive vending of school spirit items.
It shall be the responsibility of each high school principal to see that the above restrictions are enforced.

State
Nov 5, 2022

Site: Worthen Arena, Ball State University, 1699 W. Bethel Avenue, Muncie.

Admission: All tickets sales will be digital only via GoFan ticketing. No cash or credit card at the gate. Please purchase tickets online in advance and show your purchase verification on your phone at the admission gate. $15 per person. Children age 5 and younger admitted free. All seats general admission. Digital tickets will be available for purchase through any of the participating schools during the week (contact schools for details).

Television: All four state championship matches will air live on Bally Sports Indiana.

Streaming: For viewers outside of the Bally Sports Indiana coverage area, a live stream will be available at IHSAAtv.org. For those within the BSI coverage area, the stream will be available only on delayed basis.

Home Team: The winner of the northern semi-state will be the designated home team in each match.

Note: Game assignments will be announced on Sunday, Oct. 30 following the semi-state championship matches.

Official Volleyball: The Wilson K1 Gold, the official volleyball of the IHSAA state tournament, will be used. 

Class 4A Bracket | Class 3A Bracket | Class 2A Bracket | Class 1A Bracket 

Class 1A State Championship | 10:30 am ET

Class 2A State Championship | 1 pm ET

Class 3A State Championship | 5 pm ET

Class 4A State Championship | 8 pm ET

Restrictions
A. Balloons, banners and/or posters, shakers on sticks, etc. are not permitted.
B. Cowbells and other such noise devices are not permitted.
C. No live animal mascots are permitted.
D. "Line-up" lanes of fans shall not be permitted on the playing floor at any time.
E. Carry-in radios, cassette and tape decks, etc., are not permitted in the gymnasium.
F. No solicitations shall be permitted, including donations, contributions, and aggressive vending of school spirit items.
It shall be the responsibility of each high school principal to see that the above restrictions are enforced.